امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16970
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۴
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری تشریح برنامه‌های دهه تکریم و بزرگداشت مساجد، با حضور ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری تشریح برنامه‌های دهه تکریم و بزرگداشت مساجد، با حضور حجت‌الاسلام حمید آقایی، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد و رئیس ستاد تکریم و غبار روبی مساجد پیش از ظهر امروز (سه شنبه چهارم تیرماه) با حضور اصحاب رسانه در مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار شد.

آقایی گفت: از سال 91 رویکرد جدیدی در دهه تکریم و غبارروبی مساجد اتخاذ شد مبنی بر اینکه توجه عموم مردم به ویژه ائمه جماعات و ارکان مساجد را به کارکردهای متنوع مساجد جلب کنیم م و به تعبیر دیگر علاوه بر غبارروبی از مسجد، غبارروبی از کارکردهای مسجد نیز صورت گیرد.

وی با اشاره به فرهنگ‌سازی‌های اولیه انجام شده درباره تکریم مساجد، اظهار داشت: سال گذشته با هماهنگی‌هایی که با رسانه‌ ملی و سایر سازمان‌ها و نهادهای جمعی انجام شد زمینه‌ای فراهم شد تا دهه غبارروبی به دهه تکریم مساجد اختصاص یابد و مسئولان، در کنار غبارروبی مسجد به تکریم آن‌ نیز توجه کنند.

* تحولات عمیق فرهنگی با محور قرار گرفتن مساجد اتفاق خواهد افتاد

رئیس ستاد دهه تکریم و غبارروبی مساجد عنوان کرد: امسال نیز نشست‌هایی با نمایندگان دستگاه‌ها برای همکاری برای بزرگداشت دهه تکریم مساجد داشته‌ایم که در این راستا تعامل و همکاری‌هایی با سپاه محمد رسول ا‌لله(ص)، استانداری، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکت مترو و تاکسیرانی انجام شد از این رو از تمامی نهادها و مراکزی که همکاری خوبی با ما داشته‌اند تشکر می‌کنیم.

وی عنوان کرد: برنامه‌هایی را برای ائمه سراسر کشور تدوین کرده‌ایم و قرار شد با همکاری شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، آنها جمعه این هفته و هفته آینده به سخنرانی درباره تکریم مساجد در خطبه‌های نماز جمعه بپردازند. همچنین اولین جلسه ستاد ساماندهی مساجد استان تهران در خردادماه برگزار شد که طی آن ستاد اصلی شکل گرفت و ستادهای فرعی نیز در استان‌ها و نواحی مختلف تشکیل شده و در هفته جاری نیز راه‌اندازی خواهند شد.

آقایی ادامه داد: به همین منظور شیوه‌نامه‌ای تدوین شد که در واقع شامل پیشنهادهای ما به ائمه جماعات است و در این شیوه‌نامه ذیل هر 10 روز از دهه تکریم و غبارروبی، 10 عنوان را برای آن برگزیده‌ایم.

وی تصریح کرد: شعار راهبردی که از سال گذشته اتخاذ کرده‌ایم این است که «آینده را از مسجد بسازیم» در واقع اعتقاد ما بر این است که در مهندسی فرهنگی جامعه و بر اساس آموزه‌های دینی اگر بخواهیم تحولات عمیق فرهنگی اتفاق بیفتد، باید مسجد محوریت خود را در برنامه‌ها داشته باشد.

* شعار امسال دهه تکریم مساجد؛ «پیوند مسجد و خانواده و خانه خدا، خانه امید، خانواده ما»

رئیس ستاد دهه تکریم و غبارروبی مساجد اظهار داشت: با توجه به اهتمامی که مقام معظم رهبری به موضوع سبک زندگی اسلامی داشته‌اند و به نهادهای دست‌اندرکار توصیه کرده‌اند که در این حوزه وارد شوند، از این رو ما شعار محوری امسال خود را «خانه خدا، خانه امید خانواده ما» انتخاب کرده‌ایم و بسیاری از برنامه‌هایمان را ذیل همین موضوع برگزار خواهیم کرد.

وی از ارسال بسته‌های محتوایی در طول سال برای ائمه جماعت با محوریت خانواده خبر داد و عنوان کرد: بر این اساس شعار امسال «پیوند مسجد و خانواده و خانه خدا، خانه امید، خانواده ما» در نظر گرفته شده است و در این راستا نیز مرکز رسیدگی به امور مساجد برنامه‌هایی ترتیب داده که از آن جمله می‌توان به برگزاری جلسات مشاوره خانواده در مساجد اشاره کرد، بنابراین ما امسال اهتمام ویژ‌ه‌ای را به مشاوره خانواده خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم تا مساجدی که در بحث مشاوره خانواده، حضوری فعال دارند زمینه فعالیت‌های بیشتری را برای آنها فراهم کنیم.

آقایی افزود: همچنین در همکاری‌هایی که با رسانه ملی داریم به موضوع خانواده و پیوند آن با مساجد خواهیم پرداخت و پشتیبانی محتوایی لازم را برای ائمه جماعات، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و سایت‌هایی که در این 10 روز به دنبال محتوایی هستند که پاسخگوی نیازها و سؤالات آنها باشد، تهیه کرده‌ایم و برای هر روز از این دهه، چند مقاله در پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز رسیدگی به امور مساجد بارگذاری کرده و سعی می‌کنیم در بخش اطلاع‌رسانی محتوای کافی را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.

وی با اشاره به انجام اقدامات عمومی در دهه تکریم مساجد، گفت:‌ نخستین اقدام عمومی در این زمینه،‌ تشکیل ستاد دهه تکریم در ناحیه و در مرکز و در مساجد است، همچنین ائمه جماعات در هر شب از این دهه به تناسب موضوعاتی که طراحی شده است به سخنرانی می پردازند و در برخی از مساجد مسابقات فرهنگی با موضوع اهمیت و جایگاه مساجد برگزار خواهد کرد. همچنین فراخوانی را در مسجد و محیط پیرامونی آن برای جلب مشارکت مردم برای امر غبارروبی مساجد خواهیم داشت و جمعه آینده موضوع غبارروبی را به صورت همگانی و شرکت در نماز جمعه برگزار خواهد شد.

* برگزاری کرسی تلاوت در 200 مسجد، تا پایان ماه مبارک رمضان

رئیس ستاد دهه تکریم و غبارروبی مساجد در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری مرحله دوم کرسی‌های تلاوت قرآن کریم مساجد استان تهران در شنبه آینده خبر داد و گفت: مرحله اول کرسی تلاوت قرآن کریم در دی و بهمن‌ماه سال گذشته در 130 مسجد برگزار شد اما خوشبختانه امسال برنامه کرسی تلاوت در 200، در طول 6 هفته پیاپی تا پایان ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد. در این طرح، ما هر هفته آیاتی را به امام جماعت مساجد پیشنهاد می‌دهیم که امام جماعت، تفسیر این آیات را بیان کرده و قاری محترم نیز به قرائت همان آیات می‌پردازد.

وی تصریح کرد:‌ تلاش ما این است که کرسی‌های قرآن کریم به یک رویه تبدیل شود چرا که مقام معظم رهبری فرمودند ما باید در مساجد، منبر قرائت قرآن داشته باشیم که البته قرآن، یکی از موضوعات اصلی جهان اسلام به شمار می‌رود که ما باید آن را برجسته کنیم و در ادامه سعی خواهیم کرد که در حدود 30 - 40 مسجدی که فعالیت‌های عمده‌ای در این زمینه داشته‌اند را برای برگزاری کرسی تلاوت در طی سال برگزینیم.

* رونمایی از لوح فشرده «آیینه محراب» دایرةالمعارفی تصویری معماری مساجد

آقایی در ادامه به بیان سایر موضوعاتی که در دهه تکریم و غبارروبی مساجد مورد توجه قرار خواهد گرفت پرداخت و اظهار داشت: روز دوم به عیادت اهالی مسجد از بیماران اهالی محله با هدف احیای سنت‌های دینی، روز سوم تجلیل از نخبگان علمی و فرهنگی، روز چهارم پروژه عمرانی، زیباسازی و بازسازی مساجد، روز پنجم تقدیر از فعالان موفق مساجد، روز ششم معرفی شهدای شاخص هر محل با حضور خانواده شهدا و جانبازان، روز هفتم برگزاری دعای ندبه و غبارروبی مساجد و ورود به مراسم نماز جمعه، روز هشتم بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری در خصوص موضوع بیداری اسلامی، روز نهم اعلام برنامه‌های پایگاه‌های مساجد برای فصل تابستان و روز دهم بازدید از زوج‌های جوانی که در محلات حضور دارند و در واقع سال نخست ازدواج آنها است هدیه‌ای محتوایی و فرهنگی به آنها اهدا خواهد شد،‌اختصاص دارد.

وی اظهار داشت: راه‌اندازی مرکز «آموزش محراب» برای برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت مکاتبه‌ای و غیرحضوری، از جمله اقدامات صورت‌گرفته در سال گذشته است که با راه‌اندازی این مرکز تلاش‌ می‌شود دوره‌های تکمیلی و کاربردی برای ائمه جماعات برگزار شود.

وی برپایی دوره‌های داوطلبانه با موضوعات مورد علاقه ائمه جماعات همچون تفسیر، خطابه را یکی دیگر از برنامه‌هایی عنوان کرد که مرکز رسیدگی به امور مساجد به دنبال برگزاری آن است.

رئیس ستاد دهه تکریم و غبارروبی مساجد گفت: رونمایی از لوح فشرده «آیینه محراب» به عنوان دایرةالمعارف تصویری با هدف آشنایی با مساجد تهران و برخی از مساجد ایران با پنج هزار تصویر از معماری مساجد، از دیگر برنامه‌های در دست اقدام این مرکز است. همچنین مرکز رسیدگی به امور مساجد تلاش می‌کند با برخی از نهادهایی که در مسجد فعالیت دارند همچون سازمان اوقاف و امور خیریه هماهنگی‌هایی داشته باشد و ائمه جماعات به عنوان امین اوقاف به مساجد معرفی شوند تا از این طریق مباحث حقوقی مرتبط با مساجد کاهش یابد.

* راه‌اندازی پورتال مساجد تهران و رونمایی از کتاب مرجع قوانین مساجد در روز جهانی مساجد

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد امضای تفاهم‌نامه همکاری با قرارگاه ثارالله برای هماهنگی با پایگاه‌های بسیج و تشکیل کمیته‌های فرهنگی در حوزه مساجد، امضای تفاهم‌نامه همکاری با کتابخانه‌های عمومی در راستای ایجاد کتابخانه در مساجد و راه‌اندازی پورتال مساجد تهران به عنوان بانک اطلاعات مرجع که در آن 3هزار و 17 مسجد استان تهران ثبت شده است را بخش دیگری از برنامه‌ها و اقدامات انجام‌شده توسط مرکز رسیدگی به امور مساجد عنوان کرد.

وی رونمایی از کتاب مرجع قوانین مساجد با قرارگیری قوانین مربوط به مساجد از ابتدای انقلاب تاکنون به عنوان یکی دیگر از اقدامات مرکز رسیدگی به امور مساجد همزمان با روز جهانی مسجد نام برد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها