امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۳:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17033
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۹
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با نزدیک شدن به مراحل پایانی طرح مهم ذخیره سازی گاز در شرق کشور و آغاز ذخیره ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با نزدیک شدن به مراحل پایانی طرح مهم ذخیره سازی گاز در شرق کشور و آغاز ذخیره سازی گاز در مخزن ذخیره سازی شوریجه خراسان رضوی که دومین مخزن ذخیره‌ گاز در کشور به شمار می‌رود، رتبه ایران در زمینه ذخیره سازی گاز طبیعی از رتبه نوزدهم به رتبه پنجم جهان ارتقا می‌یابد.

در حال حاضر بیش از 600 مخزن ذخیره گاز طبیعی با مجموع ظرفیت حدود 331 میلیارد مترمکعب گاز در سراسر جهان وجود دارد که ایالات متحده آمریکا با 385 مخزن با ظرفیت ذخیره‌سازی 121 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی 35 درصد ذخیره‌سازی گاز جهان را در اختیار دارد.

روسیه نیز با 22 مخزن ذخیره‌سازی توانایی ذخیره‌سازی 106 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی را دارد.

از طرفی نیز باید گفت، نیاز به ذخیره سازی گاز طبیعی در ایران به دلیل عدم رعایت الگوی مصرف گاز بسیار زیاد است، زیرا میانگین مصرف روزانه در چهار ماه سرد سال 2.5 برابر بیش از میانگین مصرف در هشت ماه گرم و معتدل است که گاهی این افزایش در روزهای سرد زمستان به چهار برابر هم می‌رسد.

به همین دلیل تاکنون ٢٢٠ مخزن برای ذخیره سازی گاز در کشور شناسایی شده است که از این تعداد ٤٠ مخزن مناسب برای ذخیره سازی گاز طبیعی تشخیص داده شده است.

براساس این گزارش باید گفت، به طور متوسط هر کشور به منظور حفظ امنیت انرژی در داخل خاک خود باید نزدیک به ١٤ درصد از گاز مصرفی سالانه خود را به ذخیره سازی اختصاص دهد و با فرض مصرف سالانه ١٠٧ میلیارد مترمکعب گاز در ایران دست کم باید به ذخیره سازی ١٤ میلیارد مترمکعب گاز در سال اقدام کند.

با توجه به برنامه های تعریف شده در این زمینه،پیش بینی می‌شود، تا پایان برنامه پنجم توسعه، ذخیره سازی ١٤ میلیارد مترمکعب گاز و برداشت روزانه ١٣٠ میلیون مترمکعب از آنها تحقق یابد.

به همین منظور طرح‌های ذخیره سازی در گنبد نمکی نصر آباد کاشان، قزل تپه استان گلستان، باباقیر، بانکول، ویزنهار در استان ایلام، همچنین مخزن مختار در استان کهگیلویه و بویر احمد، یورتشا ورامین در استان تهران و مخزن احمدی در استان فارس از دیگر طرح های مهم ذخیره سازی در کشور است که برخی از این مخازن نیز تا پایان برنامه پنجم توسعه به بهره‌برداری می‌رسد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها