امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 170627
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 415
نحوه بازداشت شیخ اسیر سعودی نشان داد که آنها به دنبال ایجاد ارعاب حداکثری در جامعه هستند و برای ساکت کردن مردم می‌خواهند این نکته را القا کنند که هیچ کس از تیغ تیز انتقام‌جویی آل سعود در امان نیست.

نج شنبه آینده جلسه محاکمه آیت الله شیخ حسین الراضی امام جماعت مسجد جامع رسول اعظم (ص) در منطقه الرمیلة واقع در شرق عربستان سعودی برگزار می‌شود. احتمالاً این نشست برای استماع دادخواست این روحانی برجسته شیعه برگزار خواهد شد، اما این نگرانی وجود دارد که دادگاه سعودی نظیر دادگاه شیخ نمر باقر النمر به بهانه های واهی بر ضد این روحانی شیعه که از مهم‌ترین نظریه‌پردازان معاصر علوم اسلامی به شمار می‌رود نیز حکم سختی را صادر کند.

فعالان حقوقی نگران این هستند که مقامات عربستان از اوضاع ناآرام منطقه الشرقیه و قطیف واوضاع نابسامان منطقه و جنجال های بوجود آمده اخیر سوءاستفاده کنند تا با صدور حکمی سخت گیرانه بر ضد این روحانی شیعی گام دیگری در سرکوب نمادهای اعتراض و انتقاد از دولت سرکوبگر سعودی بردارند. برخی تحلیلگران اعتقاد دارند که بزرگ‌نمایی درگیری‌های اخیر در منطقه الشرقیه و انتساب آن به جریان‌های تروریستی! در راستای همین رویکرد دنبال می شود. بر کسی پوشیده نیست که دادگاه های سعودی در اقدامات و احکام قضایی خود فاقد عدالت است و کاملا سیاسی رفتار می کند.

یکی از نمودهای رفتار غیر قانونی بی‌دادگاه های سعودی در مورد شیخ الراضی این است که وی در 21 مارس 2016 در شهر العمران در منطقه الاحسا ربوده شده و بعد از 12 ماه اولین دادگاه محاکمه وی برگزار شد. وی همچنان در زندان های رژیم سعودی در بازداشت به سر می برد. مجموعه اتهاماتی که علیه وی مطرح شده، انتقاد از فضای تبعیض آمیز و سرکوبگرانه بر ضد شیعیان عربستان و انتقاد نسبت به صدور و اجرای حکم اعدام ضد شیخ نمر است، این در حالی است که در هیچ جای دنیا فردی صرفا به علت بیان دیدگاه ها و نظرات خود در انتقاد از دولت، بازداشت و به احکام سخت گیرانه ای نظیر اعدام یا زندان های طولانی مدت محکوم نمی شود.

شرایط داخلی عربستان سعودی با شرایط عمومی کشورهای منطقه با وجود تمامی پیچیدگی‌هایش متفاوت است. عربستان در حالی درگیر جنگ‌های خارجی است که با زور شمشیر، دهان منتقدان داخلی خود را نیز بسته است. فاجعه قتل شیخ نمر باقر النمر و دیگر جوانان منتقد سعودی در ابتدای سال 2016 میلادی یکی از اقداماتی بود که نظام سعودی به گمان خود برای ایجاد ترس و وحشت و ساکت کردن مخالفان خود انجام داد. این تهدید و ارعاب اما نتوانست جلوی فریادهای روشن گرایانه آیت الله حسین الراضی روحانی شیعی را بگیرد. کسانی به میزان جرأت و جسارت شیخ الراضی پی می برند که از فضای پلیسی و سرکوبگری موجود در عربستان آگاه باشند،‌ در فضای اینچنینی تقریبا راهی جز شهادت در برابر این روشنگری‌ها قرار ندارد.

زندگینامه و مواضع شیخ حسین الراضی

شیخ حسین علی الراضی متولد سال 1951 در منطقه احساء است، او یکی از برجسته‌ترین روحانیون شیعه در منطقه احساء واقع در جنوب شرق عربستان و امام جماعت مسجد رسول اعظم در عمران استان الاحساء است. وی تحصیلات خود را در پنج‌سالگی با آموزش قرآن کریم آغاز کرد و در هفت‌سالگی به مدارس دولتی نظامیه پیوست. او در 11 سالگی جهت آماده‌سازی فضای روانی و خانوادگی و مالی خود برای رفتن به نجف اشرف تحصیل را رها کرد تا اینکه نهایتاً در سال 1967 موفق به این کار شد. در نجب اشرف در نزد بزرگ‌ترین مراجع دینی وقت تحصیل‌ کرد و در سال 1980 به شهر مقدس قم  سفر کرده و تحصیلات خود را در دروس خارج فقه به پایان برد. سپس در این شهر به تدریس علوم دینی پرداخت. وی تألیفات و پژوهش‌های مهمی را انجام داده است.

حضور این روحانی سالخورده در تظاهرات مردمی در الاحساء به علاوه سخنرانی‌ها و مواضع او در مسائل مختلف سیاسی نشان از رویکرد خاص او در زمینه علوم سیاسی دارد. او در این راستا بر مفهوم وحدت اسلامی تأکید ویژه‌ای دارد. کسانی که با ایشان آشنایی دارند ، معتقدند که استقلال فکری شیخ نشان از استقلال سیاسی وی دارد.

شیخ حسین الراضی به ویژه بعد از اقدام جنایت‌کارانه رژیم آل سعود در اعدام شیخ نمر و تعداد دیگری از جوانان سعودی ، انتقادات خود ضد دولت این کشور را تندتر کرد. در حالی که رسانه‌های سعودی تلاش داشتند اعدام شیخ نمر را تبریک گفته و وی را یک عنصر تروریستی معرفی کنند، وی در منبر نماز جمعه مسجد رسول اعظم شیخ نمر را شهید مظلوم و مجاهد و شهید راه آزادی و کرامت و شیخ شهدا توصیف و اعدام این شیخ در میان مجموعه‌ای از افراد یک گروه تروریستی را که اقدام به کشتار مردم کرده اند، محکوم کرد.

وی در انتقادات خود در رابطه با عوامل اعدام شیخ شهید می گوید که آیا شیخ نمر تنها به علت انتقاد از دولت سعودی اعدام ‌شد؟ این اعدام‌ها تنها به علت انتقاد از رفتارهای بی‌حساب‌وکتاب عوامل دولت در دست‌اندازی به بیت‌المال صورت گرفت یا اینکه مناسبات داخلی و خارجی و تبعیض فرقه‌ای و نژادی عامل اصلی این اعدام شد؟ این در حالی بود که این شیخ شهید مجموعه ای از حقوق خود و ملت را مطالبه می کرد و خواستار رعایت عدل و انصاف بود.


شیخ الراضی همچنین اقدام دولت در ممانعت از برگزاری تظاهرات و شکنجه و محکوم کردن عوامل آن و سیاست سرکوبگری بر ضد ملت و سرکوب آزادی‌ بیان در مسائل مختلف را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرده که فضا به گونه‌ای است که هر کس برخلاف نظر دولت عمل کند، زندانی یا اعدام می شود.

آخرین اخبار
پربازدید ها