امروز : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 2
۰۲:۵۹
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 168
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۰
تعداد بازدید: 628
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود، علیرضا تابش با بیان این مطلب و به مناسبت سالگرد تأسیس بنیاد مسکن (21 فروردین ماه) افزود: در طول ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود، علیرضا تابش با بیان این مطلب و به مناسبت سالگرد تأسیس بنیاد مسکن (21 فروردین ماه) افزود: در طول سالهای گذشته تاکنون برای پرداخت 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات بهسازی مسکنبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود، علیرضا تابش با بیان این مطلب و به مناسبت سالگرد تأسیس بنیاد مسکن (21 فروردین ماه) افزود: در طول سالهای گذشته تاکنون برای پرداخت 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات بهسازی مسکن روستایی از سوی بانک‌ها با مردم عقد قرارداد صورت گرفته که 10 هزار و 700 میلیارد تومان به مردم تسهیلات پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و 289 هزار واحد مسکونی نیز در طول سالهای گذشته تکمیل و به پایان رسیده است گفت: در بخش بازسازی مسکن در روستاها در طول 8 سال گذشته 528 هزار واحد مسکونی با رعایت مقررات آئین نامه 2800 تکمیل و واگذار شده است.

وی با بیان اینکه سهمیه اعطای تسهیلات مسکن روستایی نیز از سوی بانک مرکزی به بانک‌های ابلاغ شده است گفت: برای سال جاری مقرر شده تا وام 12،5 میلیون تومانی ساخت به 255 هزار و 400 واحد مسکونی با کارمزد 5 درصد پرداخت شود.

وی ادامه داد: متقاضیان ساخت مسکن روستایی می‌توانند از اول اردیبهشت ماه سال جاری با مراجعه به بانک‌های عامل این تسهیلات را که کارمزد آن 5 درصد است دریافت کنند.

*قبول داریم که سقف وام باید افزایش بیشتری پیدا کند

وی در پاسخ به این سوال که آیا این تسهیلات ساخت اندک نیست، گفت: ما نیز قبول داریم که این میزان وام یک مقدار باید به نسبت سال‌های قبل افزایش بیشتری پیدا کند ولی فعلاً این موضوع در برنامه نیست چرا که مسیری که در بانک ها طی می‌شود یک مقدار دشوار است.

به گفته وی، اگر چنانچه سقف تسهیلات مسکن روستایی اضافه شود شامل حال افرادی که امسال کار ساخت را شروع کرده‌اند خواهد شد.

* اتمام فاز اول بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

رئیس بنیاد مسکن در خصوص بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی گفت: فاز اول بازسازی به اتمام رسیده است به طوریکه برای واحدهایی که 60 درصد آسیب دیده بودند فعالیت‌های گسترده‌ای انجام دادیم.

وی افزود: در 306 روستای آسیب دیده 19500 واحد مسکونی خسارت دیده بالای 60 درصد را بازسازی و 10 هزار واحد مسکونی را تکمیل و تحویل دادیم.

وی ادامه داد: در کنار ساخت واحدهای مسکونی آسیب‌دیده و واحدهای دامی توجه به معیشت مردم نیز دیده شده است.

* تحویل 210 هزار مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر

تابش در خصوص احداث مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر گفت: ساخت مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر بر عهده بنیاد مسکن است و از 350 هزار سهمیه تعیین شده 310 هزار واحد مسکونی قسط اول خود از سیستم بانکی را دریافت کرده‌اند و 210 هزار واحد مسکونی نیز تحویل مردم شده است.

به گفته وی، تا پایان سال جاری 107 هزار واحد مسکونی به بهره‌برداری برسد.

وی با تقدیر از بانک مسکن گفت: به طور ویژه باید از بانک مسکن بابت پرداخت تسهیلات مسکن روستایی تشکر کرد چرا که پرداخت این گونه تسهیلات بار سنگین مالی بر دوش این بانک می‌گذارد.

* ساخت مسکن برای اقشار آسیب‌پذیر

تابش در خصوص ساخت مسکن برای اقشار آسیب‌پذیر گفت: سالانه 7 تا 8 هزار واحد مسکونی مربوط به قشر آسیب‌پذیر احداث می‌شود و با توجه به اینکه در حال حاضر 16 هزار واحد مسکونی در دست احداث داریم سعی خواهیم کرد تا پایان سال، 8500 واحد مسکونی را تکمیل و تحویل دهیم.

وی افزود: بنیاد مسکن طراحی طرح هادی 37 هزار و 700 روستای بالای 20 خانوار را در دست تهیه دارد که از این تعداد تاکنون طراحی 29 هزار و 153 روستا به اتمام رسیده است.

تابش گفت: مابقی روستاها نیز تا پایان برنامه دارای طرح هادی می‌شوند و قصد داریم تا پایان سال برای 2750 روستا طرح هادی تهیه کنیم.

* صدور سند مالکیت برای 160 هزار مسکن روستایی

رئیس بنیاد مسکن در پاسخ به سوال فارس در خصوص سنددار کردن واحدهای مسکونی روستایی گفت: تاکنون برای دو میلیون و 696 هزار واحد مسکونی در روستاها سند مالکیت صادر شده است و مقرر شده تا پایان سال جاری برای 160 هزار واحد مسکونی سند مالکیت صادر شود.

 * اعطای تسهیلات به ساخت باغ ویلا برای مهاجرت معکوس

تابش در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درخصوص برنامه دولت برای ساخت باغ ویلاها، گفت: مواردی که در خصوص ساخت باغ ویلاها و مهاجرت معکوس مربوط به بنیاد مسکن است به سازندگان مسکن تسهیلات اعطا‌‌ء خواهد شد.

وی افزود: اگر چنانچه افرادی از اهالی روستاها قصد بازگشت به روستای خود را داشته باشد می تواند در حاشیه روستا به ساخت مسکن با دریافت تسهیلات بانکی اقدام کند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها