امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۷:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1720
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۴۹
تعداد بازدید: 396
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در مراسم ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در مراسم رونمایی از سند برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران که امروز در سینما فلسطین برگزار شد، گفت: تدوین سند برنامه درسی ملی بیش از 4 سال طول کشید و در این مدت منتقدان کمی نداشت اما نقد به معنای واقعی بود و از تمام این افراد تشکر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش نه تنها بعد از انقلاب اسلامی ایران، حتی قبل از انقلاب نیز کانون حمایت از ارزش‌های فرهنگی، اسلامی و دینی بود، بیان داشت: آموزش و پرورش در این مسیر همواره یک سر و گردن بالاتر از تمام دستگا‌ه‌هاست.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان با تأکید بر اینکه بعد از انقلاب اسلامی ایران در آموزش و پرورش خیلی کار شده است، ادامه داد: به عنوان مثال می‌توان به ایجاد تربیت معلم و نهاد پرورشی اشاره کرد که البته با افت و خیزهایی نیز همراه بود.

وی با اشاره به فعالیت وزرای سابق آموزش و پرورش محمود فرشیدی و علیرضا علی‌احمدی در تدوین سند برنامه درسی ملی، گفت: کار را آن کسی انجام داد که تمام کرد و حمیدرضا حاجی‌بابایی نیز این کار را تمام کرد.
* همسو کردن کتاب‌های اول، دوم و ششم ابتدایی با برنامه درسی ملی

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: آموزش و پرورش نمی‌خواهد سندی را امضا کند و در ویترین بگذارد بلکه می‌خواهد عملیاتی کند؛ ما عجله و شتاب را نمی‌پذیریم اما سبقت را باید پذیرفت و نباید تنبلی کرد.

وی با اشاره به همسو کردن کتاب‌های اول، دوم و ششم ابتدایی با برنامه درسی ملی، افزود: کتب ششم ابتدایی پس از تدوین کتب چهارم و پنجم ابتدایی، اصلاح خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان به تهیه گزارشی توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: گزارش‌های ارائه شده بسیار خوب ارزیابی شد و حتی درباره درس کار و فناوری به رغم کاستی‌ها، معلمان مشتاق اجرا بودند.

وی، برنامه درسی ملی را نقشه جامع یاددهی و یادگیری در آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: از این پس تمام محتوای آموزشی ما بر اساس این سند تولید می‌شود و هدف آن تربیت دانش‌آموزان مستعد است تا مراتبی از حیات طیبه را کسب کنند؛ دانش‌آموز باید به‌گونه‌ای تربیت شود که فارغ از استرس و اضطراب باشد.
* زبان‌های خارجی به صورت نیمه تجویزی پیشنهاد شده است
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه رویکرد برنامه درسی ملی، شکوفایی فطرت است، اضافه کرد: برای نخستین بار در نظام تعلیم و تربیت، این رویکرد به صورت رسمی ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: شکوفایی فطرت در 5 عنصر شامل «تفکر»، «ایمان»، «علم»، «عمل» و «اخلاق» و چهار عرصه ارتباطی با «خدا»، با «خلق»، با «خلقت» و با «خود» و 11 حوزه یادگیری شامل «تفکر و حکمت»، «قرآن و معارف اسلامی»، «زبان و ادبیات فارسی»، «ریاضیات»، «علوم تجربی»، «مطالعات اجتماعی»، «بهداشت و سلامت»، «فرهنگ و هنر»، «کار و فناوری»، «آداب و مهارت زندگی و خانواده» و «زبان‌های خارجی» تعریف شده است.

حجت‌الاسلام محمدیان به وضعیت زبان‌های خارجی در برنامه درسی ملی اشاره کرد و افزود: زبان‌های خارجی در دوره متوسطه اول و متوسطه دوم در برنامه درسی ملی قرار دارد و با توجه به نیازهای ملی و علاقه و ذوق دانش‌آموزان، می‌توانیم ویترینی از زبان‌های خارجی را ارائه دهیم که شامل انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی و روسی است.

وی با بیان اینکه در سند برنامه درسی ملی، زبان‌های خارجی به صورت نیمه تجویزی پیشنهاد شده است، گفت: معتقدیم که برخی از دروس باید به صورت مداوم و مستمر در برنامه درسی پیشنهاد شود نه اینکه حذف شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اضافه کرد: به عنوان مثال معتقدیم که بچه‌ها باید در ابتدایی کامپیوتر را به طور کامل آموزش ببیند و در سال‌های بعد، آموزش‌ها در بستر آی‌تی اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه مدرسه باید کانون فرهنگی محله باشد، افزود: علاوه بر یادگیری در محیط، به بسته آموزشی نیز توجه شده است؛ به این معنی که آموزش تنها در کتاب درسی خلاصه نمی‌شود و منابع آموزشی اعم از کاغذی و غیر کاغذی پیش‌بینی شده است.
*100 ساعت آموزش رسمی خارج از کلاس
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان گفت: ساعات آموزشی در هر جلسه در پایه اول تا سوم ابتدایی 45 دقیقه و در سایر پایه‌ها 50 دقیقه خواهد بود.
وی بیان کرد: 100 ساعت آموزش رسمی خارج از کلاس نیز پیش‌بینی شده است که 50 درصد آن متمرکز و 50 درصد دیگر نیز بر عهده مدرسه و منطقه است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها