امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 168439
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۴۲
تعداد بازدید: 314
«علی عبدی»، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعــود، در خصوص نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ که نشان می‌دهد اکثر ...

«علی عبدی»، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعــود، در خصوص نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ که نشان می‌دهد اکثر آمریکایی‌ها معتقدند که ترامپ نمی‌تواند از عهده وظایف ریاست جمهوری برآید، با اشاره به عدم تفاوت ترامپ با روسای جمهور پیشین آمریکا بیان داشت: نتایج این نظرسنجی در صورت صحت لزوماً به این معنا نیست که افکار عمومی مردم آمریکا مطابق با امر واقع باشد.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد نتیجه‌ای که در این نظرسنجی منعکس شده، بیشتر رسوبات تبلیغات متعلق به دوره انتخابات است، افزود: بر اساس ذهنیت سازی که در ایام انتخابات صورت گرفته، یک دوگانه‌ای بین کلینتون و ترامپ شکل گرفته است. در واقع این موضوع یک انگاره سازی است که به دنبال انعکاس یک چهره دیو از ترامپ بودند.

کارشناس مسائل آمریکا با توجه به اینکه موضوع مذکور تأثیر خود را در افکار عمومی آمریکا گذاشته است، گفت: البته همه مردم این کشور از آن تأثیر نگرفته‌اند، بلکه بخشی از جامعه آمریکا از این موضوع تأثیر پذیرفته‌اند که با ترامپ ضدیت دارند. واقعیتی در تحلیل‌های انتخابات آمریکا وجود دارد که انشقاقی در درون جامعه آمریکا منعکس شده است. به این معنا که ترامپ نماینده قشرهایی از جامعه آمریکا است که برای این کشور گرایش‌های اصالت خواهانه دارند. سفیدپوستانی هستند که خود را صاحبان اصلی آمریکا می‌دانند و احساس می‌کنند که این کشور در طی چند دهه اخیر به دلایل متعددی از اصالت‌های خود فاصله گرفته و از طرف اروپای قاره‌ای دچار تهاجم فرهنگی شده است.

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ هم‌ جنس‌گرایی و لیبرالیسم افراطی در آمریکا بیداد می‌کند، اشاره داشت: اصالت خواهان، روشن‌فکرزدگی اقشار دانشگاهی را چندان نمی‌پسندند و تبعات آن را هم فروپاشی خانواده، ازدواج هم‌جنس گرایانه و مسائلی از این‌ دست می‌دانند. بحث مهاجرت، اختلاف نژادی و از دست دادن هویت آمریکایی که مبتنی بر نژاد سفید آنگلوساکسون بوده، از جمله آنهاست.

عبدی با اشاره به اینکه اصالت خواهان طیف طرفدار ترامپ هستند، بیان داشت: در مقابل بیشتر رنگین‌پوست‌ها، زنان، مهاجران سه چهار دهه اخیر به‌ویژه اقشار دانشگاهی و روشن‌فکران آمریکایی در جبهه مقابل ترامپ قرار می‌گیرند. برای تقریب به ذهن می‌توان این موضوع را با انتخابات سال 88 قرینه‌سازی کرد. رسانه‌های بیگانه و هم‌پیمانان داخلی آنها سعی در ساختن یک دوگانه داشتند. آنها به دنبال ساختن یک چهره دیو انگارانه از یک کاندیدا بودند تا وی را به‌ عنوان یک چهره منفور وانمود کنند که نمی‌تواند کشور را مدیریت کند. البته خلاف این موضوع ثابت شد. حال در آمریکا نیز این موضوع علیه ترامپ رقم می‌خورد.

وی با تأکید بر اینکه واقعیت این است که هیچ‌کس هیچ دریافت درستی نسبت به مدیریت، توانایی‌ها و ظرفیت ترامپ در حوزه سیاسی ندارد، گفت: وی در حوزه اقتصادی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را به‌ خوبی منعکس کرده است. از آنجایی‌ که عموماً سیاست‌مدارهای آمریکایی کسانی هستند که از بین بانکدارها، حقوق‌دان‌ها، کمپانی‌های فراملیتی یا مجتمع‌های صنعتی نظامی پا به عرصه سیاست می‌گذارند؛ لذا از این نظر ترامپ هیچ تفاوتی با آنها ندارد.

این کارشناس مسائل آمریکا با یادآوری روسای جمهور پیشین آمریکا خاطرنشان کرد: به‌ عنوان نمونه کسی چون کارتر در حوزه کشت و تجارت بادام‌زمینی کار می‌کرد. ریگان از دنیای سینما و هالیوود وارد عرصه قدرت شده بود. چهره‌ای مثل بوش پدر سابقه فعالیت در CIA داشت. کلینتون یک تحصیل‌کرده دانشگاهی بود. بوش پسر در حوزه شرکت‌های نفتی سابقه کار داشت. اوباما نیز در حوزه دانشگاهی کار کرده بود.

وی با توجه به اینکه چنین نگاهی مشخص می‌کند که نمی‌توان گفت ترامپ به‌ اندازه اوباما یا روسای جمهور پیش از وی توانمندی اجرایی ندارد، گفت: به نظر می‌رسد این موضوع در همان فضاسازی‌های انتخاباتی ایجاد شده است و تا الآن تداوم دارد؛ لذا نمی‌توان به این نظرسنجی چندان اعتنا کرد. با این حال این نظرسنجی نشان می‌دهد که آن خط دوگانه همچنان در آمریکا ادامه پیدا می‌کند و اراده‌هایی وجود دارد که از زمین خوردن ترامپ و شکست وی در حوزه‌های مدیریتی و اجرایی استقبال می‌کند.

عبدی با اشاره به اینکه اگرچه ترامپ ویژگی‌های شخصیتی خاص خود را دارد که وی را از روسای جمهور دیگر آمریکا متمایز می‌کند، ارزیابی کرد: با این‌ حال وی به‌ شدت انسان باهوش و توانمندی برای شناخت ظرفیت‌ها، شکاف‌ها و تاکتیک‌های داخلی آمریکا است. ترامپ با هوشمندی می‌داند که چگونه مهره‌های خود را بچیند و چطور باید بازی کند. به نظر می‌رسد اگر ظرفیت‌های وی از اوباما بیشتر نباشد، قطعاً کمتر نیز نخواهد بود.

انتهای پیام/

آخرین اخبار
پربازدید ها