امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16711
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۰
تعداد بازدید: 126
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انتخابات یازدهمبن دوره ریاست جمهوری با مشارکت 72.7 درصدی مردم در پای صندوق‌های رای ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انتخابات یازدهمبن دوره ریاست جمهوری با مشارکت 72.7 درصدی مردم در پای صندوق‌های رای شکل گرفت که به موفقیت حسن روحانی انجامید.

در گفتگو با سیدحسین حسینیان حقوقدان و از قضات کشور به بررسی برخی شاخصها و رویکردهای مردم در انتخاب کاندیدای منتخب، و رویکرد دولت جدید در قبال رای ملت و نیز بررسی اهمیت میزان مشارکت بالای مردم در پای صندوق‌های رای پرداختیم که متن این گفتگو به شرح زیر است.
 
به نظر شما دلیل موفقیت آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری چه بود و این انتخاب مردم چه پیامی داشت؟

انتخابات راهکاری است برای کشاندن و هدایت مردم از کف کوچه و خیابان به پای صندوق های رای. در واقع از طریق انتخابات، مطالبات مردم به جای اینکه در کف خیابانها و تجمعات و تظاهرات بیان شود وارد صندوق های رای شده و نتیجه آن به حکومت عرضه می شود.

در هر دوره هم شاهد هستیم که مردم با توجه به ضعف هایی که در تحقق مطالبات آنها مشاهده شده با انتخاب دولتی که بتواند حداقل به بخشی از مطالبات مردم پاسخ دهد و گفتمان جدیدی را حاکم کند، رای داده اند.

بنابراین دلیل اصلی این انتخاب، مطالبات مردم و انتظارات جامعه است که شکل دهنده این مشارکت بالاست و البته در جهت گیری این مشارکت، حضور چهره‌ها و گروه‌های سیاسی ازجمله چهره‌های انقلابی، روسای جمهور سابق و مسوولین و گروه های سیاسی اصلاح طلب و میانه رو موثربوده است.

به نظر شما مهمترین مطالبات مردم در این زمینه چه بود؟

این مطالبات از یک طرف، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و از طرف دیگر مرتبط با مسائل  سیاسی داخلی و خارجی و  مربوط به روابط بین المللی است.

این اهداف و مطالبات متوجه معیشت، کار و اشتغال، کاهش فشارهای خارجی و برداشتن تحریم‌ها، رونق کسب و کار، تعامل با جامعه جهانی و تعقیب سیاست تنش زدایی در عرصه بین المللی و از طرفی از بین رفتن یکنواختی و روزمرگی، افزایش آزادی های قانونی و ایجاد محیطی برای نقد سیاست های جاری است.

احترام گذاشتن به نیروی انسانی و مدیران سابق، پرهیز از تخریب و سیاه نمایی، رعایت حرمت و حیثیت مردم و  احترام به شخصیت آنان و زدودن ناراحتیهای مردم جزو مطالبات  اساسی رای دهندگان بود.

به نظر شما این پیروزی و مشارکت مردم و حماسه حضور آنها چه دستاوردی دارد و چه هدفی را در مجموع دنبال می کند؟

انتخابات اخیر و دولت جدید موجب برون رفت از چالش های ایجاد شده در جامعه و زوال ناراحتی های بخش زیادی از مردم شده است.

به عنوان مثال نشاط و خوشحالی و مشارکت به جامعه بازگشته است.

در مجموع می‌توان گفت که مردم با رای خود خواستار بازگشت به مبانی جمهوری اسلامی منعکس در قانون اساسی هستند و رای به مجموعه این نظام داده اند.

با این مفاهیم پایه‌ای و پیام حضور مردم، دولت جدید و آقای روحانی چه اقداماتی را باید در دستور کار قرار دهند؟

اقداماتی که دولت جدید باید انجام دهد عبارت است از اولا انتخاب مدیران شایسته و توانمند و همفکر که به دور از هرگونه افراط و تفریط باعث تضمین بقای دولت و تحقق اهداف آن و مطالبات مردم باشند.

ثانیا، از هرگونه شتاب زدگی و تصمیمات عجولانه و غیر منطقی پرهیز کرده و اتخاذ هر نوع تصمیم  براساس خردورزی و کارشناسی باشد.

ثالثا، دنبال ارایه راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای کاهش فشارها و مشکلات مردم باشند و از آزمون و خطا پرهیز کنند.

رابعا، از سیاست تنش زایی به سمت سیاست تنش زدایی با برداشتن گام های عملی حرکت نمایند تا محیط بین المللی سیگنال های مثبت رای مردم  و تدبیر  مسئولین کشور را دریافت  و از افزایش فشارها جلوگیری کند.

به نظر شما، اصول و مفاهیم کلی که مردم و مسوولان دولت باید در سال های آینده به آن توجه کنند، شامل چه مواردی است؟

در پاسخ به این سوال به نظر می رسد که اصول کلی که باعث پیشرفت کشور در همه زمینه ها می باشد عبارت است از:

1- آزادی نقد و انتقاد، به این معنی که  حکومت و نظامی که خواهان دوام خود است، باید به نقد و انتقاد به عنوان یک فرصت نگاه کند نه به عنوان تهدید، و حتی به منتقدین خود امتیازات و هدایایی تقدیم کند و متملقان و چاپلوسان و افرادی که تنها برای کسب قدرت تملق می کنند، را از محدوده خود دور کرده و به افراد دلسوز، کارشناس، منتقد و دوست واقعی میدان دهد که کار کنند و نظر بدهند وتحقیق و کارشناسی کنند.

2- در تمام زمینه ها از ایجاد انحصار و فرصت های ویژه، بادآورده و رانت خواری و ویژه خواری جلوگیری کرده و رقابت را گسترش دهد و فرصت های موجود را به شکل برابر و عادلانه در اختیار همگان قرار دهد یعنی در عرصه اقتصاد، آموزش، بهداشت، رسانه ملی و رسانه عمومی و... از ایجاد انحصار و تبعیض جلوگیری کرده و زمینه استفاده همگان را از امکانات کشور فراهم کند.

به همین منظور اجرای سیاست های اصل 44 و واگذاری بخش های اقتصادی به مردم و اجرای خصوصی سازی واقعی و سپردن کارها به مردم و بخش خصوصی با محوریت رقابت و افزایش قدرت رقابت پذیری، در دستور کار قرار گیرد و آنچه در قانون اجرای سیاست های اصل 44 پیش بینی شده است باید به سرعت اجرایی شود.

یعنی خصوصی سازی واقعی باید معیار باشد تا عامل ایجاد کارایی و بهره وری و رشد ارزش افزوده در همه بخش ها شود و دولت با تدبیر و اعمال کنترل و سیاست ها وابزارهایی که دارد تعادل ایجاد کند و دولتی چابک و کوچک، به مردم کمک کند که کارها با محوریت رقابت و خصوصی سازی و کاهش انحصارها و رانت خواری ها انجام شود.

3- اجرای شفافیت در کلیه زمینه ها از جمله سیاست، اقتصاد، فرهنگ و آموزش، بهداشت، قوانین و مقررات، تصمیمات و عملکردها و  اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات نیز باید یکی از معیارهای اساسی باشد. هر چه قوانین و مقرارت و تصمیمات و عملکردها و سیاستها شفاف تر باشد موجب رشد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و ایجاد  آزادی عمل بیشتر در حوزه های مذکور  و باعث  تقویت روحیه نقد وانتقاد و افزایش رقابت در چارچوب قانون شده و کشور نیز رشد و پیشرفت بهتری خواهد داشت و دولت نیز کارآمدتر خواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها