امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 168430
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ساعت ۱۰:۱۵
تعداد بازدید: 257
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، پایگاه خبری النشره لبنان که گرایش‌های نزدیکی به سیاست‌های ریاض در لبنان دارد، جزئیاتی از سفر میشل ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، پایگاه خبری النشره لبنان که گرایش‌های نزدیکی به سیاست‌های ریاض در لبنان دارد، جزئیاتی از سفر میشل عون رئیس‌جمهور لبنان به عربستان سعودی و دیدار وی با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور را فاش کرده و نوشت که در این دیدار محورهایی مورد بررسی قرار گرفت و وزرا مأمور رسیدگی به طرح‌های مطرح شده با همتایان خود به صورت کاملا مثبت شدند. همچنین عون از ملک سلمان خواست تا به لبنان سفر کند.

براساس این گزارش در موضوع آغاز پروازهای عربستان به لبنان مسائل به صورت مثبت بررسی شد و عون ابراز داشت که صفحه جدیدی در مناسبات باز شده است و شرایط به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت. پادشاه عربستان نیز به این موضوع تأکید کرد.

النشره همچنین به نقل از منابع وزارتی حاضر در هیئت رسمی همراه رئیس‌جمهور لبنان در سفر به عربستان اعلام کرد که این سفر برای آشنایی و ایجاد هم‌گرایی بین پادشاه عربستان و رئیس‌جمهور لبنان و مسئولان ارشد این کشور بود. این منابع دیدار دوجانبه بین رئیس‌جمهور و پادشاه را "خوب" و در فضایی دوستانه و صریح ارزیابی کرده و ابراز داشتند که در این دیدار به اوضاع لبنان و منطقه پرداخت شده است.

منابع مذکور از تعامل مثبت پادشاه عربستان در قبال درخواست رئیس‌جمهور لبنان برای راه‌اندازی مجدد روند کمک‌های نظامی عربستان به لبنان خبر داده و تأکید کردند که ملک سلمان وعده داد بعد از بازگشت محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور از خارج، دستورات لازم را برای بررسی این پرونده به وی خواهد داد. آل سعود در فوریه سال گذشته میلادی کمک نظامی خود به لبنان را به بهانه حضور و تاثیرگذاری جنبش حزب الله در سوریه متوقف کرد. کمک نظامی عربستان شامل خرید وسایل نقلیه، بالگرد، پهپاد و دیگر تجهیزات نظامی از فرانسه بود. عدم آسیب زایی این کمک نظامی برای رژیم صهیونیستی از مهم ترین شرایط تحویل این سلاح های فرانسوی به لبنان بود.

سلمان همچنین وعده داد که مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور را به حد سفیر ارتقا داده و سفیر جدیدی را در بیروت انتخاب کند. شاه عربستان در این دیدار ضمن تشریح برخی خاطرات خوب خود در لبنان ، مدعی شد که عربستان در امور داخلی لبنان دخالت نمی‌کند، همان طور که کشورهای دیگر نیز باید همین کار را انجام دهند.

در مقابل، عون نیز مواضع دوره جدید کشورش در قبال مسائل عربی را مطرح و تأکید کرد که برای هم‌گرایی دیدگاه‌ها بین برادران عرب تلاش خواهد کرد. وی ابراز داشت لبنان نسبت به دیگران موضع واحدی دارد.

منابع سیاسی همچنین تأکید کردند که دیدار بین عون و عبدالله الجبیر وزیر خارجه عربستان نیز دیداری صریح بوده و دو طرف دیدگاه‌های ویژه خود در رابطه با تحولات سوریه را مطرح کردند. الجبیر در این دیدار تمرکز خاصی بر روی آن آنچه که مداخله حزب الله در سوریه نامگذاری کرده بود، داشت. اما عون تأکید داشت که چندین کشور در بحران سوریه مداخله کرده‌اند و بهترین راهکار برای حل و فصل این بحران، همان راهکار سیاسی و بازگشت آوارگان سوری بویژه از لبنان در نزدیک‌ترین زمان ممکن است، به ویژه در شرایطی که مناطق امن‌تر سوریه می‌تواند این تعداد از آوارگان را در خود جای دهد و آنها با امنیت و ثبات در کشور خودشان زندگی کنند.

میشل عون رییس جمهور لبنان در اولین سفر خارجی خود پس از انتخاب به این مقام، دیروز وارد ریاض پایتخت عربستان سعودی شد.  شاهزاده فیصل بن بندر بن عبدالعزیز در فرودگاه ملک خالد شهر ریاض از عون استقبال کرد. وی بعد از عربستان به قطر سفر خواهد کرد.

خالد الفیصل مشاور ویژه ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی و امیر مکه و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در سفر جداگانه به بیروت در نوامبر 2016 دعوت رسمی ملک سلمان و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر را به وی ابلاغ کردند.

احیای روابط لبنان به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که در سال 2016 تیره شده بود از مهمترین چالش های فراروی عون است.

انتهای پیام/

آخرین اخبار
پربازدید ها