امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16825
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۱
تعداد بازدید: 188
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدحسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره جلسه عصر ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدحسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره جلسه عصر امروز اعضای این کمیسیون به خبرنگاران گفت: سردار وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح میهمان اول امروز کمیسیون بود که به سؤال جواد هروی نماینده قائنات پاسخ داد.

وی افزود: هروی از وزیر دفاع پرسید به چه دلیل مصوبات سفر مقام معظم رهبری درباره احداث پادگان‌ها و ملزومات نیروی زمینی ارتش اجرایی نشده که سردار وحیدی در پاسخ گفت "در اغلب پروژه‌های پادگانی با موانع معارضین روبرو هستیم".

نقوی ادامه داد: در این جلسه سردار باقری هم از نیروی زمینی ارتش حضور یافته بود که وی نیز در پاسخ به این سؤال گفت اگر اعتبارات به موقع پرداخت و معارضین رفع شود، هیچ مانعی بر سر راه نیست و ما مصمم به ساخت هستیم.

وی خاطر نشان کرد: سردار وحیدی همچنین توضیح داد که کار ساخت و تکمیل پادگان قائن هم در دستور کار قرار دارد و قرار است به سرعت تکمیل شود و در این باره با فرماندهی نیروی زمینی هم صحبت شده است.

نقوی گفت: پس از توضیحات وزیر دفاع و همکارانش مقرر شد که فرمانده نیروی زمینی ارتش به قائن سفر و از نزدیک مشکلات را بررسی و برطرف کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از حضور علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در این جلسه برای پاسخ به سؤال احمد توکلی نماینده تهران خبر داد.

نقوی توضیح داد: توکلی از صالحی پرسید که نقش اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس‌ دفتر سابق رئیس ‌جمهور در سیاست خارجی چیست؟ توکلی همچنین با اشاره به 96 سفر خارجی مشایی و ملاقات با برخی مقامات سؤال کرد که در این ملاقات‌ها چه موضوعاتی مطرح شده و آیا نماینده وزارت خارجه در این سفرها حضور داشته است؟

وی تصریح کرد: وزیر امور خارجه با بررسی برخی سفرهای مشایی و اهداف و علت آنها، توضیح داد که اغلب این سفرها بدون ملاقات با مقامات کشورهای میزبان بوده است.

نقوی به نقل از صالحی گفت که "در بسیاری از سفرها هم آقای مشایی رئیس‌ جمهور را همراهی کرده و سفر مستقل نبوده است و برخی از سفرهای مشایی هم برای دیدار با ایرانیان خارج از کشور انجام شده است".

وی یادآور شد: در ادامه توکلی گفت که مشایی هر 20 روز یک سفر خارجی داشته و ملاقات‌هایی انجام داده که قابل تأمل است و از توضیحات وزیر قانع نشدم و باید سؤال به صحن علنی ارجاع داده شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در ادامه این جلسه پرسش ایرج ندیمی نماینده لاهیجان مبنی بر اینکه اقدامات دیپلماتیک وزارت خارجه در ارتباط با تقویت و ارتقای دیپلماسی منطقه‌ای و جهانی مرتبط با مواد مخدر و روانگردان چه بوده است، مطرح شد. 

نقوی افزود: صالحی با اشاره به موافقتنامه‌‌ها، نشست‌های بین‌المللی، مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه و بین‌المللی که حجم وسیعی را نیز شامل می‌شد، گفت که وزارت خارجه نهایت بهره‌برداری را در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای تقویت و ارتقای دیپلماسی در جهت مبارزه با مواد مخدر و روانگردان انجام داده و به گواه جامعه بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران فعال‌ترین کشور جهان در مبارزه با مواد مخدر و روانگردان است که توضیحات او نماینده سؤال کننده را قانع نکرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در ادامه این نشست دواتگری پیرامون سفر رئیس ‌جمهور به مصر سؤال کرد و گفت چرا در سفر مذکور شئونات ملی و دیپلماتیک رعایت نشد و چرا روادید بین ایران و مصر یک طرفه لغو شد، در حالی که مصر به اتباع ایران ویزا نمی‌دهد؟

نقوی افزود: صالحی گفت که کشور مصر برای جمهوری اسلامی ایران مهم است و دولت و وزارت خارجه مصمم است روابط بین دو کشور را بهبود ببخشد؛ به ویژه اینکه در مصر انقلابی به پیروزی رسیده که بعد از توضیحات وزیر امور خارجه، دواتگری اعلام کرد که با توجه به اینکه دولت در پایان کار است، از سؤالم می‌گذرم.

وی تأکید کرد: سؤال آخر از وزیر خارجه را سیدحسین دهدشتی نماینده آبادان پیرامون سخنان سفیر ایران در اردن مطرح کرد که صالحی گفت بخشی از مطالبات مطرح شده از زبان مجری تلویزیونی گفته شده و ربطی به سفیر ایران نداشته که دهدشتی گفت در صورتی که نوار مصاحبه به اینجانب برسد، از پاسخ قانع می‌شوم.

نقوی در خاتمه متذکر شد: در پایان این جلسه، دو موضوع مهم تحولات اخیر ترکیه و جابجایی قدرت در قطر مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها