امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 169908
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ساعت ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: 607
نیروهای آمریکا در سوریه؛
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود به نقل از روزنامه البناء لبنان، تردیدی نیست که نیروهای آمریکایی پیروزی هایی را در بخش هایی از استان رقه ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود به نقل از روزنامه البناء لبنان، تردیدی نیست که نیروهای آمریکایی پیروزی هایی را در بخش هایی از استان رقه سوریه به دست آوردند.

این پیروزی ها با پیشروی گروه های حمایت از کردها در فرودگاه نظامی، فشار بر گروه  تکفیری تروریستی داعش در شهر طبقه و حومه سد فرات و نیز روستاهای جنوب وشرق شهر رقه خودش را بیشتر نشان داد. اما این پیروزی ها که با کمک نیروی هوایی و زمینی آمریکا که در راه ارتباطی حلب و رقه در شرق رودخانه فرات حضور داشتند به دست آمد، پیروزی های استراتژیک نبود، بلکه بیشتر از شباهت به پیروزی های استراتژیک به پیروزیهای تاکتیکی شباهت داشت. 

هنگامی می توان پیروزی‌های آمریکا در سوریه را راهبردی نامید که  نیروهای آمریکایی و نیروهای زمینی پشتیبان این کشور کنترل  شهر الر قه را در دست بگیرند. این در حالی است که آمریکا در به کنترل در آوردن شهر الر قه با چالش هایی روبرو است. هدف گذاری آمریکا در این شهر را  به سه دلیل اساسی، خطراتی تهدید می کند. دلیل نخست اینکه داعش در درون شهر الرقه از توان بالایی برخوردار است. رقه شهری است که آخرین پناهگاه مهم گروه تکفیری تروریستی داعش  پس از شکست در موصل است. از این رو، داعش با همه توانش از آنجا دفاع خواهد کرد.

از این رو، تسلط بر شهر رقه نبردی بلند مدت را می طلبد و نیازمند شمار زیاد نیروهای زمینی است. این موضوعی است که حداقل تاکنون برای ایالات متحده آمریکا ممکن نبوده است. زیرا شمار کردهایی که در ریف رقه از مناطق تحت سیطره خود دفاع می کنند چندان زیاد نیست. این چالش در استان الحسکه نیز که کردها از آن دفاع می کنند، وجود دارد. چرا که شمار نیروهای کرد در این استان  وسیع چندان زیاد نیست. دلیل دوم اینکه در درون شهر رقه شهروندان سوری زیادی وجود دارند.

بنابراین اگر ایالات متحده آمریکا از نیروی هوایی خود برای در هم شکستن توان نظامی تروریست ها استفاده کند موجب کشتار شهروندان سوری در این شهر خواهد شد همانند شهر موصل که شمار زیادی از شهروندان این شهر  به خاک و خون کشیده شدند. در صورتی که نیروی هوایی آمریکا چنین اشتباهی را در شهر رقه مرتکب شوند این موضوع می تواند واکنش  ناخوشایند سوری ها را در پی داشته باشد. برای همین بهتر است از این تصمیم چشم پوشی کند. به ویژه  که روسیه همواره در این مورد به آمریکا هشدار داده و گفته که در صورت هدف قرار گرفتن شهروندان رقه، آمریکا  را در سوریه پشیمان خواهد کرد. 

دلیل سوم اینکه بیشتر عرب ها نبرد برای بیرون راندن داعش از رقه را به رهبری کردها نمی پذیرند. چرا که کردها بیش از هر چیز دنبال این هستند که رقه را به  «مناطق فدرالی» ضمیمه کنند. این چالش آمریکا را آزرده می کند تا جایی که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا  از روی ناچاری ابراز می دارد که  آمریکا موضع کردها مبنی بر ضمیمه شدن رقه به «مناطق فدرالی» را بر نمی تابد.

این در حالی است که  همه مردم سوریه بر جدایی ناپذیر بودن رقه از سوریه اتفاق نظر دارند. افزون بر این، آنکارا درباره همکاری ایالات متحده آمریکا با کردهای سوریه دوباره به آمریکا هشدارداد و اعلام کرد  نیروهای توانمند ترکیه به همراه ایالات متحده آمریکا می توانند داعش را از رقه برون رانند. چرا که کردها مشکلات زیادی را برای ترکیه  به عنوان  بزرگترین همپیمان ایلات متحده آمریکا در منطقه  به وجود می آورند.  

آنچه گفته شد نشان می دهد آمریکا در تنگنای استراتژیک پیچیده ای در سوریه گرفتار شده است. افزون بر این، آمریکا در تنگنای ناشی از فروپاشی گروه های مخالف میان رو گرفتار شده است.

انتهای پیام/

آخرین اخبار
پربازدید ها