امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17031
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۹
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «الجزیرة»، منابعی آگاه اعلام کردند که «عبدالله بن ناصر» وزیر مشاور در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «الجزیرة»، منابعی آگاه اعلام کردند که «عبدالله بن ناصر» وزیر مشاور در امور داخلی به عنوان نخست‌وزیر جدید قطر انتخاب خواهد شد.
هنوز این خبر به طور رسمی اعلام نشده است.

این تغییر و تحولات درحالی در قطر روی ‌می‌دهد که شیخ حمد بن جاسم طی بیش از یک دهه گذشته همواره به عنوان یک شخصیت «قدرتمند» و مجری سیاست‌های امیر قطر در مناصب نخست وزیری و وزیری خارجه در این کشور مطرح بوده است.

حمد بن خلیفة آل ثانی امیر قطر دیروز پس از 18 سال حکمرانی رسماً از قدرت کناره گیری کرد و پسرش شیخ تمیم را جانشین خود کرد.

با وجود اینکه کوچکترین امرای کشورهای عربی در سن 60 و 70 سالگی به قدرت می رسند روز گذشته امیر قطر قدرت را به پسر 33 ساله اش واگذار کرد که این اقدام از نظر کارشناسان سیاسی اقدامی بی سایقه در بین کشورهای عربی به شمار می رود.

تمیم 33 ساله فرزند چهارم «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی»، امیر قطر و فرزند دوم «شیخه موزه بنت ناصر المسند»، همسر سوم امیر قطر است.

با توجه به اینکه حکام عرب تا پایان عمر در قدرت باقی می مانند شیخ حمد امیر پیشین قطر دلیل روشنی برای کناره گیری از قدرت ارائه نداده است.

به نظر می رسد این اقدام تحت فشار «شیخه موزه» همسر قدرتمند شیخ حمد و درخواست های آمریکایی ها صورت گرفته باشد و با توجه به اختلافات آشکار امیر جوان با «حمد بن جاسم» نخست وزیر و وزیر خارجه قطر اولین اقدام شیخ تمیم برکناری وی و احتمالا تبعید حمد بن جاسم خواهد بود.

پیش از این منابع خبری تأکید کردند که شیخ تمیم بعد از اولین سخنرانی خود دولتی جدید تشکیل خواهد داد و نخست وزیر را از قدرت برکنار خواهد کرد.

از سوی دیگر نیز مسئله انتخاب ولیعهد نیز در ابهام باقی خواهد ماند زیرا پسر بزرگ شیخ تمیم تنها 5 سال سن دارد.

نخست وزیر جدید قطر کیست؟

شیخ عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی، از قبیله بنی تمیم است که متاهل و دارای 5 فرزند است.

وی دارای مدرک کارشناسی دانش پلیس از دانشکده نظامی انگلیسی «دورهام» در سال 1984 و کارشناسی حقوق از دانشگاه بیروت در سال 1995 است.

نخست‌وزیر جدید قطر، 23 دوره آموزشی و تخصصی داخلی و خارجی در زمینه نظامی سپری کرده است که از جمله آنها و مکان‌های آموزش دیده شده عبارت است از: دوره‌های افسری در بریتانیا، چتربازی در اردن، فرماندهی عملیات پلیس در اردن، امنیت هواپیماها و فرودگاه‌ها در بریتانیا، فرماندهی عملیات پلیس در مصر، مبارزه با تروریسم در فرانسه برای نیروهای ویژه امنیتی قطر، شیوه‌های مذاکره در آمریکا، مبارزه با تروریسم در آمریکا، تبادل اطلاعات در مبارزه با تروریسم در عربستان، مذاکره در بحران در قطر، شیوه‌های جمع‌آوری اطلاعاتی در مبارزه با تروریسم در ریاض.

از مهمترین پست‌ها و فعالیت‌های وی، علاوه بر وزیر مشاور بودن در امور داخلی عبارت است از:

ریاست کمیته ملی مبارزه با تروریسم، نمایندگی دوحه برای شرکت در بسیاری از کنفرانس‌ها و کنگره‌های بین‌المللی، مشارکت در تدوین توافق نامه‌های امنیتی مربوط به مبارزه با تروریسم در شورای همکاری خلیج فارس.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها