امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16856
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۹
تعداد بازدید: 244
علی عسکری امروز در نشست خبری در محل سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد نتیجه جلسات سازمان امور مالیاتی با اصناف در باره ...

علی عسکری امروز در نشست خبری در محل سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد نتیجه جلسات سازمان امور مالیاتی با اصناف در باره مالیات عملکرد سال 91 گفت: نظام مالیاتی آماده تعامل با اصناف است و آنها هم باید این تعامل را داشته باشند.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مسیر برای ادامه مذاکره باز است، ادامه داد: انتظار آنها این است که کار برای آنها تسهیل شود و انتظار ما هم این است که در چارچوب قانون، کار را انجام دهیم و آماده توافق با اصناف هستیم، اما ممکن است آنها علاقمند نباشند، بنابراین اجباری در این باره نیست.

وی در مورد تعداد اظهارنامه‌های الکترونیکی در سال گذشته گفت: پارسال 4 میلیون و 950 اظهارنامه دریافت شد که از این میزان 4 میلیون و 560 هزار اظهارنامه یعنی بالای 90 درصد به صورت الکترونیکی ارسال شده بود و امسال حتماً با امکاناتی که مطرح شده این تعداد افزایش خواهد یافت.

عسکری با اشاره به اینکه امسال اقدامات مؤثری برای خدمت‌رسانی به مؤدیان انجام شده است، گفت: در سال جاری هم مانند پارسال اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود و ظرفیت کافی در سازمان برای دریافت تمام اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی وجود دارد.

وی ادامه داد: امسال تسهیلاتی فراهم شده تا همان طور که اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی تکمیل می‌شود، پرداخت مالیات هم به صورت الکترونیکی انجام شود و نیازی به مراجعه حضور نیست.

عسکری تصریح کرد: اعتبارسنجی الکترونیکی، ثبت نام شماره اقتصادی، صورت معاملات، لیست حقوق  و استعلام عدم بدهی مالیات ماده 186 و 187 قانون مالیات‌ها به صورت الکترونیکی قابل ارسال به سازمان امور مالیاتی است و ضمنأ دسترسی الکترونیکی به پرونده‌ها برای کسانی که شماره اقتصادی دارند، امکان‌پذیر شده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: دیروز جلسه‌ای با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس‌جمهور منتخب (حسن روحانی) برای ارائه گزارش در خصوص مباحث اقتصادی کشور و فعالیت‌های سازمان انجام شد.

عسکری گفت: طرح جامع مالیاتی از یک ماه قبل به صورت عملیاتی در تهران به شکل پایلوت آغاز شده و بعد از آن در اصفهان و کرمانشاه تکمیل و به سایر استان‌ها خواهد رسید.

*تمدید مهلت اعلام نصب صندوق تا پایان شهریور

وی ادامه داد: در مورد صندوق فروش، تعدادی از فعالان اقتصادی که 10 گروه هستند، مکلف به نصب و راه‌اندازی سامانه فروش الکترونیکی شده‌اند که بخشی از این افراد با وجود مهلتی که داده شد، هنوز به این کار اقدام نکرده‌اند، بنابراین مهلت اعلام نصب صندوق فروش به عنوان آخرین بار تا پایان شهریورماه تمدید شد.

عسکری در مورد ثبت‌نام شماره اقتصادی مؤدیان گفت: مؤدیانی که در فراخوان‌های سال گذشته موفق به ثبت‌نام نشده‌اند، می‌توانند در مهلت‌هایی که امسال تعیین می‌شود ثبت‌نام کنند و این‌طور نیست که این مهلت به همه گروه‌ها تا پایان سال داده شود.

وی تصریح کرد: معافیت حقوق و دستمزد کارمندان امسال 10 میلیون تومان تعیین شده و کسانی که حقوق ماهیانه تا سقف 830 هزار تومان دریافت می‌کنند، معاف از پرداخت مالیات هستند.

* دریافت 100 درصد اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی

عسکری تصریح کرد: هدف ما این است که امسال 100 درصد اظهارنامه‌ها را به صورت الکترونیکی دریافت کنیم، بر این اساس فرم و راهنمای ارسال الکترونیکی اظهارنامه‌ها بر روی سایت سازمان امور مالیاتی قابل دریافت و ارسال است.

* رشد 32 درصدی درآمدهای مالیاتی سه ماهه اول

وی در مورد عملکرد مالیاتی سه ماهه اول سال جاری گفت: در این مدت حدود 5 هزار و 69 میلیارد تومان مالیات مستقیم دریافت شده که رشد 14 درصدی داشته و 2 هزار و 365 میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده اخذ شده که نسبت به سال گذشته 99 درصد رشد دارد.

وی ادامه داد: مجموعاً در سه ماهه نخست امسال 7 هزار و 435 میلیارد تومان مالیات اخذ شده که نسبت به سال گذشته 32 درصد رشد نشان می‌دهد.

عسکری در مورد اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده گفت: مهلت ارسال این اظهارنامه‌ها تا پایان 15 تیرماه است که این نوبت، مالیات فصل بهار و براساس نرخ 6 درصد است.

* رشد 35 درصدی درآمد مالیاتی در بودجه

رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد درآمدهای مالیاتی در بودجه 92 گفت: براساس بودجه امسال، 45 هزار و 851 میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده که نسبت به عملکرد سال قبل 42 درصد و نسبت به مصوب سال قبل 35 درصد رشد دارد و بیشتر این رشد به دلیل افزایش مالیات بر ارزش افزوده است.

وی در مورد میزان معوقات مالیاتی در کشور گفت: رقم این معوقات 10 هزار میلیارد تومان است که از دهه 70 تاکنون است و 60 درصد آن جریمه و 40 درصد اصل مالیات است که خوشبختانه در 2 سال اخیر، بدهی مالیاتی در بخش دولتی به حداقل رسیده است.

عسکری در مورد تعداد ممنوع‌الخروجی‌های مالیاتی گفت: امسال ورودی ممنوع‌الخروج‌ها رشد منفی داشته و برخی از آنها مشکلات مالیاتی خود را حل کرده‌اند، همچنین در قانون بودجه 92 ، تسهیلاتی برای اشخاص حقوقی در واحدهای تولیدی فراهم شده که براساس آن این افراد در صورت داشتن مالیات 500 میلیون تومان به بالا ممنوع‌الخروج هستند و در مورد سایر اشخاص، حکم قانون همان یک میلیون تومان است.

وی در مورد میزان درآمدهای مالیاتی بر ارزش افزوده گفت: از ابتدای اجرای این قانون 23 هزار و 640 میلیارد تومان مالیات و 16 هزار میلیارد تومان عوارض در این بخش اخذ شده است.

* دریافت شماره اقتصادی تا پایان سال

عسکری در مورد تعداد افرادی که شماره اقتصادی دریافت کرده‌اند، گفت: بیش از 265 هزار نفر تاکنون مرحله اول ثبت‌نام را انجام داده‌اند و از این تعداد حدود 100 هزار نفر مرحله دوم را تکمیل کرده‌اند که این افراد بعد از راستی‌آزمایی، شماره اقتصادی را دریافت خواهند کرد.

وی افزود: تقریباً یک میلیون نفر هنوز برای دریافت شماره اقتصادی مراجعه نکرده‌اند که می‌توانند تا پایان سال این کار را انجام دهند و هیچ محدودیتی در ثبت نام وجود ندارد.

عسکری با بیان اینکه تشکل‌های قانونی و تمام نهادها از جمله دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز فرهنگی باید شماره اقتصادی دریافت کنند، گفت: 2 هزار و 600 تشکل تاکنون پیش‌ثبت‌نام شماره اقتصادی را انجام داده‌اند.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها