امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16936
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۲
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یوشکا فیشر، وزیر خارجه اسبق آلمان و معاون صدراعظم در مقاله‌ای در سایت مشهور «پراجکت سندیکیت» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یوشکا فیشر، وزیر خارجه اسبق آلمان و معاون صدراعظم در مقاله‌ای در سایت مشهور «پراجکت سندیکیت» انتخابات ایران را مورد بررسی قرار داده و انتخاب حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب، را واقعه‌ای دانسته که بارقه‌های امید را در جامعه ایران ایجاد کرده است.

آقای فیشر که از سال 1998 تا 2005 وزیر خارجه آلمان بوده در این یادداشت ابراز امیدواری کرده انتخاب رئیس جمهور جدید ایران بتواند در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و همچنین جنگ داخلی سوریه تغییر و تحول ایجاد کند.  

این سیاستمدار برجسته آلمانی که در سن 57 سالگی با یک دختر ایرانی ازدواج کرده است درباره مذاکرات وزرای خارجه سه کشور اروپایی با دکتر حسن روحانی در اویل دهه 80 شمسی می‌نویسد: «امسال دهمین سالگرد آغاز مذاکرات سطح وزارت خارجه بین ایران و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره برنامه هسته‌ای ایران است. من به نمایندگی از آلمان در آنجا بودم و آقای روحانی هم سرپرستی هیئت ایرانی را به عهده داشت.»

وی می‌افزاید: «این گفت‌وگوها تا امروز ـ در قالبی گسترش‌یافته متشکل از آلمان و پنج عضو دائم شورای امنیت ـ ادامه پیدا کرده‌اند، بی آنکه نتیجه ملموسی داشته باشند. اکنون روحانی، البته این بار در کسوت رئیس جمهور، به میدان پرمخاطره برنامه هسته‌ای ایران برگشته است.»

یوشکا فیشر، پس از طرح این مقدمه، درباره انتظارات متقابلی که بین کشور او و رئیس جمهور منتخب ایران وجود دارد، می‌نویسد: «بر اساس تجربیاتم، روحانی، شخصیتی مودب و باز است... اطراف وی را دیپلمات‌هایی بسیار متخصص و مجرب فرا گرفته‌اند.»

وی در ادامه می‌نویسد: «اما نباید هیچ شکی وجود داشته باشد که او یکی از مردان نظام است ـ یعنی یکی از اعضای واقع‌گرا و معتدل نخبگان جمهوری اسلامی ایران  ـ و نه نماینده مخالفان نظام. و البته او حامی برنامه هسته‌ای ایران است.»

وزیر امور خارجه پیشین دولت آلمان تحقق برنامه‌های اقتصادی آقای روحانی را منوط به پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای و حل و فصل تنش‌های منطقه‌ای اصلی دانسته است.

وی با اشاره به تغییر شرایط منطقه خاورمیانه نسبت به گذشته نوشت: «شرایط خاورمیانه نسبت به 10 سال گذشته بطور قابل توجهی تغییر یافته است. نفوذ آمریکا در خاورمیانه کاهش یافته است و آمریکایی ها در حال عقب نشینی از عراق و افغانستان هستند و وعده داده اند تا سال آینده نیروهای شان را بطور کامل از آن دو کشور خارج می سازند.»

فیشر ادامه می‌دهد: «در همان حال شاهد فرو پاشیدن نظمی در خاورمیانه هستیم که پس از پایان جنگ جهانی اول توسط فرانسه و انگلیس حاکم شده بود. در آن زمان این دو کشور قدرتهای استعماری بین المللی بودند و طبق تقسیم بندی های آنان بود که نواحی مرزی فلسطین اشغالی، سوریه و عراق مشخص شدند. در این میان جمهوری اسلامی ایران نیز در حال افزایش قدرت و تاثیرگذاری خود در منطقه می باشد.»

فیشر می‌نویسد: «در حالی که ایران به دنبال اعمال منافع و نفوذ خودش و متحدان شیعه‌اش در منطقه است، مناقشه‌اش با شورای امنیت بر سر برنامه هسته‌ایش به آرمانهای منطقه‌ایش گره خورده است... بنابراین ایران باید هر دوی این موضوعات را قبل از برداشته شدن تحریم‌ها حل و فصل کند.»

یوشکا فیشر به کشورهای غربی هم توصیه می‌کند در روند دیپلماتیک با ایران شناخت درستی از ایران داشته باشند: «به همین قیاس، غرب هم باید بداند که ایران یک دیکتاتوری انحصارگرا نیست. نظام ایران چندین مرکز قدرت موازی دارد که بر تصمیمات یکدیگر اثر می‌گذارند و آنها را محدود می‌کنند. دفتر رئیس جمهور تنها یکی از مراکز قدرت است.»

وی تأکید می‌کند: «رهبر عالی ایران هم، علی‌رغم عنوانش، مشمول همین قاعده است و حاکمیت مطلق ندارد.»

فیشر در ادامه با اشاره به راه دشوار پیش روی رییس جمهور منتخب ایران می افزاید «روحانی می‌بایستی راهی را بپیماید که هزینه زیادی برای وی نداشته باشد. او باید هم محبوبیت خود در میان جمعیت رای دهندگان به خویش را حفظ نماید و هم از سوی دیگر تلاش کند تا بی اعتمادی میان ایران و غرب را رفع نماید.»

وزیر امور خارجه پیشین آلمان در ادامه با اذعان به اهمیت نتیجه انتخابات ایران در تحولات آینده خاورمیانه اظهار کرد «نتیجه انتخابات ایران بدون شک فرصتی مغتنم برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای و رفع بحران سیاسی در سوریه خواهد بود. حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ژنو 2 امری ضروری است. در این کنفرانس می توان میزان جدیت روحانی در رفع بحران سوریه را آزمود.»

وی می‌افزاید: «در خلال کنفرانس بُن درباره افغانستان در سال 2001، ایران رفتاری عمل‌گرایانه و مبتنی بر نتیجه داشت ـ و این رفتاری بود که آمریکا به هیچ وجه قدر آن را ندانست.»

یوشکا فیشر با اشاره به راه «دشوار» پیش رو برای رفع «بی اعتمادی»  میان ایران و کشورهای غربی بخصوص دولت آمریکا می افزاید «بار دیگر بایستی تاکید کنم که انتظارات و توقعات می بایستی واقع بینانه باشند.»

وی در پایان تصریح می‌کند: «نیل به نتیجه ای مطلوب در مذاکرات هسته ای روندی دشوار و دراز مدت خواهد بود. با این حال کشورهای غربی می بایستی از فرصت انتخاب روحانی بعنوان رییس جمهور جدید ایران به خوبی استفاده نمایند و با خلاقیت خود از آن بهره گیرند.»    

انتهای پیام/ص                                                                                  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها