امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17002
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 103
خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: اواخر سال گذشته رئیس جدید کتابخانه مجلس شورای اسلامی دستور انتقال موزه چاپ را به ساختمان قبلی کتابخانه ملی صادر کرد ...

خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: اواخر سال گذشته رئیس جدید کتابخانه مجلس شورای اسلامی دستور انتقال موزه چاپ را به ساختمان قبلی کتابخانه ملی صادر کرد که این امر موجب نگرانی بسیار از اهالی این صنعت شد.

برخی از اهالی صنعت چاپ و نشر کشور معتقد بودند که انتقال موزه چاپ به ساختمان قدیمی کتابخانه ملی ایران موجب خواهد شد که پس از تغییر در حوزه ریاست این کتابخانه، موزه چاپ همانند گذشته به مکان‌های مختلف و با اینکه اصلاً برای همیشه به فراموشی سپرده شود.

به همین منظور با احمد علمشاهی، مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به گفت‌وگو نشستیم، وی معتقد است: مالکیت این موزه بر عهده مجلس شورای اسلامی بوده و هیچ ارتباطی به وزارت ارشاد ندارد.

* علمشاهی: برپایی موزه صنعت چاپ در کتابخانه ملی ایران قطعی شد

وی اضافه می‌کند: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معمولاً به تشکیل موزه‌ها در کشور کمک می‌کند و سال‌های قبل نیز این وزارتخانه کمک کرد تا موزه چاپ راه‌اندازی شود حتی بخش عمده کمک‌ها و امکاناتی که در این راستا محقق شد، با کمک ابین وزارتخانه بوده است. 
علمشاهی ادامه می‌دهد: با توجه به تغییری که سال گذشته در ساختار کتابخانه مجلس به وجود آمد و به نوعی رئیس کتابخانه قبلی مجلس نیر تغییر یافت، رئیس جدید خیلی تمایل به وجود این موزه در این کتابخانه را نداشت اما با صحبت‌هایی که میان وزارت ارشاد و کتابخانه مجلس و کتابخانه ملی صورت گرفت نهایتاً با توجه به اینکه کتابخانه ملی ایران امکانات بهتری در این حوزه دارد، موزه چاپ را در محل این کتابخانه برپا خواهیم کرد.

وی می‌افزاید: طی گفت‌وگو‌های متعدد با مسئولان کتابخانه مجلس و کتابخانه ملی در نهایت متولی موزه چاپ کتابخانه ملی ایران شد.

بر اساس گفته علمشاهی، مالکیت موزه صنعت چاپ در گذشته بر عهده کتابخانه مجلس شورای اسلامی بوده است نه وزارت ارشاد؛ اما در اینجا این مهم قابل تأمل است که کتابخانه مجلس بعد از تغییرات مدیریتی به سهولت نسبت به این مقوله واکنش نشان داده و راه‌اندازی و استقرار موزه چاپ را در کتابخانه مجلس برای همیشه منتفی اعلام می‌کند.

در اینجا این سؤال مطرح است که آیا بعد از اعمال و تغییرات مدیریتی در کتابخانه ملی ایران، موزه صنعت چاپ در کدام مکان برپا خواهد شد؟ آیا نباید مسئولان فرهنگی کشور نسبت به راه‌اندازی موزه‌ها و استمرار در برپایی آنها در کشور برنامه‌ریزی دقیق و روشنی داشته باشند؟

در این راستا با اسحاق صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به گفت‌وگو نشستیم، وی می‌گوید: بر اساس تفاهم‌نامه‌ امضاء شده اموال انتقال یافته موزه چاپ به کتابخانه ملی اگر از متعلق به مجلس است، به نام مجلس شورای اسلامی به ثبت خواهد رسید.

* صلاحی: امضای تفاهم‌نامه‌ای 5 ساله برای برپایی موزه چاپ در کتابخانه ملی ایران

وی اضافه می‌کند: موزه صنعت چاپ با مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و با همکاری و همراهی کتابخانه مجلس مدیریت می‌شود و در این راستا نیز تفاهم‌نامه‌ای 5 ساله امضاء شد که اگر بعد از گذشت 5 سال تمایل به ادامه آن وجود داشت، طرفین می‌توانند به ادامه این تفاهم‌نامه بپردازند حتی در بند تفاهم‌نامه نیز این موضوع قید شده‌است و مشکل خاصی هم وجود ندارد.‌
صلاحی ادامه می‌دهد: تجهیزات لازم برای برپایی موزه صنعت چاپ به ساختمان قبلی کتابخانه ملی ایران منتقل شده است حتی نوشت افزارهایی که در زمان‌های گذشته استفاده می‌شد، از سوی این کتابخانه در حال فهرست‌بندی هستیم به گونه‌ای که اکنون در حال فراهم کردن زیرساخت‌های موزه صنعت چاپ هستیم.

* موزه صنعت چاپ در 6 ماهه نخست سال جاری افتتاح می‌شود

وی با بیان اینکه موزه صنعت چاپ در 6 ماهه نخست سال جاری در ساختمان 30 تیر افتتاح می‌شود، می‌افزاید: طبقه بالای ساختمان 30 تیر، به موزه علوم و فناوری تحقیقات وزارت علوم و طبقه پایین نیز به موزه چاپ و به نمایشگاه دائمی فرهنگ و تمدن اختصاص دارد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها