امروز : سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 26
۰۰:۲۹
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 167531
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 3842
آیت الله علی کورانی:
نویسنده «عصر ظهور» گفت: اعتقاد به مهدویت میان همه مسلمین مشترک است پس مردم خود باید این احادیث را بخوانند و تفسیر کنند و درباره امام مهدی(عج) به یکدیگر امید دهند، ما امتی هستیم که حرکت ما به سوی رهبر موعود ما است.

آیت الله علی کورانی:

به گزارش پیروان مـوعـود؛آیت الله علی کورانی از علمای مبارز لبنان و مولف کتاب های مهدوی با اشاره به اشتراک همه مسلمین در اعتقاد به وجود مقدس امام مهدی (ع) و مسئله مهدویت، اظهار کرد: انسان مؤمن و متدین به لحاظ فطری و روحی، حی و زنده است و از همین جهت احساسات او همیشه متوجه آخرت بوده و حضور امام زمان (عج) نیز همواره در دل و جان و ذهن او قابل مشاهده و در عین حال این حضور بیش از دیگران است.

 

وی افزود: لذا نوع انتظار افراد بستگی به نوع شخصیت آنها دارد، امروز هر فردی طبق درک و شناخت خود از اوضاع زمان نسبت به این مسئله واقف است که وضعیت مسلمین در جهان و شرایط امت اسلامی چگونه است و می تواند تشخیص دهد که دشمنان چه توطئه هایی را برای امت اسلامی در نظر دارند، بنابراین، در چنین شرایطی مسلمین باید نسبت به وعده الهی امیدوار بوده و امام مهدی(عج) را امید بزرگ اسلام بدانند.

 

آیت الله کورانی تصریح کرد: بحث ظهور امام مهدی(عج) بشارت پیامبر(عج) به منجی آخرالزمان(عج) است و این بشارت می تواند در زندگی انسان ها بسیار تاثیرگذار باشد. به این شرط که افراد در این رابطه اندکی تأمل کنند و به این مسئله توجه داشته باشند که موضوع مهدویت یکی از مسایل بسیار مهم و موکد در اسلام است.

 

نویسنده کتاب «عصر ظهور» در ادامه با اشاره به وجود اختلافات میان امت اسلامی گفت: اختلاف نظر همیشه بوده و هست و اتفاقا یک موضوع کاملا طبیعی محسوب می شود. مشکل اصلی ما امروز در جهان اسلام وجود اختلاف نظرها نیست بلکه مسئله غلبه باطل بر حق است.

 

وی از اعتقاد مهدویت به عنوان یک اعتقاد مشترک میان همه مذاهب اسلامی نام برد و تاکید کرد: همه مسلمین اعتقاد دارند که هم بر اساس آیات قرآن از قبیل «لِیُظهِرَهُ عَلَی الدّینِ کُلِّه» و هم بر اساس احادیث نبوی پس از غلبه باطل بر امت اسلامی، خداوند منجی ای را می فرستد که نه تنها مسلمین بلکه همه جهان را نجات می دهد.

 

این کارشناس مسائل اعتقادی در ادامه سخنان خود یادآور شد: نه تنها اهل سنت بلکه حتی وهابی ها نیز این عقیده را قبول دارند. در سال 1400 فردی در عربستان قیام کرد و ادعای مهدویت نمود، مخالفان وی او را کشتند و از آن پس برخی از وهابیون با توجه به چنین رویدادهایی، کلیه اخبار و روایات مربوط به مهدویت و امام مهدی(عج) را به کلی تکذیب کردند، «یوسف القرضاوی» از جمله افردای بود که در آن روزگار این مسئله را تکذیب کرد.

 

این مولف مهدوی تاکید کرد: اما برخی دیگر از اندیشمندان وهابی از جمله رئیس دانشگاه مدینه در آن دوره در این رابطه کتاب هایی نوشته و به تعدد احادیث مهدوی اشاره کرده و تصریح کردند که ما نمی توانیم موضوع مهدویت و منجی در اسلام را تکذیب کنیم و شعار «لامهدی الا عیسی» حرفی مجعول است، حتی شخص «بن باز» مفتی بزرگ وهابیون نیز در آن زمان نظرات وی را تایید کرد.

 

آیت الله کورانی افزود: بنابراین، تمام مسلمین از مذاهب اربعه، وهابی ها، اهل تسنن و شیعیان اعتقاد دارند که پیامبر اسلام(ص) به امامت امام مهدی(عج) مژده داده و امام مهدی(عج) همان کسی است که عدل جهانی را تاسیس و برپا می کنند.

 

این کارشناس مهدوی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: سخن ما به وهابیون و اهل تسنن این است که ما اعتقاد داریم امام مهدی(عج) مولود شده و غایب هستند، شما نیز اعتقاد دارید قرار است ایشان در آینده متولد شوند و نمی دانیم چه کسی خواهند بود. این اختلاف هیچ اشکالی ندارد. اما احادیثی که درباره امام مهدی(عج) وجود دارد در میان ما و شما در 90 درصد مطالب مشترک است. حتی در شکل ظاهری امام(عج)، شکل صورت، نوع حرکت حضرت حجت(عج) و اتفاقاتی که در زمان ظهور رخ می دهد از قبیل نزول حضرت عیسی(ع) و ... تمام این احادیث صحیح میان ما و شما مشترک است.

 

آیت الله کورانی در ادامه یادآور شد: اعتقاد به مهدویت میان همه مسلمین مشترک است پس مردم خود باید این احادیث را بخوانند و تفسیر کنند و درباره امام مهدی(عج) به یکدیگر امید دهند، ما امتی هستیم که حرکت ما به سوی رهبر موعود ما است.

 

پایان پیام/99

آخرین اخبار
پربازدید ها