امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16755
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۲
تعداد بازدید: 234
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عباس آخوندی وزیر مسکن دولت سازندگی امروز در ادامه نشست صبحانه کاری بازار ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عباس آخوندی وزیر مسکن دولت سازندگی امروز در ادامه نشست صبحانه کاری بازار سرمایه با اشاره به اینکه با عدم پرداخت سهم شهروندان و رعایت حقوق آنان انتظار داریم، تحول رخ دهد، گفت: همواره باید به مسائل ساختاری چه در حوزه سیاست، اجتماع و اقتصاد باید توجه داشت.

وی با طرح این سؤال که آیا می‌توان اقتصادی را تعریف کرد که در آن بازار نباشد، گفت: همین طور نمی‌توان دولتی را تعریف کرد که شهروندی به عنوان فعال و با اراده در آن وجود نداشته باشد.

آخوندی با اشاره به اینکه 99 هزار میلیارد تومان واگذاری طی سه سال انجام شده است، گفت: از این میزان 25 درصد در سال 86، 32 درصد سال 88 و مابقی در سال 89 واگذار شده است.

آخوندی ادامه داد: سهام شرکت‌ها به تناسب از بابت رد دیون، سهام عدالت و در بازارهای بورس و فرابورس عرضه شده‌اند، بسیار کمتر از 5 میلیارد دلار آن (بر اساس هر دلار کمتر از یک هزار تومان) در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.

آخوندی با بیان اینکه 53 میلیارد دلار پروژه در کشور شروع شده، اما پشتوانه مالی ندارد، گفت: این میزان کل صنعت احداث را تحت تاثیر قرار داده است، در این میان نحوه استفاده از منابع صندوق توسعه قابل توجه است.

وزیر اسبق دولت سازندگی گفت: باید ببینیم که آیا امکان اصلاح چنین وضعیتی وجود دارد یا خیر.

* رتبه‌بندی 142 کشور براساس کنشگرهای اقتصادی

وی با اشاره به اینکه 142 کشور با مراجعه به کنشگرهای اقتصادی رتبه‌‌بندی می‌شوند، گفت: ایران در میان این 142 کشور به لحاظ اصول اخلاق کسب و کار در رتبه 84 و کارآمدی در رتبه 72 قرار دارد.

آخوندی با اشاره به اینکه دولت باید به دولت توسعه‌گرا تغییر کند، گفت: در این دولت باید با توجه به حقوق شهروندی زمینه‌های تغییر دولت را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه شهروند فرایند محور است، گفت: اگر به ما کالای خوبی دادند، اما فرآیند قانونی آن طی نشد، باید آن کالا بی‌ارزش تلقی شود.

آخوندی ادامه داد: از سال 1375 قانون حمایت از پیمانکاران تصویب شد. این قانون برخلاف اصول معیارهای اقتصادی و کاملا ضد رقابت بود؛ همه فعالانی که از این قانون حمایت کردند، بعد از 17 سال هنوز می‌بینند که اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی با اشاره به اینکه یک فعال اقتصادی قبل از آنکه یک فعال باشد، شهروند است، گفت: در واقع معلول عدم تأمین حقوق شهروندی همین فعالان اقتصادی هستند؛ متأسفانه حقوق شهروندی در کشور ما رعایت نشده است.

وی گفت: به عنوان مثال تهران 7.5 میلیون نفر ظرفیت دارد، اما با 9 میلیون ظرفیت هم اکنون با فروش 11.5 میلیون تراکم به کار خود ادامه می‌دهد؛ آیا این حقوق شهروندی رعایت شده است.

آخوندی با اشاره به اینکه اگر نقد اجتماعی شروع نشود، در دولت اتفاق بزرگی نمی‌افتد، گفت: نهادهای بزرگ باید برای مقابله با منافع ملی به حقوق مدنی آنها احترام گذاشته و از برخی منافع خود بگذرند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها