امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۸:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16676
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۰
تعداد بازدید: 87
حسن رحیمی روشن استاد دانشگاه ابوعلی سینای همدان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره ...

حسن رحیمی روشن استاد دانشگاه ابوعلی سینای همدان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به شاخصه‌های یک دولت کارآمد، گفت: انتخابات 24خرداد پشت سر گذاشته شد و اکنون که گرد و خاک و تب ‌و تاب انتخابات فروکش می‌کند، بحث انتخاب کابینه در محافل علمی و رسانه‌ای بیشتر مطرح می‌شود و بی‌شک اصل انتخابات ریاست جمهوری برای تشکیل یک دولت توانمند و اجرایی است.

وی با بیان اینکه قدرت اصلی و اجرایی کشور در ابعاد مختلف در قوه مجریه متمرکز می‌شود، افزود: به نظر می‌رسد شاخصه‌های یک دولت کارآمد را می‌توان به شاخصه‌های سلبی و ایجابی تقسیم کرد یعنی شاخصه‌هایی که باید باشند و شاخصه‌هایی که نباید باشند.

استاد دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به شاخصه‌های یک دولت کارآمد، اظهار داشت: در درجه اول نیروی متخصص و کارآمد لازم است زیرا در دنیای امروز آنچه سبب موفقیت می‌شود توانمندی است که در تخصص و مهارت خلاصه می‌شود، عرصه دولت نیز عرصه تخصص‌های گوناگون است البته تخصص باید متعهدانه باشد زیرا وجود تخصص بدون تعهد خطرناک‌تر از عدم تخصص است.

به گفته وی، با توجه به شعار رئیس جمهور جدید و تأکید بر اعتدال، بدیهی است جذب نیروهای افراطی و حزبی که وفاداری به گروه و حزب را بر وفاداری ملی و آرمان‌های انقلاب ترجیح می‌دهند برای دولت نقض غرض است.

استاد دانشگاه ابوعلی سینای همدان اظهار داشت: برخی افراد که فکر می‌کنند دوران افراط‌گرایی و جنجال‌آفرینی دوباره آغاز شده است و اگراین افراد وارد کابینه شوند «چشم اسفندیار»دولت هستند باید بدانندکه پست وزارت اصولا چنین افراط کاری‌هایی را بر نمی‌تابد و در صورت وجود، جز انحطاط و رکود، چیزی درپی ندارد.

وی گفت: البته ما در خلاء زندگی نمی‌کنیم بدیهی است همه افراد گرایش‌هایی دارند و فرد بدون گرایش نه ممکن است یافت شود و نه مفید است زیرا انسان نمی‌تواند همانند ماشین عمل کند. از این رو منظور عدم استفاده از نیروهای باندی و جناحی همان‌هایی است که منافع ملی را فدای اغراض شخصی و حزبی کنند.

به گفته وی،گفتمان حسن روحانی نشان داده است که وی در عین اعتدال قصد ندارند از گفتمان انقلاب و آرمان‌های مستقلانه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب عدول کند.

استاد دانشگاه بوعلی سینای همدان تأکید کرد که، به خصوص برای دستگاه سیاست خارجی و دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی افرادی لازم است که اعتقاد کامل به مسیر انقلاب اسلامی داشته باشند زیرا نگاه خوشبینانه در صحنه بین‌الملل ساده اندیشی است.

رحیمی روشن افزود: باید بدانیم هر واحد سیاسی در عرصه جهانی در پی اهداف خود است و دیپلماسی صورت دیگری از جنگ است، جنگی که سلاح ندارد و براساس عقل سلیم خوشبینی در مورد دشمن ساده‌اندیشی است.

وی اضافه کرد: البته دیپلماسی قواعدی دارد که باید رعایت شود و نباید از قواعد بین‌المللی دیپلماسی و آنچه که از آن به عنوان نزاکت بین‌المللی نام می‌برند عدول کرد زیرا این عمل به تخریب وجهه کشور در عرصه بین‌المللی منجر می‌شود، بنابراین استفاده از نیروهای کارآمد، باتجربه و متعهد در دستگاه دیپلماسی لازم است.

رحیمی روشن گفت: با توجه به مشی اعتدالگرایی دولت جدید، هیچ اشکالی ندارد که از رقبای انتخاباتی استفاده شود، این عمل چند نکته مثبت در پی دارد که یکی از آنها ارتقای فرهنگ سیاسی جامعه است زیرا تاکنون رسم بر این بوده که افراد همانگونه که در گروه‌های سیاسی تعریف می‌شدند در گرفتن پست اجرایی نیز وابسته به این بوده‌اند که آیا جناح آنها در رأس قدرت هست یا خیر.

وی افزود: خوب است رئیس جمهور منتخب این وضعیت را با بهره‌گیری از رقبای خود تغییر بدهد و در این مسیر علاوه بر محروم نکردن جامعه از توان این افراد در راستای ارتقای فرهنگ سیاسی نیز قدم بردارد.

رحیمی روشن با جمع‌بندی شاخصه‌های مدنظر خود در رابطه با کابینه دولت، اظهار داشت: تخصص و توان اجرایی، تعهد به اسلام، انقلاب، ایران و ولایت، شجاعت و عدم تساهل بی دلیل و خوشبینانه در برابر دشمن، داشتن روحیه انقلابی همراه با تعقل و به دور از حاشیه‌سازی و جنجال آفرینی، عدم ترجیح وفاداری حزبی و جناحی به وفاداری ملی را از شاخصه‌های اعضای کابینه است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها