امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16789
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۷
تعداد بازدید: 265
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدرضا رحیمی امروز در مراسم تقدیر سازمان نظام پرستاری از دولت به خاطر تصویب 5 مصوبه برای پرستاران و رونمایی از ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدرضا رحیمی امروز در مراسم تقدیر سازمان نظام پرستاری از دولت به خاطر تصویب 5 مصوبه برای پرستاران و رونمایی از سند تحول حرفه پرستاری در نطام سلامت در مرکز فرهنگی سید الشهدا گفت:‌ پرستاران مطالبات بحقی دارند و نباید در دولت آقای احمدی نژاد که دولت عدالت بود، این قدر رسیدگی به مطالبات پرستاران به تأخیر می‌افتاد و من از پرستاران کشور به خاطر این تأخیر و تعلل عذرخواهی می‌کنم.

وی داد: هیچ دلیلی ندارد که درآمد یک پزشک 100 تا 200 برابر یک پرستار باشد، این بی‌عدالتی و ظلم است که با رویکرد دولت عدالتخواه آقای احمدی نزاد سازگار نیست. باید زودتر از اینها اصلاح می کردیم اما به هر علت تأخیر افتاد که همه تا حدی می‌دانند چرا دیر شد.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: به هر حال همین امروز و فردا باید تصمیماتی بگیریم که این رفتار ظالمانه تمام شود و نقصها جبران شود، تا بهره‌وری کار پرستاران و رضایت مردم از کار آنها بالا برود، پرستار باید زندگیش تأمین باشد تا بتواند به بیماران خدمت مناسب بدهد. آدم افسرده و فردی که استرس دارد نمی‌تواند خدمت مناسب بدهد.

وی گفت: تفاوت درآمد پزشکان با پرستاران شاید تا 2 یا 3 برابر یا حتی تا 5 برابر پذیرفتنی باشد اما تفاوت 100 برابری یا 200 برابری اصلاً قابل قبول نیست. اگر از من بپرسند چه کسی بیشترین نقش را در بهبود بیماران دارد من می‌گویم پرستار چون از ابتدا تا انتها در کنار بیمار است در چنین شرایطی کار کردن با حقوق 700 تا 800 هزار تومانی پرستاران عادلانه نیست.

رحیمی ادامه داد: حرفهایی که من می‌زنم ممکن است برخی پزشکان را گله‌مند‌ کند اما برای من این ناراحتی‌ها مهم نیست، برای من خشنودی خدا مهم است.

وی گفت:‌ نامه‌ای به من دادند و درخواست کردند که سهمیه حج عمره پرستاران نمونه کشور که چند سالی است متوقف شده احیا شود من هم قول می‌دهم که همین امروز از سامان حج و زیارت بخواهم که این سهمیه را دوباره ابلاغ کنند.

وی ادامه داد: صدوق قرض الحسنه پرستاران را فعال کنید، من هم از طرف دولت یک میلیارد تومان اعتبار در این صندوق واریز می‌کنم تا به پرستاران وامهای کوتاه مدت بدهند و مشکلاتشان کم شود از دیگران هم می‌خواهم به این صندوق کمک کنند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: یکی از مشکلات بیماران این است که همراهان آنها از مسائل مربوط به بیمارشان خبر ندارند من از سازمان نظام پرستاری می‌خواهم از همین امروز ‌‌برنامه‌ای را تدارک ببینند که کنار هر پرستار 2 تا 3 نفر آموزش ببینند که به عنوان افراد آگاه کارهای مربوط به همراهان بیماران را در بیمارستانها انجام دهند که مردم سرگردان نباشند.

وی گفت: این کار می‌تواند تا 500 هزار فرصت شغلی ایجاد کند در حالی که 160 دانشکده پرستاری سالانه 10 هزار پرستار تربیت می‌کنند و پرستارانی که نیرو تربیت می‌کنند نیز باید فوق العاده شغلی دریافت کنند.

رحیمی افزود:‌ قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری هم که باید زودتر از اینها ا بلاغ می‌شد در هفته آینده کارهای آن نهایی می‌شود و اجرای آن به سراسر کشور ابلاغ می‌شود.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: سازمان نظام پرستاری در مورد این اخبار باید اطلاع رسانی بیشتری داشته باشد تا همه پرستاران کشور از خدمات این دولت برای پرستاران آگاه شوند، سایت، خبرگزاری و نشریه داشته باشید و به پرستاران اطلاع رسانی کنید.

رحیمی گفت:‌ حالا که طب سنتی ایرانی و اسلامی در کشور با تصویب آیین نامه و ایجاد معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت احیا شده است و 140 قلم داروی طب سنتی نیز تحت پوشش بیمه رفته است، لازم است پرستار طب سنتی نیز در کشور تربیت شود. البته در مورد داروهای گیاهی کشورهای غربی که این دانش را از ابن سینا، رازی و جرجانی ما گرفته‌اند در این مورد از ما جلوتر هستند و گاهی تا 60 درصد داروهای آنها گیاهی و طبیعی است.

وی افزود: در مورد تعدیل درآمد پزشکان و پرستاران و به خصوص تعدیل کارانه‌ها کارگروهی را تعیین کرده‌ایم تا فاصله واقعی ارزش خدمات آنها را تعیین کنند و در هفته آینده فاصله منطقی درآمد این دو گروه را در دولت تصویب می‌کنیم تا پایه‌ای باشد برای آینده و خدشه‌دار نشود.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد:‌ این حق پرستاران است و صدقه سر نیست. دولت نهم و دهم باید خیلی زودتر از اینها این مسائل را اصلاح می‌کرد.

وی گفت: سازمان نظام پرستاری تا قبل از پایان دولت 2 یا 3 نفر از افراد برجسته پرستاری را معرفی کند تا دولت نشان خدمت و لیاقت را به آنها اعطا کند تا پایه‌ای باشد برای توجه به پرستاران در دولتهای بعدی.
انتهای پیام/‌
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها