امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16898
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۲
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در پی اعلام موافقت رسمی تاشکند، خانم «کارملا شامیر» جانشین «هیلل نیومن» خواهد شد که از سال 2008 ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در پی اعلام موافقت رسمی تاشکند، خانم «کارملا شامیر» جانشین «هیلل نیومن» خواهد شد که از سال 2008 مسئولیت سفارت رژیم صهیونیستی در ازبکستان را عهده‌دار بود.

بر اساس اطلاع پایگاه خبری uz.com، 12 شامیر نخستین سفیر رژیم صهیونیستی است که برای انجام ماموریت وارد کشور مسلمان می‌شود.

این رژیم در ماه می سال 1992 سفارت خود در تاشکند و ازبکستان نیز در ماه نوامبر همان سال کنسولگری‌اش در تل‌آویو را افتتاح کرد که بعدا به‌سفارت تبدیل شد.

طی مدت بیست و یک سال برقراری روابط میان رژیم صهیونیستی و ازبکستان 18 سند همکاری به‌امضا رسیده است که به‌صورت عمده به‌روابط دو طرف در عرصه‌های تجاری، کشاورزی، علمی، آموزشی، بهداشت، فن‌آوری، فرهنگی و جهان‌گردی ارتباط دارد.

ترکیه مقام چهارم را در مبادله کالا با ترکمنستان دارد

به گزارش وزارت اقتصاد و توسعه ترکمنستان، حجم تجارت دوجانبه با ترکیه در سال 2012 بالغ به حدود 3.5 میلیارد دلار است.

در طول چند سال گذشته، سهم گردش مالی تجارت خارجی ترکیه با ترکمنستان در حال رشد است که در سال 2012 بیش از 10 درصد را به خود اختصاص داد.

در سال 2013، روند مثبت افزایش قابل توجهی در سهم تجارت خارجی ترکیه و ترکمنستان به نظر می‌رسید که با سهم بارزی صادرات و واردات بین 2 کشور در حال افزایش قرار دارد.

در گزارشی از این وزارتخانه آمده که تا به امروز در میان تعداد کشورهای صادر کننده کالا به ترکیه، برای اولین بار با سهم بیش از 20 درصد از کل واردات این کشور، ترکمنستان در جای اول قرار دارد.

محصولات عمده وارداتی ترکمنستان از ترکیه عبارت از تجهیزات، ماشین آلات الکتریکی و لوازم مکانیکی، قالب‌ریزی و فلزات آهنی، مواد اولیه و صادرات این کشور به آنکارا شامل سوخت‌های معدنی، پنبه، منسوجات و نخ پنبه و محصولات نساجی است.

در طول سال‌های برقراری روابط دیپلماتیک بین 2 کشور بیش از 100 موافقت‌نامه‌ مختلف را امضا کرده‌اند و  در سال 2008، یک کمیسیون بین دولتی ترکمنستان و ترکیه سازمان داده شد.

آزاد شدن رهبر سلفی‌ها در تاجیکستان

«ایشان سراج الدین» رهبر جنبش سلفی‌های تاجیکستان از زندان آزاد شد.

سراج الدین در سال 2009 در محله زرافشان به خاطر تبلیغات غیر رسمی سلفی گری دستگیر شد و به هفت سال زندان محکوم شد ولی بعد به خاطر بیستمین سال استقلال تاجیکستان مورد عفو قرار گرفت و آزاد شد.

این حزب در تاجیکستان یکی از احزاب ممنوعه است و در ردیف این جنبش جنبش‌های «طالبان» و «القاعده» جنبش اسلامی «ترکستان حرکت اسلامی ازبکستان» مجمع عمومی پاکستان «اخوان المسلمین» تشکیلات لشکر طیبه «جمعیت تبلیغات» نیز از جمله احزابی هستند که فعالیت آنها در تاجیکستان ممنوع می‌باشد.

اعلام آمادگی اولین نامزد ریاست جمهوری تاجیکستان

مسئول حزب مخالف سوسیال دموکرات تاجیکستان نامزدی خود را برای ریاست جمهوری اعلام کرده است.

«رحمت‌الله زائراف» رهبر حزب سوسیال دموکرات در مصاحبه با اینترفاکس اعلام کرد که آماده است تا در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان شرکت نماید.

وی گفت من آدم بلند پروازی نیستم یک شهروند تاجیکستان درای تحصیلات عالی و با منطق مناسب و معقول هستم.

زائراف 55 سال دارد و دارای تحصیلات عالی حقوق می باشد و زمانی مشاور رئیس جمهور فعلی بود ولی این اواخر در جبهه مخالف قرار گرفت.

تاکنون حزب دموکراتیک مردم تاجیکستان تنها حزب حاکم رئیس جمهور فعلی کسی را بری نامزدی اعلام نکرده است و حزب مخالف نهضت اسلامی که قویترین حزب مخالف است هم به دلیل بهم نخوردن آرامش و حفظ صلح کسی را معرفی نکرده ست.

رئیس جمهور امامعلی رحمان از سال 1990 بر این مسند قرار دارد و در انتخابات سال 2006  حدود 80 درصد آرائ را به خود اختصاص داد.

در دیدار مقامات قرقیزستان با نماینده اتحادیه اروپا: طرح گسترش روابط دو جانبه بررسی شد

«پاتریشیا فلور» نماینده اتحادیه اروپا در آسیای مرکزی با رئیس جمهور و نخست وزیر قرقیزستان در بیشکک دیدار کرد.

در دیدار با رئیس جمهور «الماس بیک آتومبایف» ضمن بررسی مشکلات منطقه‌ای بر گسترش روابط دو جانبه اتحادیه روپا و قرقیزستان تاکید گردید.

بعد از این دیدار فلور با «ساتی بالدیف» نخست وزیر قرقیزستان دیدار داشت.

در این دیدار نیز طرفین بر همکاری های دو جانبه در زمینه فرهنگی تاکید کردند و بر اصلاحات دستگاه قضایی و همکاریهای انسانی تاکید کردند.

در این دیدار اتحادیه اروپا مبلغ 30 میلیون یورو به عنوان کمک به قرقیزستان کمک مالی نمود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها