امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17124
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۶
تعداد بازدید: 100
محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: هم‌اکنون تعدادی از فعالان محیط زیست جلوی باغ گیاه‌شناسی نوشهر ایستاده‌اند و خوشبختانه تاکنون ...

محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: هم‌اکنون تعدادی از فعالان محیط زیست جلوی باغ گیاه‌شناسی نوشهر ایستاده‌اند و خوشبختانه تاکنون خبری از لودرهای ویران کننده این اثر ملی و طبیعی نشده است.

رئیس کارگروه تحقیقات مؤلفه‌های بیابان‌زایی افزود: مسئولان این باغ گفته‌اند که با تخریب‌گران به شدت مقابله می‌کنند و اجازه تخریب این باغ گیاه‌شناسی را نمی‌دهد.

وی ادامه داد: بنابر گفته فرماندار نوشهر عملیات احداث جاده از دل این باغ در نهایت آغاز می‌شود اما پیشبرد این عملیات منجر به قطع درخت نخواهد شد.

درویش متذکر شد: در اینجا لازم است یادآور شویم که حتی اگر بر فرض محال نیز یک اصله نهال یا درخت قطع نشود، عبور از حریم این باغ در واقع با نابودی اکوسیستم آن همراه خواهد بود.

به گفته وی متأسفانه برخی فهم و درک این را که یک باغ اکولوژیک باید چگونه مدیریت شود را ندارند.

رئیس کارگروه تحقیقات و مؤلفه‌های بیابان‌زایی ادامه داد: در این میان نماینده مردم نوشهر، فرماندار و رئیس بندرگاه نوشهر خواستار پیشبرد عملیات ساخت جاده از دل این باغ گیاه‌شناسی هستند.

وی بیان داشت: این باغ 35 هکتار وسعت دارد و در مقایسه با پارک «گزی» در استانبول بسیار غنی است و به عنوان یک سرمایه ملی مطرح می‌شود.

به گفته درویش ارزش باغ اکولوژیک نوشهر صدها برابر پارک تفریحی گزی در استانبول است.

این فعال عرصه محیط زیست با بیان اینکه تأسیس این باغ به سال 1310 بر می گردد اظهار داشت: این باغ قدیمی‌ترین باغ گیاه‌شناسی نه تنها در ایران بلکه در کل خاورمیانه است و در این باغ گیاه‌شناسی گونه‌هایی وجود دارد که در هیچ جای جهان اثری از آن‌ها باقی نمانده است.

رئیس کارگروه تحقیقات و مؤلفه‌های بیابان‌زایی خاطرنشان کرد: این باغ در سال 1385 در سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شد و نباید اجازه تخریب این گونه سرمایه‌های ملی داده شود.

به گزارش فارس روز گذشته اعلام شده بود در ساعت 10صبح امروز با هماهنگی استانداری مازندران و چراغ سبز سطوح عالی دولت عملیات تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر به منظور احداث جاده کمربندی و توسعه بندر نوشهر آغاز شود. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها