امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16966
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 116
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری ششمین دوسالانه تصویرگری ایران صبح امروز با حضور اصغر امیرنیا مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری ششمین دوسالانه تصویرگری ایران صبح امروز با حضور اصغر امیرنیا مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، کیانوش غریب‌پور دبیر این دوره و علی هاشمی شهرکی مدیر عامل انجمن تصویرگران در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

امیرنیا در آغاز این نشست با اشاره به قدمت هنر تصویرگری و تأثیر آن بر کتب مذهبی و ادبی گفت: تصویرگری پیوند محکمی با دین و مذهب دارد که نمونه آن را می توان در کتاب‌های قرون 4 تا 10 همچون کلیله و دمنه،‌قابوس‌نامه و اوستا سراغ گرفت.

او به جایگاه هنر تصویرگری هم اشاره داشت و گفت: جایگاه هنر تصویرگری جایگاه قابل احترامی است که در سیستم نشر به خصوص در حوزه کتاب کودک و نوجوان هنرمند تصویرگر نقش مؤثری را ایفاء می‌کند، بنابراین برای دیده شدن این هنر برگزاری صرفاً یک اتفاق اهمیت ندارد بلکه ساماندهی آن به صورت مستمر می‌تواند کمک کند تا این هنر به فراموشی سپرده نشود.

مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وقفه یازده ساله در برگزاری این دوسالانه گفت: اگر چه اسم دوسالانه برای رویدادی که 11 سال به تعویق افتاده است،‌دور از ذهن است اما بستر دوسالانه‌های اول تا پنجم این هنر در معاونت هنری مهیا شده است و از سال 81 که این هنر در بلاتکلیفی به سر برده است، هنرمندان آن در دیگر رویدادهای هنری از جمله جشنواره‌های تجسمی فجر حضور داشته‌اند و تلاش کردند تا چراغ این هنر خاموش نشود و امروز نیز شاهد کلید خوردن ششمین دوره این دوسالانه هستیم.
 
* برنامه‌ریزی برای زمان‌بندی ثابت دوسالانه‌ها
 
وی همچنین به برنامه‌ریزی معاونت هنری برای تهیه و تنظیم جدول زمان‌بندی همه دوسالانه‌های تجسمی اشاره کرد و گفت: سعی داریم که با حضور استادان و صاحبنظران هر رشته،‌درباره جدول زمان‌بندی برگزاری هر دوسالانه به توافق برسیم تا دوسالانه‌ها نیز از این پس طبق یک روال مشخص همچون جشنواره هنرهای تجسمی فجر برگزار شوند و برگزاری هر دوسالانه در یکی از ماه‌های سال طراحی و تثبت شود که این زمانبندی ما را ملزم می‌کند تا دوسالانه‌ها در موعد و تاریخ مقرر خود برگزار شوند.
 
* لوکوموتیو به خواب رفته تصویرگری به راه افتاد
 
در ادامه این مراسم کیانوش غریب‌پور دبیر ششمین دوسالانه تصویرگری از این دوسالانه به عنوان لوکوموتیوی به خواب رفته یاد کرد که در حال راه افتادن است.

او ابراز امیدواری کرد که این لوکوموتیو مسیر خوبی را در پیش بگیرد و در ادامه افزود: از یازده سال پیش که آخرین دوسالانه تصویرگری برگزار شد،‌شرایط حرفه‌ای ما بسیار تغییر کرده است. بسیاری از تصویرگران جوان 11 سال پیش حالا استادانی شده اند که به تربیت شاگرد می پردازند و شرایط هنر تصویرگری نیز بسیار سخت و پیچیده شده است.

غریب پور گفت: به لحاظ حرفه‌ای ترجیح می‌دهم که پیش بینی نکنم چه اتفاقی خواهد افتاد اما امیدواریم که خداوند کمک کند تا این دوسالانه را به سعادت حرفه‌ای خود بازگردانیم و رکودی که در این هنر احساس می‌شود،‌شکسته شود.

وی با اشاره به سرگردانی این دوسالانه طی 11 سال گذشته گفت: سالهاست که به دنبال بازگرداندن این دوسالانه به شرایط حرفه‌ای آن بوده‌ایم که به دلایل مختلفی اتفاق نیفتاد. سرگردانی متولی برگزاری آن بین معاونت هنری ارشاد و معاونت فرهنگی ارشاد یکی از این دلایل بود که معاونت فرهنگی تصور می‌کرد که تصویرگری یعنی تصویرگری کتاب کودک که شرح وظایف آن نیز در معاونت فرهنگی تعریف شده بود با این حال بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها ما در حوزه کتاب متمرکز است که از این بابت علاقه‌مند به همکاری معاونت فرهنگی نیز هستیم.
 
* نیاز به خون تازه‌ای در رگ‌های دوسالانه تصویرگری
 
غریب‌پور با اشاره به همه تلاش‌هایی که از سوی هیئت مدیره قبلی و کنونی انجمن تصویرگران صورت گرفته است تا دوسالانه ششم تصویرگری برگزار شود،‌قدردانی کرد و گفت: دوسالانه‌های حرفه‌ای به بررسی دوره خود می‌پردازند و برای دوره بعد از خود طرح و برنامه دارند و این موضوعی است که در جشنواره‌های مختلف اتفاق نمی‌افتد چرا که رویکرد موضوعی دارند اما تنها دوسالانه‌‌ها هستند که به بررسی کل جریان هنر خود طی دو سال می‌پردازند ولی در هنر تصویرگری سالهاست که این اتفاق نیفتاده است و ما در همان حدود دوسالانه پنجم باقی ماندیم،‌تصویرگران دچار تکرار شدند و الگوهای تصویرگری ما در همان دوره دوسالانه پنجم در 11 سال پیش متوقف شد، بنابراین تصور می‌کنم که دوسالانه تصویرگری نیاز به خون تازه‌ای دارد که به رگ‌های این هنر تزریق شود و باید از این رکود فاصله بگیریم که امیدوارم در ششمین دوسالانه شاهد این اتفاق باشیم.

دبیر ششمین دوسالانه تصویرگری زمان برگزاری این دوسالانه را طبق پیش‌بینی‌ها 2 آبان‌ماه سال جاری عنوان کرد و گفت: امیدوارم که این روز نقطه عطفی در هنر تصویرگری ما باشد.
 
* «جهان نورها و سایه‌ها» موضوع ششمین دوسالانه تصویرگری
 
کیانوش غریب‌پور در ادامه درباره بخش‌های مختلف این دوسالانه گفت: دوسالانه ما تا پنجمین دوره‌ای که برگزار شد در دنیا به نام «تی بی» شناخته می‌شد که وظیفه اصلی آن نیز قضاوت کتاب‌های تصویرگری بود و اگر 11 سال به تعویق نمی‌افتاد،‌اکنون بیشتر به این نام شناخته شده بود، بر همین اساس تصمیم گرفتیم که در این دوره کتاب‌های تصویرگری 10 سال اخیر را به قضاوت بگذاریم که بخش اصلی ما را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: از دوسالانه سوم به این طرف هر دوره با یک موضوع برگزار شد که جهان عاشقانه‌ها و جهان مهر ماه از آن جمله است و تصمیم گرفته شد تا برای آن که هنرمندان فعالیت جدیدی را برای دوسالانه ششم داشته باشند،‌با موضوع «جهان نورها و سایه‌ها»  در سه گروه سنی خردسال- کودک،‌ نوجوان و جوان آثارشان را ارسال کنند که موضوعی چندوجهی است و هنرمندان با این موضوع می‌توانند برخوردی فیزیکی یا متافیزیکی داشته باشند.

غریب‌پور درباره بخش سوم این دوسالانه با عنوان استعدادهای جوان هم توضیح داد: در این بخش جوانان 18 تا 25 سال که کتاب منتشر شده ندارند، شرکت می‌کنند که آثارشان را بر اساس متون ادبیات کهن فارسی در 3 تا 5 فریم تصویرگری می‌کنند.

علی هاشمی شهرکی مدیر عامل انجمن تصویرگران نیز به بخش علمی این دوسالانه اشاره داشت و گفت: این بخش با عنوان دنیای جدید تصویرگری برگزار می‌شود که به شاخه‌های مختلف هنر تصویرگری اختصاص دارد.

وی افزود: در طول 11 سال گذشته هنرمندان تصویرگر ما در اندازه دوسالانه پنجم باقی ماندند این در حالی است که در تمام دنیا رشته‌های مختلفی در زمینه تصویرگری فعال است از جمله تصویرسازی برای انیمیشن،‌ بازی‌های رایانه‌ای، محصولات فرهنگی، تصویرگری تبلیغات و ...که اگر چه هنرمندان ایرانی نیز در این زمینه فعالیت‌های بسیاری داشته‌اند و این شاخه‌ها نیز در تصویرگری ایران فعال شده است، اما ساختار زیبایی‌شناسی آن در دوره پنجم متوقف شده است چرا که تا پنجمین دوسالانه تصور می‌شد که تصویرگری تنها در حوزه تصویرگری کتاب است اما امروزه این حدود تغییر کرده است و هنرمندان ما در حوزه های مختلفی از هنر تصویرگری درآمدزایی دارند، به همین دلیل این بخش را به دوسالانه اضافه کردیم و نمونه‌هایی از آن را به نمایش می‌گذاریم.
 
* تلاش برای احیاء آبروی تصویرگری ایران
 
ادامه این مراسم به پرسش و پاسخ اختصاص یافت که غریب‌پور در پاسخ به سؤالی درباره بین‌المللی شدن این دوسالانه گفت: ما وعده یک دوسالانه پرطمطراق را نمی‌دهیم بلکه تلاش می‌کنیم یک دوسالانه آبرومندانه را برگزار کنیم و بین‌المللی شدن آن نیز چیز عجیبی نیست چرا که این دوسالانه یک بار در ابعاد آسیایی و یک بار در ابعاد بین‌المللی برگزار شده است و این آبرویی است که باید احیاء شود و به وجه بین‌المللی خود بازگردد، بنابراین اتفاق دور از دسترسی نیست و اگر در این دوره نیز فرصت کافی در اختیار داشتیم، می‌توانستیم این دوره را نیز به صورت بین‌المللی برگزار کنیم.
 
* با تغییر مدیران برنامه‌ها تغییر نمی‌کند
 
اصغر امیرنیا مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی نیز درباره تغییر مدیریت‌ها و تغییر و تحول در برگزاری برنامه‌های معاونت هنری گفت:  انتخابات برگزار شده است، انقلابی صورت نگرفته است که با تغییر مدیریت همه برنامه‌ها تغییر کند.

وی افزود: مدیران دولتی در کنار قرار می‌گیرند تا مسئولیت‌ها را تکمیل‌تر کنند و هر مدیر دیگری هم که قرار باشد بیاید،‌ همین مسیر را دنبال خواهد کرد و تنها سلایق مدیران در رسیدن به این اهداف متغیر است.

امیرنیا تأکید کرد: دوسالانه‌ها در هر صورت برگزار خواهد شد.
 
* نکوداشت 4 استاد تصویرگری
 
غریب‌پور در پاسخ به سؤال دیگری درباره انتشار کتاب این دوسالانه، مکان برگزاری آن و تقدیر و تجلیل از هنرمندان پیشکسوت تصویرگری توضیح داد: کتاب این دوسالانه به طور قطع منتشر خواهد شد که تلاش می‌کنیم به نمایشگاه برسد،‌مکان برگزاری نیز هنوز به مرحله نهایی نرسیده است اما در زمینه تجلیل از استادان تصویرگری نیز برنامه نکوداشتی برای 4 استاد تصویرگر خواهیم داشت که این افراد صرفاً هنرمند و تصویرگر نیستند بلکه ممکن است افراد تأثیرگذاری در حوزه تصویرگری باشند و برای 4 استاد دیگر نیز برنامه ورک‌شاپ در نظر داریم که اگر چه در هنر تصویرگری مکتب خاصی نداریم ولی این استادان به نوعی مکاتبی را ساختند و بسیاری از هنرمندان نیز از شیوه و سبک آن‌ها پیروی می‌کنند که این جریانات تصویرگری را در این ورک‌شاپ‌ها دنبال خواهیم کرد و اسامی آن‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد.
 
* توقف الگوهای تصویرگری در دوسالانه پنجم
 
دبیر ششمین دوسالانه تصویرگری در پاسخ به سؤالی مبنی بر توقف الگوهای تصویرگری در دوسالانه پنجم توضیح داد: در دوسالانه پنجم نگاهی که مورد تأیید داوران بود، نگاه هنری به تصویرگری بود که این نگاه با حضور در صنعت نشر و اقناع حس زیبایی‌شناسی جامعه ابتر ماند و بسیاری از تصویرگران خوب ما نیز رفته رفته از این نگاه فاصله گرفتند.

ای افزود: این نگاه به نوعی ساختار تصویرگری را به سمت تصاویر وهمناک و ترسناک برای کودکان پیش می‌برد و بیش از آن که به مخاطب توجه داشته باشد،‌متکی بر برداشت های شخصی و تجربه گرایی بود که این ماجرا به دلیل آن که دوسالانه ششم برگزار نشد و جایزه‌ای نبود که این الگو و تأییدها را بشکند، تصور می‌کنم الگوهای تصویرگری ما در دوسالانه پنجم متوقف ماند و بسیاری از تصویرگران ما تصور می‌کنند باید مثل پیشکسوتان دوسالانه پنجم کار کنند و نوع جایزه دوسالانه ششم شاید این الگوها را بشکند.

هاشمی شهرکی دبیر علمی این دوسالانه و مدیرعامل انجمن درباره نکوداشت هنرمندان فقید تصویرگری در این دوسالانه گفت: انجمن در طول این یازده سال تعطیل نبوده است و برنامه نکوداشت هنرمندان فقید نیز جزء برنامه‌های انجمن بوده است که برگزار شده است و در بهمن ماه سال جاری نیز در برنامه هفته تصویرگری برنامه یادبودی برای هنرمندان فقید تصویرگری خواهیم داشت.
 
* تصویرگری ایران در کتاب جامع جشنواره بلونیا
 
او در پایان درباره بین‌المللی شدن این دوسالانه و تأثیر هنر تصویرگری ایران در دنیا هم توضیح داد: ما همچنان روابط بین‌المللی خود را با جشنواره‌های مختلف دنیا و هنرمندان تصویرگر داریم. در سال گذشته میلادی نیز که پنجاهمین سالگرد جشنواره بلونیا برگزار شد، دو کتاب منتشر شد که یکی حاوی عکس‌های خبری این جشنواره بود و دیگری شامل مجموع جشنواره‌های بلونیا طی 50 سال اخیر بود که فصلی از این کتاب به تصویرگری ایران و تأثیر این هنرمندان بر تصویرگری دنیا اختصاص یافت و به همین مناسبت مقالات و نمونه آثاری از هنرمندان ایرانی در این فصل به چاپ رسید، بنابراین هنر تصویرگری ایران آبرویی در دنیا داشته است که حالا باید احیاء شود.

وی افزود: در این دوره نیز در بخش غیر رقابتی آثاری اورژینال از هنرمندان خارجی خواهیم داشت و شاید بتوانیم زمینه حضور میهمانان خارجی را نیز در این دوره فراهم کنیم.

به گزارش فارس، ششمین دوسالانه تصویرگری 2 آبان‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
   
 
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها