امروز : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - 2018 August 18
۱۷:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 171993
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 421
خبرها از استعفای برهم احمد صالح معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان حکایت دارد. وی جریان سیاسی جدیدی را با نام ائتلاف برای دمکراسی و عدالت به ثبت ...

خبرها از استعفای برهم احمد صالح معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان حکایت دارد. وی جریان سیاسی جدیدی را با نام ائتلاف برای دمکراسی و عدالت به ثبت رسانیده است. در بحبوحه رفراندوم ادعایی رئیس اقلیم، زلزله سیاسی در اتحادیه میهنی به عنوان یکی از احزاب مورد اتکای بارزانی در برگزاری این پروسه تاثیرگذار خواهد بود. شاید چنین مسئله‌ای باشد که بنا به گزارش یک رسانه کردی، همسر طالبانی در جلسه محرمانه خود با مسعود بارزانی از وی خواسته است رفراندوم اقلیم کردستان تا دو سال دیگر برگزار نشود.

به گزارش خبرنگار پیروان مــوعــود در اقلیم کردستان عراق، حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی به تعبیر اکراد عراقی در 26 سال از تجربه حکومت خودمختار محلی، سهم زیادی را در خلق بحران‌ها داشته است. این حزب با طرح موضوع رفراندوم و تلاش در جهت برانگیختن احساسات ملی‌گرایانه کردها در پی انحراف افکار عمومی از بحران‌های متعدد سیاسی - اقتصادی و از همه مهم‌تر حاشیه امنی برای تداوم ریاست بارزانی است. رفراندوم ادعایی بارزانی از منظر جغرافیایی، سیاسی و حقوقی با اشکالاتی همراه است و در صورت برگزاری و موفقیت در جلب آرای عمومی، آینده کردستان عراق دستخوش تحولات و مشکلاتی خواهد بود که غایت اصلی بارزانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در بعد جغرافیایی، هنوز مسئله مناطق مورد منازعه چاره‌یابی نشده و رئیس اقلیم کردستان با سیاست امر واقع در پی الحاق آنها به خاک اقلیم است و بعید به نظر می‌رسد اقوام دیگر کرکوک و دیگر مناطق و حتی حکومت مرکزی به سادگی از این مسئله بگذرند. در بعد سیاسی، رفراندوم مورد نظر بارزانی علی‌رغم تبلیغات بیشمار، هنوز صدای واحد احزاب سیاسی کرد را به دنبال نداشته و بالعکس، نوعی از شکاف سیاسی را با خود همراه کرده است. در بعد حقوقی نیز عدم حمایت منطقه‌ای و جهانی و از همه مهمتر مخالفت‌های قانونی حکومت عراق، اقلیم را با احتمالات دیگری مواجه خواهد کرد. بارزانی با تجربه 55 ساله فعالیت‌های سیاسی، اکنون به نوعی سوار بر موج احساسات ناسیونالیستی، مهمترین فاکتور یک رهبر سیاسی را که همان دوراندیشی است از دست داده است. کدام رهبر سیاسی در چنین شرایطی تنها در پی به کرسی نشاندن حرف خود است. سرزمینی محصور در خشکی با ده‌ها مشکل لاینحل با سرزمین مادر، مخالفت های داخلی، منطقه ای و جهانی، با فرض موفقیت در برگزاری رفراندوم هم به کجا خواهد رسید؟ تنها مردم اقلیم کردستان هستند که باج چنین سیاست هایی را خواهند داد.

دوازدهمین بسته خبری پیروان مــوعــود را از رفراندوم اقلیم کردستان عراق در ادامه مشاهده می‌کنید.

 

فرمانده واحدهای 70 نیروی پیشمرگ: رفراندوم برگزار می‌شود

فرمانده نیروهای پیشمرگ وابسته به اتحادیه میهنی کردستان در سمیناری با موضوعیت پیشمرگ، اعلام کرد: اقلیم کردستان از تصمیم برگزاری رفراندوم استقلال عقب‌نشینی نخواهد کرد. جعفر شیخ مصطفی ادعا کرد: مخالفین اقلیم کردستان بدانند که استقلال ما حتمی است و دیر یا زود اتفاق می‌افتد. وی خطاب به جریان‌های سیاسی اقلیم هم گفت: زمان آن فرا رسیده است که اختلافات را کنار بگذاریم و در راه رسیدن به استقلال متحد و فداکار باشیم. این فرمانده نظامی در عین حال تاکید کرده است مردم اقلیم بدانند که در برابر تهدیدات ناشی از استقلال به هر شیوه ممکن از مناطق مورد منازعه حراست خواهیم کرد. (مناطق مورد منازعه یا همان مناطق مشمول ماده 140 قانون اساسی عراق در میان کردها به مناطق کردستانی خارج از اداره اقلیم شهرت دارد).

جعفر شیخ مصطفی و تنی چند از اعضای دفتر سیاسی اتحادیه میهنی به یاران بارزانی شهرت یافته‌اند.

 

قهر و آشتی‌کنان احزاب سیاسی اقلیم؛ گله‌مندی جنبش تغییر از اتحادیه میهنی

توافقنامه مشترک اتحادیه میهنی و جنبش تغییر که امضاء شد خیلی‌ها بر این باور بودند که معادلات سیاسی اقلیم را تغییر خواهد داد و ممکن است نهادهای اصلی کردستان عراق پس از سال‌ها از تصرف حزب بارزانی خارج شوند اما در مقابل، عده‌ای دیگر به صراحت از کارشکنی‌های حزب دمکرات کردستان علیه موفقیت‌های سیاسی تغییری‌ها به ویژه در ائتلاف با اتحادیه میهنی سخن می‌گفتند. روند طی‌شده این توافقنامه و عدم اجرای آن با توافق اخیر اتحادیه میهنی و حزب بارزانی که به ازسرگیری فعالیت‌های پارلمان تعطیل‌شده اقلیم انجامید، این نظریه را به اثبات رسانید و اینک نزدیکی دوباره یاران طالبانی به بارزانی‌ها نگرانی و البته گله‌مندی تغییری‌ها را در پی داشته است و گفته می‌شود گفتگوهای داخلی جنبش تغییر با هدف تعلیق توافقنامه مشترک با اتحادیه میهنی در جریان است. توافقنامه سال 2016 دو حزب صاحب نفوذ حوزه سلیمانیه می‌بایست هماهنگی آنها را در کلیه مباحث سیاسی - اقتصادی اقلیم و عراق به دنبال داشته باشد و از طرف دیگر در یکی از بندهای آن آمده است که هر یک از دو حزب نباید با احزاب و جریان‌های دیگر، توافقنامه‌ای را خلاف محتوای توافقنامه به امضاء برساند. اینک جنبش تغییر چنین بندی را در توافقنامه مشترک بهانه کرده و معتقد است توافقنامه اخیر اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان در تضاد با توافقنامه‌ای است که تنها در حد نگارش و امضاء باقی مانده است.

 

زلزله سیاسی در اتحادیه میهنی: معاون طالبانی استعفا کرد

با اعلام لیست مستقل انتخاباتی «برهم احمد صالح» معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان تحت عنوان ائتلاف برای دمکراسی و عدالت و ثبت رسمی آن در کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان، سایت sharpress به نقل از یک منبع نزدیک به برهم صالح اعلام کرده است که این شخصیت سیاسی نامه استعفای خود را به مسئولین اتحادیه میهنی ارائه کرده است. گزارش سایت مذکور با استناد به اطلاعات دریافتی خود می‌افزاید: برهم صالح از چند جریان سیاسی دیگر اقلیم کردستان درخواست کرده است ائتلاف بزرگی را با هدف شرکت در انتخابات آتی اقلیم تشکیل دهند. برهم صالح معاون دبیرکل اتحادیه میهنی، به دلیل اختلافات داخلی این حزب مدت‌هاست از فعالیت‌های حزبی دور شده است. وی پیشتر معاون نخست‌وزیر عراق و نخست‌وزیر اقلیم کردستان بوده است. «ملابختیار» رئیس شورای اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی درخواست کرده است حزب متبوع وی به این موضوع واکنش جدی داشته باشد.

 

شورای عالی رفراندوم اقلیم: پیشنهادات ضمانت اجرایی ندارند، رفراندوم برگزار می‌شود

شورای عالی رفراندوم اقلیم کردستان اعلام کرده است تاکنون پیشنهادات ارائه‌شده به رهبران سیاسی کردستان فاقد ضمانت اجرایی بوده و پروسه رفراندوم برگزار خواهد شد. در حالیکه ملابختیار رئیس شورای اجرایی اتحادیه میهنی کردستان از برگزاری جلسه شورای عالی رفراندوم در روز دوشنبه خبر داده بود اما این شورا دیروز یکشنبه پیرامون بررسی پیشنهادات جامعه بین‌المللی تشکیل جلسه داد. شورای عالی رفراندوم به دلیل آنچه که عدم ضمانت اجرایی بدیل رفراندوم نامیده است اعلام کرده است بر اساس برنامه‌ریزی ها، پروسه رفراندوم کماکان به قوت خود باقی است و برگزار می‌شوداما در عین حال از تداوم گفتگوها با جامعه بین‌الملل خبر داده است.

 

جبهه نه به رفراندوم تنها مختص شرایط کنونی اقلیم نیست

رئیس جبهه نه به رفراندوم اقلیم کردستان تاکید کرده است که این جبهه مختص شرایط کنونی اقلیم نیست و در انتخابات آتی پارلمانی به عنوان یک جریان سیاسی شرکت خواهد کرد. «شهسوار عبدالواحد» گفته است امروز نام جبهه نه به رفراندوم به عنوان یک جریان سیاسی جدید در کمیسیون اتنخابات اقلیم کردستان به ثبت خواهد رسید. وی از تفاوت‌های بنیادین این جریان با دیگر احزاب سیاسی اقلیم کردستان خبر داده است. عبدالواحد همچنین با انتقاد از احزاب سیاسی اقلیم کردستان تاکید کرده است که این احزاب بخشی از بحران کنونی اقلیم هستند. رئیس جبهه نه به رفراندوم گفته است که این جریان سیاسی کاندیدای خود را جهت شرکت در انتخابات ریاست اقلیم کردستان معرفی خواهد کرد.

 

انتقاد صریح عضو ارشد اتحادیه میهنی کردستان از مواضع بارزانی

رد یکجانبه پیشنهادات آمریکا با هدف تعویق رفراندوم اقلیم کردستان از سوی مسعود بارزانی واکنش اتحادیه میهنی کردستان را در پی داشته است. یک عضو شورای رهبری این حزب می‌گوید هنوز هم شانس بررسی پیشنهادات واشنگتن وجود دارد. 14 سپتامبر بود که برت مکگورگ نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش، در دیدار با رئیس اقلیم کردستان بسته پیشنهادی آمریکا و دیگر کشورهای غربی را با هدف تعویق زمان برگزاری رفراندوم، مطرح کرد. اما بارزانی تنها چند ساعت پس از این دیدار آن را یکجانبه رد کرد. این در حالی است که مسعود بارزانی ادعا می‌کند تصمیم به برگزاری رفراندوم، تصمیم مردم اقلیم و کلیه جریان‌های سیاسی است و هرگونه اظهارنظر پیرامون این پروسه به توافق احزاب سیاسی کرد برمی‌گردد. فرید اسسرد عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی و از تحلیلگران سیاسی اقلیم کردستان گفته است: در آن جلسه بارزانی به مکگورک چنین گفت که به تنهایی اجازه تصمیم‌گیری ندارد و لازم است احزاب سیاسی اقلیم به نقطه اشتراکی در خصوص پیشنهادات برسند. وی اعلام کرده است که آنچه مشاهده شد این بود که بارزانی یک‌طرفه این پیشنهادات را رد و حتی در پارلمان اقلیم هم قانون برگزاری رفراندوم را تصویب کرد. به گفته این عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی، گرچه پیشنهادات نماینده آمریکا اجرایی نشد اما هنوز این شانس وجود دارد که رهبران سیاسی کرد و احزاب در خصوص این پیشنهادات تصمیم‌گیری کنند.

 

اظهارات رفراندومی رئیس‌جمهور ترکیه

رئیس‌جمهور ترکیه موضوع رفراندوم اقلیم کردستان را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با کشورهای دیگر در میان می‌گذارد. رجب طیب اردوغان گفته است در سفر به آمریکا پیرامون رفراندوم شمال عراق با حیدر العبادی گفتگو خواهد کرد. وی همچنین از رفراندوم اقلیم کردستان به عنوان یکی از موضوعات دیدار خود با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نام برده است. اردوغان در ادامه با اشاره به برگزاری جلسه شورای امنیت ملی ترکیه در هفته آینده گفته است که موضع نهایی این کشور در خصوص رفراندوم کردهای عراق بعد از آن جلسه اعلام خواهد شد.

 

جلسه محرمانه همسر جلال طالبانی با بارزانی

سایت سپی میدیا در اقلیم کردستان از جلسه محرمانه هیرو ابراهیم احمد عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی و همسر جلال طالبانی با مسعود بارزانی خبر داده است. در گزارش سایت مذکور به نقل از یک منبع موثق در اتحادیه میهنی آمده است که هیرو ابراهیم احمد را در سفر اربیل، ملابختیار رئیس شورای اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی همراهی کرده است. همسر طالبانی که در غیاب وی به یکی از ستون‌های قدرت اتحادیه میهنی تبدیل شده است از بارزانی خواسته است رفراندوم اقلیم کردستان برگزار نشود. به اعتقاد هیرو ابراهیم احمد، برگزاری رفراندوم در این شرایط خطرات زیادی را متوجه اقلیم کردستان می‌سازد. گفتنی است پیشتر ملابختیار رئیس شورای اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان هم از اهمیت پیشنهادات ارائه‌شده به اقلیم و لزوم بررسی جدی آنها در شورای عالی رفراندوم گفته بود.

 

پیشنهاد اتحادیه میهنی کردستان به شورای عالی رفراندوم

یک رسانه اقلیم کردستان اعلام کرده است که اتحادیه میهنی کردستان موافق تعویق رفراندوم است و این پیشنهاد را به شورای عالی رفراندوم اقلیم ارائه کرده است. فشارهای خارجی علیه اقلیم کردستان از مهمترین دلایلی بوده است که اتحادیه میهنی کردستان را به چنین واقعیتی سوق داده است که رفراندوم در این مقطع در راستای منافع کردهای عراق نخواهد بود. حزب جلال طالبانی درخواست کرده است که رفراندوم تا دو سال دیگر به تعویق بیفتد. اتحادیه میهنی همچنین از شورای عالی رفراندوم خواسته است با جدیت به موضوع پیشنهادات جامعه بین‌الملل بنگرد.

 

اسناد فساد مالی استاندار کرکوک منتشر شد

64 شکایت علیه استاندار برکنارشده کرکوک در دیوان محاسبات عراق به ثبت رسیده و نجم‌الدین کریم به سوءاستفاده از قدرت در جهت کسب منافع شخصی متهم شده است. lvinpress اعلام کرده است این اسناد را هفته‌نامه ژیان در اختیار داشته و بر اساس آن در فواصل سال‌های 2013 و 2014 تعداد 64 فقره شکایت رسمی علیه استاندار کرکوک به ثبت رسیده اما بنا به دلایلی مسکوت مانده است. سایت مذکور در گزارشی آورده است که سه ماه از تقدیم این شکایات به پارلمان عراق و هیئت وزیران این کشور می‌گذرد. فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت و دلارهای نفتی از اتهامات نجم‌الدین کریم است. وی از سوی پارلمان عراق از سمت استانداری کرکوک برکنار شده است اما با ادعای غیرقانونی بودن تصمیم پارلمان از سمت خود کناره‌گیری نکرده است.

انتهای پیام/.

برچسب ها:
آخرین اخبار