امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16650
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه در نشست ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران، ضمن تبریک نیمه شعبان به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

*تحولات قطر را از نزدیک دنبال می‌کنیم/اهمیت ثبات در این کشور

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره تحولات در قطر و کناره‌گیری امیر این کشور از قدرت، با بیان اینکه در این زمینه شایعاتی وجود داشت و از سال گذشته این شایعات رسمیت یافت و خبر تغییر و تحولات در حاکمیت این کشور توسط دولت قطر رسما اعلام شد، گفت: ما از نزدیک این تحولات را دنبال می‌کنیم و منتظریم که امروز با سخنرانی‌هایی که توسط مقامات قطری صورت می‌گیرد جزئیات بیشتری را بشنویم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان قطر را همسایه نزدیک ایران در خلیج فارس برشمرد و افزود: هرگونه آرامش و ثبات در این کشور و بقیه کشورهای حوزه خلیج فارس برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی دارد.

*غنی‌سازی 20 درصد از موضوعات مذاکره بین ایران و 1+5 بوده و خواهد بود

خبرنگار فارس به اظهارات اخیر لاوروف وزیر خارجه روسیه که از آمادگی ایران برای بررسی تعلیق غنی‌سازی 20 درصد خبر داده، اشاره کرد و نظر عراقچی را جویا شد که وی گفت: موضوع غنی‌سازی 20 درصد یکی از موضوعات مذاکره بین ایران و گروه 1+5 بوده و در دوره‌های گذشته مذاکراتی در این زمینه صورت گرفته و احتمالا در آینده نیز در این باره مذاکره انجام خواهد شد و این موضوع جدیدی نیست.

* سیاست خارجی دولت یازدهم

یکی از خبرنگاران درباره تغییر رویکردها در سیاست خارجی در دولت یازدهم سؤال کرد که عراقچی با بیان اینکه چه تغییری در رویکردها، روش‌ها و منش‌های سیاست خارجی صورت خواهد گرفت؟ بهترین مرجع شخص رئیس جمهور منتخب است که در مصاحبه مطبوعاتی خود به صورت شفاف و روشن صحبت کرد.

وی اصول، اهداف و ارزش‌های انقلاب در حوزه سیاست خارجی را تغییرناپذیر دانست و گفت: احقاق حقوق مردم ایران تغییرناپذیر است. طبعا در نوع برخورد با مسائل و رویکردهای سیاست خارجی سلایق دولت‌ها، روش‌ها و شیوه‌های آنها که تأثیرات خاص خود را خواهد گذاشت که چگونگی آن در مصاحبه آقای روحانی مطرح شد.

عراقچی اضافه کرد: در مراحل بعدی انشاءالله ایشان و گروه سیاست خارجی‌شان مسائل را بازتر خواهند کرد.

*تحولات ترکیه موضوع داخلی این کشور

سخنگوی دیپلماسی کشورمان درباره تحولات ترکیه، این تحولات را موضوع داخلی این کشور برشمرد و افزود: معتقدیم این ناآرامی‌ها با درایت و هوشمندی رهبران این کشور و با آرامش حل و فصل می‌شود و آرامش و ثبات به ساختار سیاسی ترکیه برخواهد گشت.

*فقط نظاره‌گر مسائل داخلی مصر هستیم

خبرنگاری به تظاهرات علیه مرسی رئیس جمهور مصر که قرار است 9 تیر برگزار شود، اشاره کرد و نظر عراقچی را پرسید که وی با بیان اینکه ما فقط نظاره‌گر مسائل داخلی مصر هستیم، اظهار داشت: البته ثبات و آرامش را در مصر را به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای مسلمان و محور در جهان اسلام حائز اهمیت می‌دانیم.

وی گفت: امیدواریم مردم مصر که انقلاب کرده و به حیات رژیم دیکتاتور وابسته به آمریکا خاتمه داده‌اند بتوانند تحولات بعدی را کنترل کنند و آنچه محقق می‌شود خواست مردم مصر باشد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما به مشورت‌هایمان با مصر در خصوص موضوع سوریه ادامه می‌دهیم، به تماس روز گذشته علی اکبر صالحی با همتای مصری خود اشاره کرد که در آن هم به موضوع سوریه و هم قتل یکی از رهبران شیعه در مصر و همراهانش پرداخته شد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما علاقه‌مند به همکاری با دولت مصر در رابطه با سوریه هستیم، خاطرنشان کرد:‌ دولت مصر را همچون دولت ترکیه و عربستان تاثیرگذار می‌دانیم و پیشبرد گفت‌وگوهای چهارگانه از نظر ما اهمیت دارد.

عراقچی با اشاره به بیانیه وزارت خارجه کشورمان در محکومیت کشته شدن یکی از رهبران شیعه در مصر و همراهانش اظهار داشت: ما هرگونه حرکت تفرقه‌انگیز در بین جوامع اسلامی را محکوم و آن را توطئه و اهداف دشمنان خارجی می‌دانیم.

وی با بیان اینکه وحدت ملی بین طوایف مختلف مصر و پیروان ادیان مختلف در این کشور اهمیت دارد، گفت: دشمنان مصر از انقلاب این کشور صدمه دیدند و برای جبران ضررهایی که متحمل شدند به دنبال فتنه دینی و مذهبی هستند.

سخنگوی دیپلماسی کشورمان با ذکر این نکته که این فتنه قبلا در قالب درگیری بین مسیحیان و مسلمانان وجود داشت، افزود: امروز این مسئله در شکل دیگری نمود یافته همانگونه که الازهر این را محکوم کرد امیدواریم جهان اسلام به این فتنه جدید که هم در مصر، عراق، سوریه، لبنان و پاکستان خود را به اشکال مختلف نشان می‌دهد و گروه‌های تکفیری که آلت دست خارجی‌ قرار گرفته‌اند باعث تفرقه در بین مسلمانان می‌شوند، توجه داشته و گرفتار این تفرقه نشوند.

* موانع پیش روی ژنو 2

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه این نشست و در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید طرح جامع ایران برای حل بحران سوریه در صورت حضور در نشست ژنو 2 چه خواهد بود؟گفت: متاسفانه کنفرانس ژنو 2 با موانع مختلفی مواجه است. اصل ایده که قرار دادن دولت و گروه‌های مخالف در یک نشست و برقراری گفت‌وگو و رسیدن به یک راه‌حل است ایده درستی است، اصل اینکه ما یک راهکار سیاسی با مشارکت همه طرف‌های درگیر در سوریه پیدا کنیم ایده درستی است و اصل اینکه ما به دنبال یک ابتکار سیاسی برای تحقق خواسته مردم سوریه باشیم ایده کاملا درستی است.

وی یادآور شد: متاسفانه این ایده اکنون با موانع مختلف مواجه شده است. از یک سو اختلاف داخلی گروه‌های معارض که هنوز نتوانسته‌اند به یک موضع واحد در این باره برسند. از طرف دیگر دستور کاری هنوز به طور دقیق مشخص نشده و از همه مهم‌تر اینکه تلاش‌هایی در کنار این ایده صورت می‌گیرد که برخلاف اهداف ایده کنفرانس ژنو است از جمله جلساتی که اخیراً برگزار شد و تلاش‌هایی که برای مسلح کردن گروه‌های مخالف صورت می‌گیرد و این به تشنج‌ها و درگیری‌ها در سوریه دامن می‌زند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما از اینکه کسانی که مدعی حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل هستند به سمت تسلیح گروه‌های تکفیری و معارض پیش می‌روند تعجب می‌کنیم. اگر این کنفرانس شکل بگیرد که امیدواریم در رایزنی‌های پیش رو بین آمریکا، روسیه و سازمان ملل توافقی برای این اجلاس حاصل شود. ما کماکان از تلاش‌های روسیه حمایت می‌کنیم.

*اگر دعوت شویم ایده داریم

وی خاطرنشان کرد: اگر از ایران دعوت شود ما حتما با ایده‌های خود در این کنفرانس شرکت خواهیم کرد و ایده‌های ما مبتنی بر ایده‌هایی است که از روز اول برای ایجاد گفت‌وگوهای ملی و فراگیر بین همه طرف‌ها در سوریه و رسیدن به راهکار سیاسی و تامین حقوق مردم سوریه و بازگشت آرامش به این کشور دنبال کردیم.

* اختلاف نظر ایران و آژانس

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره اظهارات اخیر آمانو مبنی بر درخواست ایران به اینکه هماهنگی‌ها با آژانس برای مذاکرات از طریق دبیرخانه این آژانس انجام شود و نه شورای حکام، گفت: این اظهارات به این شکل مطرح نشده بلکه بحث فنی است که مربوط به جزییات مذاکرات بین ایران و آژانس است که پیگیری برخی از مسائل از طریق دبیرخانه باشد یا از طریق شورای حکام. اختلاف‌ نظر بین دو طرف وجود دارد و به همین دلیل است که مذاکرات همچنان بین ایران و آژانس برای رسیدن به ساختار جدید برای همکاری‌هایی که فراتر از تعهدات قبلی ما است، ادامه دارد.

*کانادایی‌ها با دید بازتر به تحولات ایران نگاه کنند

عراقچی درباره اظهارات اخیر وزیر خارجه کانادا درباره انتخابات ایران و در پاسخ به این سؤال که آیا این اظهارات عقب‌نشینی از مواضع قبلی این کشور است؟ خاطرنشان کرد: خوشحالیم که وزیر خارجه کانادا توجه دیگری به موضوع انتخابات ایران کرد و به اشتباه خودشان اعتراف کردند. امیدواریم که از این به بعد هم با دید بازتر و اطلاعات کامل‌تری به تحولات در ایران نگاه کنند.

*سفر هفته آینده احمدی‌نژاد به مسکو

یکی از خبرنگاران درباره سفر احمدی‌نژاد به روسیه در دهم و یازدهم تیرماه برای شرکت در نشست اوپک گازی و همچنین دیدار با پوتین در حاشیه این اجلاس سؤال کرد که عراقچی گفت: آقای احمدی‌نژاد هفته آینده برای شرکت در اجلاس سران کشورهای تولیدکننده گاز به روسیه سفر خواهد کرد و ملاقاتی با آقای پوتین رئیس‌ جمهور روسیه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه موضوعات متعددی بین دو کشور وجود دارد، اظهار داشت: درباره مباحث دوجانبه و مسائل منطقه‌ای که در راس آنها موضوع سوریه قرار دارد و همچنین تحولات آسیای مرکزی و قفقاز و دریای خزر تبادل نظر صورت خواهد گرفت. مشورت بین ایران و روسیه به طور مستمر انجام می‌شود و همچنان جریان دارد.

*کمیته پیگیری گفت‌وگوی ملی سوریه

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره سفر کمیته پیگیری گفت‌وگوی ملی در سوریه به تهران نیز گفت: در پی نشستی که با حضور گروه‌های مختلف مردمی در سوریه اعم از معارضان و شخصیت‌های مختلف در تهران برگزار شد، توافق شد این کمیته تشکیل شود که این کمیته در ماه‌های گذشته در داخل سوریه مشورت‌های مستمری داشت و به نتایجی رسیدند که در حال حاضر به دنبال برگزاری گفت‌وگوی ملی فراگیر در سوریه هستند که امیدواریم تحقق یابد. نتیجه مشورت‌هایی که تاکنون داشته‌اند در سفری که به تهران انجام دادند با آقایان جلیلی و امیرعبداللهیان مطرح کردند که بسیار سازنده بود.

یکی از خبرنگاران با بیان اینکه در ماه رمضان سال گذشته طرح آتش‌بس در سوریه دنبال شد که موفق نبود از عراقچی پرسید آیا با نزدیک شدن به ماه رمضان تلاش‌هایی برای برقراری آتش‌بس در دستور کار است که وی پاسخ داد: سال گذشته تلاش‌هایی صورت گرفت و مقداری هم پیش رفت اما از طرف گروه‌های معارض مورد احترام واقع نشد. این درخواست جمعی بود که به احترام ماه مبارک رمضان آتش‌بس برقرار و گفت‌وگوهای ملی شروع شود.

وی اضافه کرد: از اینکه سال گذشته این ابتکار موفق نبود، متاسفیم، امسال هم ایده‌هایی وجود دارد، ولی هنوز رایزنی در این زمینه صورت نگرفته است.

* حمایت از حقوق ایرانیان زندانی در خارج از کشور

به گزارش خبرنگار فارس، در ادامه این نشست خبرنگاری درباره وضعیت تعدادی از زندانیان ایرانی در کشورهای جنوب شرق آسیا و اقدامات وزارت خارجه در این زمینه سؤال کرد که سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: اداره کل ایرانیان خارج از کشور در وزارت خارجه متصدی مسائل مربوط به ایرانی‌های خارج از کشور است که از نزدیک وضعیت تک تک زندانیان خارج از کشور را بررسی می‌کند. متاسفانه در حوزه جنوب شرق آسیا به دلیل فعالیت گروه‌های مواد مخدر برخی از هموطنان ما مشارکت‌هایی داشته و دستگیر شده‌اند.

وی افزود: صرف‌نظر از اینکه چه جرمی مرتکب شده‌اند حفظ حقوق آنها در کشورهای خارجی، گرفتن وکیل، ضرورت برخورداری از شرایط معقول در زندان، حفظ بهداشت آنها، رسیدگی به بیماری‌ها و حقوق کنسولی آنها همواره در دستور کار وزارت امور خارجه قرار داشته است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در عین حال یادآور شد: اگر آنها جرمی مرتکب شده‌اند طبق سیستم قضایی آن کشور باید روند قانونی رسیدگی به جرم صورت گیرد، اما این مانع از حفظ حقوق کنسولی آنها نمی‌شود.

وی با ذکر این نکته که ما با کشورهایی که زندانیان ایرانی در آنجا حضور دارند رایزنی‌های مستمری در این باره داریم، اظهار داشت: سفارتخانه‌های ما با تک تک زندانی‌ها ملاقات‌های کنسولی انجام می‌دهند. ما با بسیاری از کشورها مذاکرات مربوط به تبادل زندانی‌ها را انجام داده‌ایم و با بسیاری از کشورها مذاکرات نهایی شده یا نزدیک به نهایی شدن است. این مهم‌ترین اقدامی است که وزارت امور خارجه با همکاری قوه قضاییه انجام داده که با امضای این موافقتنامه‌ها زندانیان ایرانی بتوانند دوران محکومیت خود را در داخل کشور بگذرانند و رنج زندان ناشی از جرم خودشان را تحمل کنند و نه رنج دوری از خانواده و غربت را.

عراقچی با ذکر این نکته که در بعضی از زندان‌ها شرایط محیطی مناسب نیست، افزود: گفت‌وگو‌هایی در این باره انجام داده‌ایم. اگر خانواده‌های زندانیان اطلاعاتی مبنی بر بدرفتاری با زندانیان ایرانی دارند با ارائه مشخصات زندانی و کشور مربوطه به ما اطلاع دهند و ما این موضوع را حتما پیگیری خواهیم کرد.

به گفته وی تا قبل از اینکه خود زندانی و یا خانواده آنها به ما مراجعه نکنند نمی‌توانیم به موضوع زندانیان وارد شویم حتما خود زندانی باید از دولت محل درخواست کند که نامش به سفارت ایران داده شود.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: متاسفانه بعضی از زندانیان ایرانی سوءتفاهم‌هایی برایشان وجود دارد که از این کار امتناع می‌کنند. اگر خودشان نخواهند که سفارت به احوال آنها رسیدگی کند سفارت از نظر قانونی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

*قرارداد خط لوله صلح با مشکل مواجه نشده است

به گزارش فارس، سید عباس عراقچی در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره توقف و بروز مشکل در صادرات گاز ایران به کشورهای منطقه از جمله مشکلات ایجاد شده در پروژه خط لوله گاز صلح با پاکستان، با بیان اینکه ایران دارنده دومین ذخایر گازی در دنیا است و یک کشور قدرتمند در عرصه گاز در دنیا محسوب می‌شود، گفت: صادرات گاز یکی از مزیت‌های ایران است که ما کشورهای همسایه را در این زمینه در اولویت قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه قرارداد خط لوله صلح با هیچ مشکلی مواجه نشده، یادآور شد: احداث خطوط لوله در قسمت پاکستان مقداری با تاخیر مواجه شده که در قراردادی که اخیراً بین ایران و پاکستان امضا شد و جزییات آن در حال بررسی بیشتر است، قرار شد که ایران به دولت پاکستان در این باره کمک کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه با ترکیه و برخی کشورهای دیگر منطقه هم از گذشته توافقات گازی مهمی داشته‌ایم و هنوز ادامه دارد، گفت: به دلیل تحریم‌ها برخی موانع وجود دارد که قابل انکار نیست؛ ولی وزارت نفت، شرکت ملی گاز و وزارت خارجه تلاش‌های خود را برای غلبه به این موانع به کار گرفته‌اند و ما موفق شده و هستیم بسیاری از موانع ناشی از تحریم‌ را از بین ببریم و این به ما در خودکفایی و اعتماد به نفس بیشتر در مسائل اقتصادی کمک کرده است.

وی تأکید کرد: صادرات و معاملات گازی ما با کشورهای منطقه و همسایه ادامه دارد.

*علامت سؤالی در برابر آمریکا و کشورهای شرکت کننده در نشست دوحه

یکی از خبرنگاران با اشاره به نشست دوستان سوریه در دوحه و اینکه موضوع ترور شخصیت‌های لبنانی و سوری در این اجلاس مطرح شده، نظر عراقچی را پرسید که وی در این باره گفت: مهم‌ترین خروجی اجلاس دوحه، تامین اسلحه برای گروه‌های معارض در سوریه بود. البته طبق اطلاعات ما برخی از کشورهای حاضر در جلسه مخالف بودند و این موضوع را تأیید نکردند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که جامعه جهانی در انتظار برگزاری اجلاس ژنو است تا راهکار سیاسی به دست آید، آنچه که در دوحه رخ داد مسلما برخلاف این حرکت بوده و به درگیری‌ها در سوریه دامن خواهد زد و این جدا جای تعجب دارد و علامت سؤال بزرگی است که در مقابل آمریکا و بقیه کشورهای شرکت کننده در اجلاس دوحه وجود دارد که آیا واقعا به دنبال راهکار سیاسی برای سوریه و به دنبال حل این موضوع هستند یا خیر؟ در حال حاضر به شدت در نیات آنها تردید وجود دارد.

عراقچی اضافه کرد: ما مطلع شدیم که برخی توافقات محرمانه هم در این اجلاس صورت گرفته است. اگر ترور شخصیت‌های سوری و یا گسترش ترورها و بحران به سایر کشورهای پیرامونی صحت داشته باشد جای نگرانی دارد. ما اخباری در این باره دریافت نکردیم ولی گفته شده که توافقات محرمانه‌ای در این اجلاس صورت گرفته است. ما از نزدیک دنبال می‌کنیم تا تاثیرات اجلاس دوحه بر سوریه چه خواهد بود.

* اگر درست باشد جای تأسف دارد

یکی از خبرنگاران به اظهارات رئیس پارلمان فلسطین مبنی بر اینکه سرنگونی بشار اسد از آزادی فلسطین مهم‌تر است اشاره کرد و نظر عراقچی را پرسید که وی در این باره گفت: هنوز نمی‌توانیم صحت این اظهارات را تایید کنیم. اگر این اظهارات درست باشد جدا جای تاسف دارد. همه هدف دشمنان اسلام و صهیونیست‌ها در موضوع سوریه و گسترش بحران در این کشور، فراموش کردن مقاومت و دشمن اصلی جهان اسلام یعنی رژیم صهیونیستی است. امیدواریم این مسئله تحقق پیدا نکند و با بینش و درک درستی که همه کشورهای اسلامی و به خصوص مردم منطقه دارند، این مسئله محقق نخواهد نشد.

*بهانه‌های رژیم صهیونیستی

سخنگوی وزارت خارجه درباره حمله دیروز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه نیز گفت:‌ سیاست ددمنشانه و جنگ‌طلبی جزء ماهیت رژیم صهیونیستی است و این رژیم به عنوان یک رژیم اشغالگر، اگر به این قبیل حرکت‌هایش ادامه ندهد چه بسا توجیهی برای ادامه حیات خود نخواهد داشت. ما همواره این حملات را محکوم کرده‌ایم، اینکه بهانه‌هایی از رفتار مردم غزه پیدا می‌کنند که تحت فشارهای شدید و محاصره‌های مختلف هستند و برای احقاق حقوق خود و به دست گرفتن تعیین سرنوشت‌شان تلاش می‌کنند، صرفا یک بهانه‌جویی از سوی این رژیم است و هر پاسخی توسط جنگنده‌های آنها محکوم است و در راستای سیاست‌های جنگ‌طلبانه رژیم صهیونیستی تلقی می‌شود.

*رشد سلفی‌گری

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در این نشست درباره رشد سلفی‌گری در منطقه از جمله در سوریه و اینکه آیا ایران اقداماتی در این باره انجام داده نیز اظهار داشت: ایجاد جنگ‌ها و درگیری‌های طایفه‌ای، مذهبی و اختلاف مسلمانان را توطئه خارجی می‌دانیم و معتقدیم که دست‌هایی وجود دارد به خصوص دست‌های رژیم صهیونیستی که به این تفرقه‌انگیزی و درگیری‌ها دامن می‌زند. هر حرکتی که در این مسیر صورت گیرد محکوم و یک حرکت شیطانی است.

وی ادامه داد: هر صدایی که به این قضیه کمک کند از حلقوم شیطان بیرون می‌آید و هر دستی که در این مسیر حرکت کند دست شیطانی است. امیدواریم جهان اسلام به این بینش درست برسد که این اختلاف انگیزی را ترک کند. علاقه ندارم که از هیچ کدام از این گروه‌ها نام ببرم. ما مجموعه اینها را گروه‌های تکفیری می‌دانیم که با اقداماتشان به تفرقه‌انگیزی در جهان اسلام دامن می‌زنند و این در راستای اهداف دشمنان اسلام است.

*مسائل برزیل را موضوع داخلی این کشور می‌دانیم

خبرنگار روزنامه چاپ برزیل با بیان اینکه در پی انتخابات ایران هیچ پیام تبریکی از سوی دولت برزیل داده نشد از عراقچی پرسید آیا این نشانگر آن است که روابط تهران و برازیلیا همچون سابق گرم نیست؟ که سخنگوی وزارت خارجه پاسخ داد: تا جایی که به خاطر دارم رئیس‌ جمهور برزیل پیام تبریکی فرستاده است. اما اگر چنین باشد این را ناشی از مسائل و مشکلات داخلی در برزیل می‌دانیم.

وی با بیان اینکه هیچ مشکل خاصی بین دو کشور وجود ندارد، اظهار داشت: همکاری‌های نزدیکی همواره بین دو کشور بوده از جمله در مورد موضوع هسته‌ای شاهد همکاری ایران، برزیل و ترکیه بودیم که متاسفانه طرف‌های غربی اجازه ندادند که به مسیر خود ادامه دهد.

عراقچی اضافه کرد: مسائلی که در داخل برزیل وجود دارد را موضوع داخلی می‌دانیم و امیدواریم هر چه سریع‌تر به راه‌حل معقولی برسند و به صورت مسالمت‌آمیز و آرامش مرتفع شود و شاهد برگزاری مسابقات جام جهانی بسیار شکوهمند با حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در برزیل باشیم.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها