امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17116
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۶
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رادیو گفت‌وگو، محسن موحدیان عطار رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رادیو گفت‌وگو، محسن موحدیان عطار رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و عباس رجائی رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت‌وگو به تبیین ابعاد خودکفایی کشور در حوزه تولید گندم پرداختند.

موحدیان در ابتدای این برنامه رادیویی با اشاره به اینکه خودکفایی در هر محصولی نیازمند دستیابی به دانش و فناوری مربوطه است، گفت: ما در بحث خودکفایی گندم اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم، اما این ناپایداری به علت جابجایی در نوع حمایت‌های این محصول است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خاطر نشان کرد: در برخی اوقات، خشکسالی و یا کمبود منابع تولید باعث نوسان در تولید گندم می‌شد که برای پیشگیری از این نوسانات باید ضمن دعوت از سرمایه گذاران، دانش و فناوری را به این حوزه از کشاورزی بکشانیم.

وی افزود: در شرایط فعلی، میزان سرمایه گذاری در حوزه تولید بسیار کم است و نمی تواند متضمن پایداری تولید در عرصه کشاورزی باشد. 15 درصد سهم سرمایه گذاری ملی باید در حوزه کشاورزی تامین شود، تا بتوانیم به تامین نیاز کشور از این حوزه مطمئن شویم.

رجایی در ادامه کاهش سهم سرمایه گذاری ملی را در کاهش تولید گندم یادآور شد و گفت: ما عبارت خودکفایی را یک عبارت غلط می دانیم چون خودکفایی یک مقدار مشخص نسبت به یک جمعیت مشخص است، اما در جامعه جمعیت همواره به یک حد نمی ماند و در حال افزایش است و به همین جهت ضریب خودکفایی تغییر می کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید امنیت غذایی را در اولویت بیشتر از خودکفایی مدنظر قرار دهیم. این امنیت غذایی مفهوم عام تری در زمینه تامین غذا در کشور دارد. در زمینه امنیت غذایی اشخاص قادر هستند که نرخ جانشینی را در سبد غذایی خود ببینند.

وی افزود: طرح این مفهوم به این دلیل است که باید فاصله مزرعه تا سفره مردم را به خوبی تعیین کنیم. سالی که خودکفایی گندم مطرح شد نتوانستیم پایداری در تولید را فراهم کنیم. در آن سال 14 میلیون تن گندم مصرف شده بود که 6 میلیون تن از آن باید به صورت دیم تامین می شد. تولید دیم در اختیار ما نیست و لذا نباید بر اساس امری که در دست ما نیست، تصمیم گیری کنیم.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها