امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1672
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۴۸
تعداد بازدید: 220
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس،‌ علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و «رئیس نمایشگاه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس،‌ علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و «رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» صبح امروز (شنبه) به همراه مدیران معاونت‌های مختلف با حضور در محل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس از بخش‌های مختلف این خبرگزاری بازدید و در جریان فعالیت مختلف این رسانه قرار گرفتند.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بازدید از تحریریه‌های شهیدان صادق نیلی و علیرضا برادران، در جلسه‌ای با سیدنظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در جریان و روند فعالیت‌های خبری و رسانه‌ای این خبرگزاری قرار گرفت و با مدیران کل و خبرنگاران فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به گفت‌وگو پرداخت.
 


 

* موسوی: معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همسو با نظام است

سید نظام‌الدین موسوی مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دیدار سرپرست و مدیران بخش‌های مختلف معاونت فرهنگی اظهار داشت: در حوزه کتاب و ادبیات اغلب نقدها و نظرهای کارشناسانه مطرح می‌شود که در این راستا رسانه‌ها هم گاه نقاط ضعف و قوتی دارند که این موارد در تعاملات نزدیک می‌تواند هم‌افزایی داشته باشند تا به نقطه مطلوب برسند.

وی ضمن اشاره به فعالیت رسانه‌ها و جایگاه فارس اضافه کرد: خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در این راستا توانسته جایگاه خود را در میان سایر رسانه‌ها تثبیت کند، تقریبا در حوزه میزان مخاطب و اثربخشی و باز نشر اخبار، در میان سایر رسانه‌ها در رتبه نخست قرار دارد، اخباری که اغلب در این رسانه منتشر می‌شود به سرعت در دیگر رسانه‌ها همچون صداوسیما انعکاس می‌یابد و این جایگاه در حالی به دست آمده که همواره تلاش خبرگزاری بر این بوده که اصول و مبانی نظام جمهوری اسلامی و انقلاب را رعایت کند و حتی بر آن هم تاکید دارد که این مهم از مزایای یک رسانه است؛ البته اغلب عنوان می‌شود اگر رسانه‌ای قصد حرفه‌ای عمل کردن را دارد باید به شکلی از موانع اعتقادی فاصله بگیرد، اما فارس با ویژگی‌ها و ظرفیت‌های موجود همواره در راستای خبررسانی صحیح گام بر می‌دارد.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس متذکر شد: خوشبختانه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله بخش‌هایی است که به اذعان همگان در مسیر درست نظام حرکت می‌کند، البته همواره انتقادهایی به حوزه سینمایی، مطبوعاتی و... وارد می‌شود نه به این جهت که مسئله خاص و یا انحرافی وجود دارد بلکه اغلب انتقادات در راستای عدم تحقق وعده‌ها و تفاوت رویکرد‌هاست، اما معاونت فرهنگی طی مدت فعالیت و وزارت سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخشی فعال و همسو با نظام بوده است.
 
 * اسماعیلی: رسانه از آغاز خلقت بشر دارای اهمیت بوده است

علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار اظهار داشت: همواره عنوان می‌کنم که اولین گام برای تصمیم‌گیری داشتن اطلاعات است، هرچه اطلاعات ما بیشتر باشد تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر واقعیت خواهد بود.

سرپرست معاونت فرهنگی ضمن اشاره به فعالیت مطبوعاتی خود طی سال‌های گذشته و انتشار نشریات گوناگون تاکید و خاطرنشان کرد: حدود 6 سال مدیر مسئولی نشریه «پیام دانشگاه» را بر عهده داشتم که 86 شماره از این نشریه را منتشر کردیم، در آن زمان اولین استفتائات مقام معظم رهبری را در سال 68 با تیراژ 5000 نسخه چاپ و به کل کشور ارسال کردیم.

رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ضمن اشاره به اجرایی شدن بسیاری پروژه‌ها تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند: «شاید یکی از نقاط ضعف دولت اطلاع رسانی باشد»، این مهم از بی توجهی ما نشات می‌گیرد چرا که گاهی امور انجام شده را مطرح نمی‌کنیم، اگر وضعیت کنونی را قیاسی با گذشته داشته باشیم تلاش و فعالیت در تمام حوزه‌ها مشاهده می‌شود، حوزه فرهنگ هم حوزه گسترده‌ای است که باید در این راستا به پیشرفت‌ها اشاره کرد.

به گفته اسماعیلی، در حوزه فرهنگی درست است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی را بر عهده دارد اما 425 نهاد فرهنگی و 170 هزار واحد فرهنگی در حال فعالیت در این حوزه هستند که باید به آنها پرداخت.

این مقام مسئول ضمن اشاره به این مهم که حوزه فرهنگ به حدی گسترده است که کار کردن در آن بسیار طاقت فرسا است اما از سوی دیگر میزان تاثیرگذاری فراوان دارد ادامه داد: 85 درصد افراد تاثیر پذیرند تا تاثیرگذار؛ البته یکی از عوامل ثاثیرگذاری هم رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها هستند، نقش رسانه از آغاز خلقت بشر دارای اهمیت بوده و روز به روز هم بر اهمیت آن افزوده می‌شود.

رئیس نمایشگاه کتاب تاکید کرد: این موارد می‌طلبد که یک سیاستگذاری و برنامه‌ریزی خوب هم به لحاظ استراتژیک انجام دهیم و آینده‌نگری داشته باشیم، البته از سوی دیگر هم وظیفه‌ای بر عهده ما است و آن اینکه به گونه‌ای سیاست‌گذاری کنیم که با آرمان‌های حضرت امام و مقام معظم رهبری زاویه‌ای پیدا نکند چون در حوزه فرهنگ میزان تاثیرگذاری بالایی داریم و لذا هر گونه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی ممکن است تاثیر مثبت یا منفی در جامعه داشته باشد.

اسماعیلی با بیان اینکه خبرگزاری‌ها یک پل ارتباطی و تعاملی میان مردم و مسئولان هستند گفت: خبرگزاری‌ها می‌توانند میزان اعتماد را در جامعه بالا ببرند و بالعکس این موضوع هم وجود دارد و می‌توانند بی‌اعتمادی را در جامعه افزایش داده و از سوی دیگر میزان عدم مشارکت را داشته باشیم، یعنی در خلق بسیاری حماسه‌ها مطبوعات و خبرگزاری‌ها می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند، در چنین فضایی ما رسالت مضاعفی را داریم، هم باید در تبیین مسایل فرهنگی جامعه نقش اساسی ایفا کنیم و هم از مرزهای فرهنگی در مقابل آسیب‌ها مراقبت کنیم.

این مقام مسئول در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن خطیر دانستن موضوع فرهنگ متذکر شد، حوزه فرهنگ امر پذیر نیست، لذا هرچه این تعامل میان مسئولین و سازمان‌ها و مطبوعات و خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها بیشتر باشد، میزان اعتماد جامعه افزایش پیدا می‌کند و هر مدیری دوست دارد بداند نواقص کجاست تا آنها را برطرف کند، نوعا افرادی که دچار انحراف می‌شوند علائم را می‌بینند، ولی ما گاهی به این نشانه‌ها توجهی نداریم، ممکن است ابتدا یک مسئله کوچک به معضل و بحرانی غیر قابل کنترل تبدیل شود.

وی در پایان معاونت فرهنگی را یکی از معاونت‌های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت فرهنگی دانست و بیان کرد: درست است به ظاهر متولی سیاستگذاری امور فرهنگی در کشور هستیم اما اینگونه نیست که تنها مرجع تصمیم‌ گیرنده در حوزه فرهنگی بودیم بلکه مراجع دیگر هم هستند که در کنار هم این حلقه را تکمیل می‌کنند.   
 به گزارش فارس در این بازدید محمد الهیاری فومنی مدیر اداره کتاب، ‌علی شجاعی صائین مدیر عامل خانه کتاب، احمد علمشاهی مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا وصفی، مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مصطفی امیدی، مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی و محمد مهدی انصاری، سردبیر خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و نشریه کتاب هفته، علی اسماعیلی را همراهی کردند.

در پایان این دیدار علی اسماعیلی قرآنی نفیس به سید نظام‌الدین موسوی مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس اهدا کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها