امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16630
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 87
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - روح‌اله زندی‌فرد: جشنواره‌های معتبر بین‌المللی در ادوار مختلف بهانه‌ای مناسب و بعضا موجه برای سفر ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - روح‌اله زندی‌فرد: جشنواره‌های معتبر بین‌المللی در ادوار مختلف بهانه‌ای مناسب و بعضا موجه برای سفر مدیران و مسئولان هنری و هیئت همراه بوده است. سفرهایی که معمولا دستاورد مثبت و تاثیرگذاری را در جریان فرهنگی کشور به همراه نداشته است.

این بار و در شرایط نامناسب اقتصادی تئاتر کشور اسماعیل عالی‌زاد دبیر سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، قادر آشنا رئیس مرکز هنرهای نمایشی، مهدی شفیعی معاون مالی مرکز هنرهای نمایشی، علی‌اکبر طرخان مدیر امور بین‌الملل مرکز هنرهای نمایشی،‌ داور برقی نمینی تشریفات بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر، منصور براهیمی مترجم و نویسنده راهی جشنواره تئاتر آوینیون فرانسه هستند، البته شنیده می‌شود به احتمال زیاد اصغر امیرنیا مشاور‌عالی معاونت هنری و رئیس شورای اعزام مرکز هنرهای نمایشی نیز به عنوان نماینده معاون امور هنری این گروه را همراهی می‌کند.

لازم به ذکر است شصت‌و‌هفتمین دوره جشنواره تئاتر آوینیون فرانسه از 5 الی 26 جولای (14 تیرماه تا 4 مرداد ماه) در شهر آوینیون در دو بخش درون و خارج برگزار می‌شود.

گروه اعزامی در حالی به جشنواره آوینیون فرانسه می‌روند که در بین این شش نفر تنها منصور براهیمی کارشناس تئاتر است و الباقی هیچ‌گونه تخصصی در زمینه تئاتر ندارند حتی اسماعیل عالی‌زاد دبیر سی‌و‌دومین جشنواره تئاتر فجر!

اگرچه نفس این سفر دارای ایراد و مشکلی نیست اما این سفرها چگونه می‌تواند دستاوردی برای تئاتر کشورمان به ارمغان داشته باشد در حالی‌که دو سال پیش حمید شاه‌آبادی معاون هنری، مجید امرایی مدیر روابط عمومی خود، حسین مسافر‌آستانه مدیرکل هنرهای نمایشی، داود رشیدی، هادی مرزبان، داریوش ارجمند، تاجبخش فناییان و محمود عزیزی به این جشنواره سفر کردند و با وجود اینکه در این سفر چند هنرمند و کارشناس تئاتر وجود داشت اما متاسفانه دستاوردی به همراه نداشت،‌ چه برسد به این دوره که گروهی عازم جشنواره آوینیون است که تنها یک کارشناس تئاتر در آن حضور دارد و یک طراح تندیس!

حال بیایید سفر مدیران و مسئولان مرکز هنرهای نمایشی را از منظر دیگر بررسی کنیم.

این سفر در حالی انجام می‌شود که به پایان دولت دهم چند روز بیشتر باقی نمانده است و اگر در خوش بینانه‌ترین حالت توافقی هم برای حضور گروه‌های تئاتر بین‌المللی در ایران صورت گیرد با روی کار آمدن مدیران بعدی تضمینی برای تن دادن به تعهد مدیر قبلی و حضور گروه خارجی در ایران وجود ندارد؛ همچنین از طرف دیگر هیچ تضمینی برای حضور اسماعیل عالی‌زاد جوان برای بقا در پست دبیری جشنواره تئاتر فجر نیز وجود ندارد.

در روزهایی که تئاتر کشور در فقر مالی به سرمی‌برد و هنوز گروه‌هایی هستند که دستمزدهای خود را دریافت نکردند و گروه‌های تئاتری برای اجرای عمومی با کمترین حمایت‌های دولتی کار خود را به صحنه می‌برند، مدیران تئاتر کشور به جشنواره‌ای می‌روند که تمام هزینه‌های آن بر عهده خودشان است آن هم با وضعیت قیمت ارز این روزهای کشورمان.

در سالی که رهبر معظم انقلاب شعار آن را «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» عنوان کرده است و با وجود فشارهای اقتصادی که همه اقشار جامعه به ویژه اهالی تئاتر شرایط سختی را سپری می‌کنند، انتظار می‌رفت هزینه‌های بیت‌المال صرف فعالیت‌هایی می‌شد که سودی برای جامعه هنری تئاتر داشته باشد، این سفر نه تنها دستاوردی برای تئاتر کشور ندارد بلکه کاملا سفری تفریحی محسوب می‌شود و با حماسه اقتصادی تضاد دارد.
انتهای پیام/ ا
 
برچسب ها:
آخرین اخبار