امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۶:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16634
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 82
«علی برکه»، نماینده جنبش «حماس» در لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت تاکید کرد که نه جنبش حماس و نه ...

«علی برکه»، نماینده جنبش «حماس» در لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت تاکید کرد که نه جنبش حماس و نه هیچ یک از نیروها و گردان‌های فلسطینی ارتباطی با درگیری‌های جاری در شهر «صیدا» در جنوب لبنان ندارند که روز گذشته یک‌شنبه میان ارتش لبنان و یاران «شیخ أحمد الأسیر» روی داد.

برکه در ادامه افزود: جنبش حماس با استفاده از میانجی‌های خود تلاش می‌کند، اوضاع را آرام کند و با ارتش لبنان و حزب الله و جنبش امل و نیروهای فلسطینی همکاری می‌کند تا مانع به بار نشستن تلاش برخی از عناصر خود فروخته فلسطینی منطقه «التعمیر» جهت درگیر کردن فلسطینیان اردوگاه «عین الحلوه» در نزدیکی صیدا در درگیری‌های شیخ الاسیر شود که تمام یاران و طرفداران خود را به کمک فراخوانده بود.

برکه به این نکته اشاره کرد که جنبش حماس و نیروهای فلسطینی مشکلی با ارتش لبنان ندارند و اقداماتی که جنبش حماس با همکاری حزب الله و جنبش امل انجام داد، موجب شد تا نقض‌ها و تعدی‌های صورت گرفته پایان یابد و مانع کشیده شدن اردوگاه «عین الحلوه» به این فتنه شود.

شیخ احمد الاسیر پس از محاصره شدن توسط نیروهای ارتش لبنان در مسجد «بلال بن رباح» که خود یارانش در آن مستقر شده بودند، از یاران و طرفداران خود در خواست کمک کرد. پیشتر یاران این شیخ سلفی به یکی از نقاط ایست و بازرسی ارتش لبنان در یکی از مناطق اطراف صیدا حمله کرده و دو نظامی لبنانی راکشته شده بودند که یکی از آنها افسر ارتش لبنان بود. همچنین درگیری‌ یاران شیخ احمد الاسیر در منطقه «عبرا» یکی از مناطق پیرامونی صیدا نیز کشته شدن 4 نظامی ارتش لبنان و زخمی شدن شمار دیگری را درپی داشت.

برکه تاکید کرد که رابطه حزب الله و حماس بسیار خوب است و دیدارها و نشست‌های مستمری میان دو طرف انجام می‌شود. به گونه‌ای که روز پنج‌شنبه و شنبه گذشته نماینده حماس با «حاج حسن حب الله»، مسئول پرونده فلسطین در حزب الله دیدار و گفت‌وگو کرد و با اینکه دو طرف در برخی موارد اختلاف نظر و دیدگاه دارند، اما در عین حال دارای نقطه نظرات مشترک بسیاری هستند که در راس آنها قضیه فلسطینی و مقاومت علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی است.

از سوی دیگر حاج حسن حب الله نیز با اشاره به ادامه رابطه مستحکم حزب الله با جنبش حماس، تاکید کرد که رابطه دو طرف با وجود انتشار بیانیه‌ای از سوی جنبش حماس که در آن از مشارکت حزب الله در نبردهای سوریه انتقاد می‌کرد، با این حال عمیق و مستحکم است.

حاج حسن حب الله گفت: پس از انتشار این بیانیه «محمود الزهار»، از رهبران جنبش حماس تاکید کرد که رابطه حماس با حزب الله و ایران بسیار خوب است.

اما برکه حاضر نشد، به این سوال پاسخ گوید که سفر محرمانه «موسی ابو مرزوق»، نایب رئیس دفتر سیاسی حماس به بیروت با چه هدفی صورت گرفته است.

خبرگزاری‌ها به نقل از یک منبع در فرودگاه بین المللی قاهره اعلام کردند که هیئتی از جنبش حماس به ریاست موسی ابو مرزوق بعد از روز جمعه به صورت محرمانه از قاهره راهی بیروت شدند. این منابع تاکید کردند که ناهض فیاض و عناصر دیگری از حماس ابو مرزوق را در این سفر محرمانه همراهی می‌کردند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها