امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 168442
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۴۲
تعداد بازدید: 299
 پیروان مــوعــود؛«شعیب بهمن» کارشناس مسائل اوراسیا ، در خصوص ابهام در حضور نماینده ایران در مذاکرات «آستانه» برای حل ...

 پیروان مــوعــود؛«شعیب بهمن» کارشناس مسائل اوراسیا ، در خصوص ابهام در حضور نماینده ایران در مذاکرات «آستانه» برای حل بحران سوریه، با اشاره به عدم امکان حصول توافق در بحران سوریه بدون حضور ایران مطرح کرد: در مذاکرات سه‌جانبه مسکو مشخص شد که کشورهای دیگر بدون حضور ایران نمی‌توانند نقش مهمی در برپایی صلح در سوریه ایفا کنند. البته ترک‌ها خواهان این هستند که فقط با روسیه به‌ صورت رو در رو مذاکره کنند؛ اما روس‌ها به‌خوبی می‌دانند که بدون موافقت ایران، توافق صلح غیرممکن است. همین مسئله باعث توجه بیشتر روس‌ها و ترک‌ها به نقش ایران می‌شود.

وی با توجه به اینکه اگرچه اکثر کشورهای غربی تمایل دارند نقش ایران را در سوریه نادیده بگیرند، افزود: با این‌ حال واقعیت این است که کشورهای غربی، کشورهای منطقه و روس‌ها از نقش ایران در سوریه به‌ خوبی آگاه هستند؛ بنابراین همه طرف‌ها می‌دانند که بدون موافقت ایران هیچ توافق و صلحی در سوریه شکل نخواهد گرفت. به همین دلیل، روس‌ها طی روزها و هفته‌های گذشته، حتی در حین مذاکرات دوجانبه‌ای که با ترکیه داشتند، به نقش ایران در روند مذاکرات و لزوم اطلاع ایران از این موضوع مکرر اشاره می‌کردند.

کارشناس مسائل اوراسیا با تأکید بر اینکه حضور ایران در مذاکرات به کیفیت و سمت‌وسوی آن بستگی دارد، اشاره داشت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکراتی شرکت خواهد کرد که به نفع ملت و دولت سوریه باشد و باعث پایان درگیری و بحران خشونت‌آمیز در این کشور شود. اگر این مذاکرات باعث مشروعیت بخشی به گروه‌های تروریستی شود، قطعاً ایران در چنین مذاکراتی شرکت نخواهد کرد. پس برای روشن شدن نقش ایران در مذاکرات و شرکت یا عدم شرکت در آن، باید منتظر اعلام شیوه انجام مذاکرات بود.

وی در پاسخ به این پرسش که «حضور ترک‌ها در مذاکرات بحران سوریه جدی شده است. این در حالی است که گمانه‌هایی از عدم حضور ایران در این مذاکرات زده می‌شود. علل اصلی این امر چیست؟» بیان داشت: نقش ترکیه در مذاکرات پررنگ شده است؛ زیرا ترکیه خود را نماینده گروه‌های معارض در سوریه می‌داند. آن‌ها چه در نشست سه‌جانبه و چه در نشست با روس‌ها تلاش کردند خود را نماینده این گروه‌ها نشان دهند. آن‌ها اعلام کردند که اگر آنکارا نمایندگی طرف معارض را دارد، روسیه هم باید از طرف دولت سوریه، تضمین‌های مناسبی برای برقراری آتش‌بس بدهد.

بهمن با اشاره به اینکه مسکو و آنکارا به‌ خوبی از این مسئله آگاه هستند که توان تأثیرگذاری بر روند سیاسی و تحولات میدانی سوریه را ندارند، تأکید داشت: در مقابل، جمهوری اسلامی ایران تأثیرگذار است. طرح چنین مسائلی در شرایط کنونی تا حد زیادی بیانگر روندی است که شروع شده است. اگر توافقی که پیش‌ از این صورت گرفته بود، به قوت خود باقی می‌ماند و تمام طرف‌ها به آن پایبند بودند، احتمال اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز در مذاکرات آتش‌بس با قوت بیشتری شرکت کند، وجود داشت.

وی با توجه به نقض مکرر توافق آتش‌بس از طرف گروه‌های تروریستی در شرایط کنونی مطرح کرد: این موضوع بیانگر این است که در حال حاضر نمی‌شود پشت میز مذاکره نشست و شاید بایستی همچنان در عرصه نظامی پیروزی‌های بیشتری به دست آید. ممکن است طرف‌های دیگر در شرایط کنونی که جبهه تروریست‌ها پس از آزادی حلب در موقعیت ضعف قرار دارد، تلاش می‌کنند فرکانس‌ها و پیام‌هایی درباره مذاکرات آتی به بیرون بفرستند. در هر صورت روسیه، ترکیه و کشورهای غربی متفق‌ القول هستند که در عمل، هیچ نوع مذاکره و توافقی در سوریه بدون حضور ایران امکان‌پذیر نیست.

انتهای پیام/

آخرین اخبار