امروز : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - 2018 July 18
۱۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172003
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 391
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» نوشته است: "میخائیل گورباچف" نخستین و آخرین رئیس جمهوری ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» نوشته است: "میخائیل گورباچف" نخستین و آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سابق معتقد است که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری کنونی فدراسیون روسیه دارای خصوصیات مثبت بیشتری در مقایسه با نقاط منفی است، ولی با این وجود در کتاب جدید خود که شرح بیوگرافی اوست، انتقادات تندی در رابطه با اوضاع داخلی در روسیه مطرح کرده و همچنین برای کسانی که قادر به ایجاد تغییر در کشور هستند، پیام فرستاده و از آنها خواسته تا به مردم روسیه اعتماد کنند.  

رهبر شوروی سابق روز یکشنبه در جلسه معرفی کتاب جدید خود تحت عنوان «خوش‌بین باقی میمانم» که برای نخستین بار آخر هفته گذشته در کتاب فروشیهای روسیه ظهور یافت، با گروهی از خبرنگاران ملاقات نمود که خبرنگار «گازیتا.رو» نیز در این نشست حضور داشت.

در این نشست گورباچف که اکنون دیگر 86 سال دارد، با وجود ضعف جسمانی شدید، با حافظه بسیار خوبی در مورد گذشته صحبت کرد و نام و فامیلی کسانی که با آنها کار کرده بود را به خوبی به خاطر داشت و حتی از مخالفان خویش با احترام یاد نمود.  

موضوع جنگ و زندگی در شرایط دشوار آن، بخش مهمی از کتاب زندگینامه رهبر شوروی سابق را تشکیل می دهد. وی در کتابش نوشته که به تصویر کشیدن وضعیت وحشتناک آن دوران غیرممکن است. گورباچف در این کتاب همچنین روابط خود با "استالین" را تشریح نموده است.

دفاع از «نظریه پریسترویکا» و لزوم آن برای تغییر جامعه

وی در این کتاب بار دیگر بزرگترین اقدام سیاسی خود را «نظریه پریسترویکا و اهداف جدید روسیه» نامیده که در توسعه این کشور و تغییر جهان امروزی بسیار موثر بوده است. نظریه «پریسترویکا» گورباچف در سال 1987 منتشر شد که بعنوان یک برنامه سیاسی روسیه مطرح گردید و در بسیاری از موارد برای تغییر جامعه این کشوردر ان زمان بسیار مفید بود.  

لازم به یادآوری است که میخائیل گورباچف، آخرین رجال سیاسی روسی است که در فراهم سازی مقدمات برای ایجاد تغییرات در روسیه «نظریه سیاسی» نوشته که اساس تحولات سیاسی در این کشور شده است. بعد از او تاکنون هیچکس در روسیه، چنین اقدامی نکرده است.

این سیاستمدار کهنه کار در این نشست به خبرنگاران توضیح داد که برای وی بسیار اهمیت دارد که جوانان امروزی «نظریه پریسترویکا» و شرایط آن زمان را به خوبی درک کنند و به همین دلیل این مسئله را در کتاب خویش بطور مفصل تشریح کرده است.

حمایت گورباچف از سیاست خارجی پوتین

رئیس جمهوری شوروی سابق یادآور شد که در کتاب جدید خود از "ولادیمیر پوتین" بعنوان رهبری قدرتمند یاد کرده و تاکید نموده که به عقیده وی، خصوصیات مثبت رئیس جمهوری کنونی روسیه بسیار بیشتر از ویژگیهای منفی اوست.

لازم به یادآوری است که روابط پوتین و گورباچف در حال حاضر در عین پیچیده بودن، بسیار محترمانه است. گورباچف بارها از بسیاری از اقدامات پوتین در عرصه سیاست خارجی، از جمله برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه که منجر به تیرگی روابط اوکراین و کشورهای غربی با مسکو شد، حمایت کرده است. وی در کتاب جدید خود نیز در این باره نوشته است: «سایر کشورها باید از این اقدام روسیه استقبال می کردند، نه آنکه این کشور را مورد تحریم قرار می دادند.»

میخائیل گورباچف در آخرین مقاله ای که منتشر نموده از بسیاری از اقدامات آمریکا در عرصه بین المللی نیز انتقاد کرده و یادآور شده است: «محافل خاصی در ایالات متحده اصلا تمایلی برای مشارکت با روسیه ندارند و ترجیح می دهند روابط دو کشور مانند دوران اتحاد جماهیر شوروی بوده و هیچ همکاری بین دو کشور وجود نداشته باشد.» البته رهبر شوروی سابق یادآور شد که در زمان سفرش به ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری "باراک اوباما" از نظریه «پریسترویکا در روابط مسکو و واشنگتن» وی استتقبال شده بود. سخنان وی در آن زمان در رسانه های گروهی آمریکا بازتاب گسترده ای داشت.

رهبر شوروی سابق خواستار اعتماد به مردم شده است

گورباچف در کتاب «خوش‌بین باقی میمانم»، با مطرح کردن انتقاداتی در رابطه با وضعیت کنونی در روسیه، خطاب به سیاستمداران فعلی کشور از آنها خواسته تا به مردم اعتماد داشته باشند. وی نوشته است: «نباید از مردم بترسید. آنها بسیار عاقل تر و بسیار مهربانتر از آنچیزی هستند که شما تصور می کنید.» 

وی در ادامه تاکید کرده است: «من هرگز موافق نبوده ام که روسیه با آزادی بیگانه است و مردم آن به آزادی نیاز ندارند. این نیاز وجود دارد. البته نباید فراموش کرد که مردم آزاد امروزه در کشور ما بیشتر از هر زمان دیگری است... ولی نباید این مردم را از خود دور کرد، نباید به آنها به چشم دشمن نگاه کرد. باید به آنها ایمان داشت.»

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها