امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16775
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۷
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار قضایی فارس آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه کشورمان صبح امروز در ادامه همایش سالانه دستگاه قضایی با اشاره به ماده 40 ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه کشورمان صبح امروز در ادامه همایش سالانه دستگاه قضایی با اشاره به ماده 40 قانون آیین دادرسی گفت: ما به این ماده ایراد وارد می‌دانیم زیرا در متن آن به قاضی این اجازه را داده است که اجرای حکم را از شش ماه تا دو سال به تعویق بیندازد.

وی تصریح کرد: به نظر ما این موضوع ایراد قانون اساسی دارد و قضات نمی‌توانند به دلخواه خود اقدام به تعویق اجرای حکم کنند و این در حالی است که در ماده 43 همین قانون اشاره شده که قاضی می‌تواند حکم را برای الزام محکوم به آموختن یک حرفه یا درمان یک بیماری یا ترک اعتیاد یا پرداخت نفقه و نظایر آن به تعویق بیندازد.

آملی لاریجانی با اشاره به این نکته که آقایان در شورای نگهبان به ما بگویند که چرا چنین تصمیمی در متن قانون اتخاذ شده است، گفت: هر چند در متن قانون نوشته شده قاضی می‌تواند و همین قید کمک می‌کند که قضات در صورت اینکه این ماده را خلاف قانون اساسی تشخیص دادند آن را اجرا نکنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع عدم ارسال لوایح از سوی دولت به مجلس اشاره کرد و گفت: لوایح به نوعی ابزار کار دستگاه قضایی به حساب می‌آیند و اگر قرار باشد از سوی دولت این لوایح به مجلس ارائه نشود برای دستگاه قضا مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

رئیس قوه قضائیه به اشاره به اینکه اخیرا دیدم رئیس جمهور لایحه ما را خلاف قانون اساسی تشخیص داده و آن را بایگانی کرده است گفت: برای ماس سوال ایجاد شده است که مگر در کشور چند مرجع تشخیص و تفسیر قانون اساسی وجود دارد و آیا ریاست جمهوری در مرجع تشخیص و تفسیر قانون اساسی است.

آملی لاریجانی گفت: براساس نص صریح قانون اساسی رئیس جمهور مکلف است لوایح قوه قضائیه را سریعا به مجلس ارائه کند و جالب اینجاست که دولت حتی حق هیچ گونه تصرفی را هم در این لوایح ندارد.

وی گفت: اگر بخواهد تصرفی در لوایح انجام دهد باید از رئیس قوه اجازه کسب کند.

آملی لاریجانی گفت: اخیرا لایحه جامع وکالت را رئیس دولت  بایگانی کرده و دلیلشان هم این بوده که این لایحه مخالف استقلال وکلا است در حالیکه اینگونه نبوده و در اکثر کشورهای دنیا سیستم قضایی پروانه وکلا را تایید می‌کند.

آملی لاریجانی به موضوع لایحه افزایش اختیارات وزیر دادگستری اشاره کرد و گفت: دولت لوایحی را که ما می‌نویسیم بایگانی می‌کند آن وقت لایحه افزایش اختیارات وزیر دادگستری را می‌نویسند که تمام آن خلاف قانون اساسی است.

رئیس قوه قضائیه گفت: هر چند که آقای بختیاری مرد شریفی است و این لایحه را برخلاف فشارهای موجود امضا نکرده و رئیس جمهوری با امضای خودشان لایحه را به مجلس فرستادند.

وی گفت: ما به این نتیجه رسید‌ه‌ایم که بحث عدم ارائه لوایح ما به قوه قضائیه بیشتر شبیه یک لجبازی کودکانه است که از جانب برخی رخ داده است.
ادامه دارد...
انتهای پیام/  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها