امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16648
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤال یکی از ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره توقف و بروز مشکل در صادرات گاز ایران به کشورهای منطقه از جمله مشکلات ایجاد شده در پروژه خط لوله گاز صلح با پاکستان، با بیان اینکه ایران دارنده دومین ذخایر گازی در دنیا است و یک کشور قدرتمند در عرصه گاز در دنیا محسوب می‌شود، گفت: صادرات گاز یکی از مزیت‌های ایران است که ما کشورهای همسایه را در این زمینه در اولویت قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه قرارداد خط لوله صلح با هیچ مشکلی مواجه نشده، یادآور شد: احداث خطوط لوله در قسمت پاکستان مقداری با تاخیر مواجه شده که در قراردادی که اخیراً بین ایران و پاکستان امضا شد و جزییات آن در حال بررسی بیشتر است، قرار شد که ایران به دولت پاکستان در این باره کمک کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه با ترکیه و برخی کشورهای دیگر منطقه هم از گذشته توافقات گازی مهمی داشته‌ایم و هنوز ادامه دارد، گفت: به دلیل تحریم‌ها برخی موانع وجود دارد که قابل انکار نیست؛ ولی وزارت نفت، شرکت ملی گاز و وزارت خارجه تلاش‌های خود را برای غلبه به این موانع به کار گرفته‌اند و ما موفق شده و هستیم بسیاری از موانع ناشی از تحریم‌ را از بین ببریم و این به ما در خودکفایی و اعتماد به نفس بیشتر در مسائل اقتصادی کمک کرده است.

وی تأکید کرد: صادرات و معاملات گازی ما با کشورهای منطقه و همسایه ادامه دارد.

یکی از خبرنگاران با اشاره به نشست دوستان سوریه در دوحه و اینکه موضوع ترور شخصیت‌های لبنانی و سوری در این اجلاس مطرح شده، نظر عراقچی را پرسید که وی در این باره گفت: مهم‌ترین خروجی اجلاس دوحه، تامین اسلحه برای گروه‌های معارض در سوریه بود. البته طبق اطلاعات ما برخی از کشورهای حاضر در جلسه مخالف بودند و این موضوع را تأیید نکردند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که جامعه جهانی در انتظار برگزاری اجلاس ژنو است تا راهکار سیاسی به دست آید، آنچه که در دوحه رخ داد مسلما برخلاف این حرکت بوده و به درگیری‌ها در سوریه دامن خواهد زد و این جدا جای تعجب دارد و علامت سؤال بزرگی است که در مقابل آمریکا و بقیه کشورهای شرکت کننده در اجلاس دوحه وجود دارد که آیا واقعا به دنبال راهکار سیاسی برای سوریه و به دنبال حل این موضوع هستند یا خیر؟ در حال حاضر به شدت در نیات آنها تردید وجود دارد.

عراقچی اضافه کرد: ما مطلع شدیم که برخی توافقات محرمانه هم در این اجلاس صورت گرفته است. اگر ترور شخصیت‌های سوری و یا گسترش ترورها و بحران به سایر کشورهای پیرامونی صحت داشته باشد جای نگرانی دارد. ما اخباری در این باره دریافت نکردیم ولی گفته شده که توافقات محرمانه‌ای در این اجلاس صورت گرفته است. ما از نزدیک دنبال می‌کنیم تا تاثیرات اجلاس دوحه بر سوریه چه خواهد بود.

یکی از خبرنگاران به اظهارات رئیس پارلمان فلسطین مبنی بر اینکه سرنگونی بشار اسد از آزادی فلسطین مهم‌تر است اشاره کرد و نظر عراقچی را پرسید که وی در این باره گفت: هنوز نمی‌توانیم صحت این اظهارات را تایید کنیم. اگر این اظهارات درست باشد جدا جای تاسف دارد. همه هدف دشمنان اسلام و صهیونیست‌ها در موضوع سوریه و گسترش بحران در این کشور، فراموش کردن مقاومت و دشمن اصلی جهان اسلام یعنی رژیم صهیونیستی است. امیدواریم این مسئله تحقق پیدا نکند و با بینش و درک درستی که همه کشورهای اسلامی و به خصوص مردم منطقه دارند، این مسئله محقق نخواهد نشد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره حمله دیروز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه نیز گفت:‌ سیاست ددمنشانه و جنگ‌طلبی جزء ماهیت رژیم صهیونیستی است و این رژیم به عنوان یک رژیم اشغالگر، اگر به این قبیل حرکت‌هایش ادامه ندهد چه بسا توجیهی برای ادامه حیات خود نخواهد داشت. ما همواره این حملات را محکوم کرده‌ایم، اینکه بهانه‌هایی از رفتار مردم غزه پیدا می‌کنند که تحت فشارهای شدید و محاصره‌های مختلف هستند و برای احقاق حقوق خود و به دست گرفتن تعیین سرنوشت‌شان تلاش می‌کنند، صرفا یک بهانه‌جویی از سوی این رژیم است و هر پاسخی توسط جنگنده‌های آنها محکوم است و در راستای سیاست‌های جنگ‌طلبانه رژیم صهیونیستی تلقی می‌شود.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در این نشست درباره رشد سلفی‌گری در منطقه از جمله در سوریه و اینکه آیا ایران اقداماتی در این باره انجام داده نیز اظهار داشت: ایجاد جنگ‌ها و درگیری‌های طایفه‌ای، مذهبی و اختلاف مسلمانان را توطئه خارجی می‌دانیم و معتقدیم که دست‌هایی وجود دارد به خصوص دست‌های رژیم صهیونیستی که به این تفرقه‌انگیزی و درگیری‌ها دامن می‌زند. هر حرکتی که در این مسیر صورت گیرد محکوم و یک حرکت شیطانی است.

وی ادامه داد: هر صدایی که به این قضیه کمک کند از حلقوم شیطان بیرون می‌آید و هر دستی که در این مسیر حرکت کند دست شیطانی است. امیدواریم جهان اسلام به این بینش درست برسد که این اختلاف انگیزی را ترک کند. علاقه ندارم که از هیچ کدام از این گروه‌ها نام ببرم. ما مجموعه اینها را گروه‌های تکفیری می‌دانیم که با اقداماتشان به تفرقه‌انگیزی در جهان اسلام دامن می‌زنند و این در راستای اهداف دشمنان اسلام است.

خبرنگار روزنامه چاپ برزیل با بیان اینکه در پی انتخابات ایران هیچ پیام تبریکی از سوی دولت برزیل داده نشد از عراقچی پرسید آیا این نشانگر آن است که روابط تهران و برازیلیا همچون سابق گرم نیست؟ که سخنگوی وزارت خارجه پاسخ داد: تا جایی که به خاطر دارم رئیس‌ جمهور برزیل پیام تبریکی فرستاده است. اما اگر چنین باشد این را ناشی از مسائل و مشکلات داخلی در برزیل می‌دانیم.

وی با بیان اینکه هیچ مشکل خاصی بین دو کشور وجود ندارد، اظهار داشت: همکاری‌های نزدیکی همواره بین دو کشور بوده از جمله در مورد موضوع هسته‌ای شاهد همکاری ایران، برزیل و ترکیه بودیم که متاسفانه طرف‌های غربی اجازه ندادند که به مسیر خود ادامه دهد.

عراقچی اضافه کرد: مسائلی که در داخل برزیل وجود دارد را موضوع داخلی می‌دانیم و امیدواریم هر چه سریع‌تر به راه‌حل معقولی برسند و به صورت مسالمت‌آمیز و آرامش مرتفع شود و شاهد برگزاری مسابقات جام جهانی بسیار شکوهمند با حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در برزیل باشیم.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها