امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16651
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 258
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه در نشست ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران، ضمن تبریک نیمه شعبان در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره تحولات در قطر و کناره‌گیری امیر این کشور از قدرت، با بیان اینکه در این زمینه شایعاتی وجود داشت و از سال گذشته این شایعات رسمیت یافت و خبر تغییر و تحولات در حاکمیت این کشور توسط دولت قطر رسما اعلام شد، گفت: ما از نزدیک این تحولات را دنبال می‌کنیم و منتظریم که امروز با سخنرانی‌هایی که توسط مقامات قطری صورت می‌گیرد جزئیات بیشتری را بشنویم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان قطر را همسایه نزدیک ایران در خلیج فارس برشمرد و افزود: هرگونه آرامش و ثبات در این کشور و بقیه کشورهای حوزه خلیج فارس برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی دارد.

خبرنگار فارس به اظهارات اخیر لاوروف وزیر خارجه روسیه که از آمادگی ایران برای بررسی تعلیق غنی‌سازی 20 درصد خبر داده، اشاره کرد و نظر عراقچی را جویا شد که وی گفت: موضوع غنی‌سازی 20 درصد یکی از موضوعات مذاکره بین ایران و گروه 1+5 بوده و در دوره‌های گذشته مذاکراتی در این زمینه صورت گرفته و احتمالا در آینده نیز در این باره مذاکره انجام خواهد شد و این موضوع جدیدی نیست.

یکی از خبرنگاران درباره تغییر رویکردها در سیاست خارجی در دولت یازدهم سؤال کرد که عراقچی با بیان اینکه چه تغییری در رویکردها، روش‌ها و منش‌های سیاست خارجی صورت خواهد گرفت؟ بهترین مرجع شخص رئیس جمهور منتخب است که در مصاحبه مطبوعاتی خود به صورت شفاف و روشن صحبت کرد.

وی اصول، اهداف و ارزش‌های انقلاب در حوزه سیاست خارجی را تغییرناپذیر دانست و گفت: احقاق حقوق مردم ایران تغییرناپذیر است. طبعا در نوع برخورد با مسائل و رویکردهای سیاست خارجی سلایق دولت‌ها، روش‌ها و شیوه‌های آنها که تأثیرات خاص خود را خواهد گذاشت که چگونگی آن در مصاحبه آقای روحانی مطرح شد.

عراقچی اضافه کرد: در مراحل بعدی انشاءالله ایشان و گروه سیاست خارجی‌شان مسائل را بازتر خواهند کرد.

سخنگوی دیپلماسی کشورمان درباره تحولات ترکیه، این تحولات را موضوع داخلی این کشور برشمرد و افزود: معتقدیم این ناآرامی‌ها با درایت و هوشمندی رهبران این کشور و با آرامش حل و فصل می‌شود و آرامش و ثبات به ساختار سیاسی ترکیه برخواهد گشت.

خبرنگاری به تظاهرات علیه مرسی رئیس جمهور مصر که قرار است 9 تیر برگزار شود، اشاره کرد و نظر عراقچی را پرسید که وی با بیان اینکه ما فقط نظاره‌گر مسائل داخلی مصر هستیم، اظهار داشت: البته ثبات و آرامش را در مصر را به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای مسلمان و محور در جهان اسلام حائز اهمیت می‌دانیم.

وی گفت: امیدواریم مردم مصر که انقلاب کرده و به حیات رژیم دیکتاتور وابسته به آمریکا خاتمه داده‌اند بتوانند تحولات بعدی را کنترل کنند و آنچه محقق می‌شود خواست مردم مصر باشد.

وی با بیان اینکه ما به مشورت‌هایمان با مصر در خصوص موضوع سوریه ادامه می‌دهیم، به تماس روز گذشته علی اکبر صالحی با همتای مصری خود اشاره کرد که در آن هم به موضوع سوریه و هم قتل یکی از رهبران شیعه در مصر و همراهانش پرداخته شد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما علاقه‌مند به همکاری با دولت مصر در رابطه با سوریه هستیم، خاطرنشان کرد:‌ دولت مصر را همچون دولت ترکیه و عربستان تاثیرگذار می‌دانیم و پیشبرد گفت‌وگوهای چهارگانه از نظر ما اهمیت دارد.

عراقچی با اشاره به بیانیه وزارت خارجه کشورمان در محکومیت کشته شدن یکی از رهبران شیعه در مصر و همراهانش اظهار داشت: ما هرگونه حرکت تفرقه‌انگیز در بین جوامع اسلامی را محکوم و آن را توطئه و اهداف دشمنان خارجی می‌دانیم.

وی با بیان اینکه وحدت ملی بین طوایف مختلف مصر و پیروان ادیان مختلف در این کشور اهمیت دارد، گفت: دشمنان مصر از انقلاب این کشور صدمه دیدند و برای جبران ضررهایی که متحمل شدند به دنبال فتنه دینی و مذهبی هستند.

سخنگوی دیپلماسی کشورمان با ذکر این نکته که این فتنه قبلا در قالب درگیری بین مسیحیان و مسلمانان وجود داشت، افزود: امروز این مسئله در شکل دیگری نمود یافته همانگونه که الازهر این را محکوم کرد امیدواریم جهان اسلام به این فتنه جدید که هم در مصر، عراق، سوریه، لبنان و پاکستان خود را به اشکال مختلف نشان می‌دهد و گروه‌های تکفیری که آلت دست خارجی‌ قرار گرفته‌اند باعث تفرقه در بین مسلمانان می‌شوند، توجه داشته و گرفتار این تفرقه نشوند.
ادامه دارد...
 
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها