امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۹:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17112
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۶
تعداد بازدید: 216
احمد رضا عامری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور مجموعه‌ای متشکل از شرکت‌های ...

احمد رضا عامری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور مجموعه‌ای متشکل از شرکت‌های 17 تعاونی بوده که این امر از طریق ادغام شرکت‌های مسافربری 64گانه با مشارکت مدیران پیشین و تعدادی از افراد جدید انجام و عملی شده است.

وی با بیان اینکه کل شرکت‌های هفده‌گانه در چارچوب تعاونی موجودیت یافتند، اضافه کرد: شرایط خاص سال‌های ابتدایی دفاع مقدس، مسئولیت‌های چندگانه بر دوش 17 شرکت مذکور گذاشت به نحوی که باید نیازمندی‌های خود را از محل ارزهای دولتی تخصیص داده شده به امور ضروری تأمین می‌‌کردند.

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور اظهار داشت: با تشکیل دفتر مرکزی و سپس اتحادیه، مرکزیت این تهیه و تدارک کالا و خدمات بر حسب نیاز عهده‌دار شد.

وی ادامه داد: رسمیت کار در سال 1359 عملی شد و ابتدا در راستای هماهنگی و اتفاق در شکل دفتر مرکزی و سپس در سال 1362 در قالب اتحادیه (اتحادیه اقتصادی و بازرگانی شرکت‌های تعاونی مسافربری هفده‌گانه کشور) موجودیت قانونی یافت.

عامری تصریح کرد: در آن زمان بود که اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور با هدف برنامه‌ریزی جمعی برای تحقق و اجرای نقش‌های متعدد و متنوع نظیر جابه‌جایی مسافران، اعزام نیروها به مناطق جنگی، تخلیه شهرها از زنان و مردان پیر و ناتوان و کودکان که امکان شرکت‌ آنان در جنگ و یا حضورشان در منطقه میسر نبود، کار خود را آغاز کرد.

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور اضافه کرد: در کنار پرداختن به وظایف فوق، تأمین احتیاجات اتوبوس‌ها از نظر سوخت، قطعه، سرویس و تعمیر و گماردن نیرو و پرسنل و راننده بر عهده اتحادیه بود که با کمک سازمان‌ها و ارگان‌های مسئول، شهرداری، سازمان حمل و نقل و پایانه‌ها و سایر عوامل با کار دائمی مسئولیت چندجانبه و گوناگون خود را عملی و به انجام رساند.

عامری اضافه کرد: اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور در آن دوران فعالیت اقتصادی هم داشت و تأمین وسایل، قطعات، سوخت و بسیاری کالاهای دیگر را عهده‌دار بود و به همین دلیل ابتدا با نام «اتحادیه اقتصادی و بازرگانی شرکت‌های تعاونی مسافربری هفده‌گانه کشور» فعالیت کرد و سپس به «اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور» تغییر نام داد.

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور اضافه کرد: اتحادیه از طریق شرکت‌های تحت پوشش دارای 56 مرکز تعاونی در تهران و بیش از یک‌هزار شرکت، شعبه و نمایندگی که طرف قرارداد شرکت‌های عضو هستند در سراسر کشور فعالیت کرده ضمن آنکه در خطوط برون‌مرزی و کشورهای آسیای میانه نیز فعال است.

* متوسط سن اتوبوس‌های ناوگان 12 سال و سواری کرایه 5 سال

وی در خصوص تعداد ناوگان عمومی حمل و نقل جاده‌ای مسافری تصریح کرد: در حال حاضر 20 هزار دستگاه اتوبوس، 35 هزار دستگاه سواری کرایه و 46 هزار دستگاه مینی‌بوس در ناوگان فعال است.

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور ادامه داد: متوسط سن اتوبوس‌های ناوگان حدود 12 سال و سواری کرایه حدود پنج سال است.

عامری با بیان اینکه نوسازی ناوگان مینی‌بوسی مطلوب نیست، تصریح کرد: سن مینی‌بوس‌ها به غیر از 3 هزار دستگاهی که سال گذشته وارد ناوگان شده اغلب بسیار بالا است.

* دولت بر خلاف ادعاهای خود هیچ تسهیلات نوسازی ناوگان اتوبوسی نداده است

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور درباره دریافت تسهیلات نوسازی ناوگان و همکاری دولت با بخش خصوصی در این‌باره، اظهار داشت: از روز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و وعده دولت برای همکاری با رانندگان تا امروز هیچ امکاناتی در اختیار بخش خصوصی قرار نگرفته و هیچ تسهیلاتی با وجود وعده رئیس‌جمهور ارائه نشده است.

عامری ادامه داد: در حال حاضر اگر راننده‌ای بخواهد اتوبوسی خریده و وارد یک شرکت تعاونی شود، یا باید به اندازه قیمت اتوبوس (500 تا 700 میلیون تومان) پول نقد داشته باشد و یا آنکه تسهیلات با نرخ سود بسیار سنگین دریافت کند.

عامری درباره تولید اتوبوس در داخل کشور و ظرفیت اجرای این کار تصریح کرد: درحال حاضر برخی از اتوبوس‌ها تولید داخل است اما در واقع شاسی و موتور آنها از خارج وارد می‌شود در حالی که این ظرفیت برای تولید داخل در کشور وجود دارد.

* تقاضای دریافت تسهیلات به صندوق توسعه ملی نداشته‌ایم

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور درباره دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی تصریح کرد: تاکنون از سوی رانندگان و این اتحادیه، هیچگونه تقاضای دریافت تسهیلاتی به صندوق توسعه ملی ارائه نشده است.

انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها