امروز : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - 2018 August 18
۱۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172057
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۱۶
تعداد بازدید: 434
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، باوجود تلاش رژیم صهیونیستی برای مخالفت با سازش میان فتح و حماس این رژیم در مباحث مطروحه پیرامون آشتی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، باوجود تلاش رژیم صهیونیستی برای مخالفت با سازش میان فتح و حماس این رژیم در مباحث مطروحه پیرامون آشتی ملی در ماه های اخیر موضعی نسبتا انفعالی در قیاس با ادوار گذشته اتخاذ کرده تا جاییکه حتی برخی روزنامه های اسرائیلی نیز از این مساله ابراز تعجب کرده اند.

برای آشنایی بیشتر با فضای حاکم بر مطبوعات اسرائیل در قبال تصمیم فتح و حماس برای نهایی ساختن آشتی ملی، برخی تحلیل های انجام گرفته در مهمترین روزنامه های اسرائیل مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه­ به دست آمده حاکی از فضای «بیم و امید» در سطح مطبوعات است.

روزنامه یدیعوت آحارونوت

روزنامه یدیعوت آحارونوت چاپ اراضی اشغالی فلسطین در یکی از سرمقاله های خود با عنوان «فتح و حماس؛ شکستی دیگر در آشتی ملی» به قلم «الیور لوی» می نویسد که حماس به دنبال شانه خالی کردن از وظایف خود در قبال مردم غزه است؛ اما همچنان به دنبال حفظ موقعیت نظامی است. لوی می نویسد که تشکیلات خودگردان به دنبال سیطره بر مرز رفح (مرز غزه-مصر) است و این در حالیست که این مرز از نقاط حساس برای حماس محسوب می شود. این روزنامه یادآور می شود که در هیچ کدام از بیانیه های حماس به خلع سلاح شدن اشاره ای نشده است و برعکس مسئولان بلند پایه حماس همچون موسی ابومرزوق و محمود الزهار تاکید کرده اند که سلاحِ حماس قابل مذاکره در آشتی ملی نیست.

در ادامه سرمقاله مذکور آمده است: «به نظر نمی رسد که محمود عباس اجازه دهد که مدل حزب الله لبنان از سوی حماس دنبال شود. شایان ذکر است که محمود عباس در این خصوص طی سخنانی ضمن ابراز نگرانی از تبدیل شدن وضعیت حماس به حزب الله لبنان اظهار داشته است که بازتولید تجربه‌ حزب الله در لبنان را در قبال حماس قبول نخواهد کرد. در نهایت نویسنده سرمقاله مذکور مطرح می کند که آیا حماس در انتخابات آینده مدعی خواهد بود؟ آیا محمود عباس خواستار خلع سلاح حماس خواهد شد؟

روزنامه تایمز اسرائیل

روزنامه تایمز اسرائیل با اشاره به مواضع بنیامین نتانیاهو که تلاش‌های تشکیلات خودگردان فلسطینی و جنبش حماس در راه مصالحه فی‌مابین را رد کرده و گفته بود: دولت آینده‌ فلسطین می‌بایست شاخه‌ نظامی را منحل و روابط خود با ایران را قطع کند، پیش بینی می کند که  تلاش‌ به مصالحه بین فتح-حماس مانند گذشته، با شکست روبرو خواهد شد.

تایمز اسرائیل با اشاره به پیش شرط های محمود عباس همچون کنترل کامل تشکیلات بر نوار غزه از جمله در امور امنیتی و نظامی و سیطره بر تمام وزارتخانه ها و همچنین پیش شرط‌های بنیامین نتانیاهو همچون برسمیت شناسی دولت یهودی توسط طرفین مصالحه پیش بینی می کند که مذاکرات فتح-حماس در ادامه با مشکل مواجه خواهد شد.

روزنامه جروزالم پست

روزنامه جروزالم پست در یکی از سرمقاله های خود در 5 اکتبر 2017  با عنوان «آشتی ملی فلسطینیان و رضایت اسرائیل» به قلم «گرشون باسکین» این سوال را مطرح می کند که چرا وضعیت آشتی ملی فلسطینیان این بار متفاوت تر از ادوار قبلی به نظر می رسد؟ نویسنده در پاسخ به این سوال اظهار می دارد که «تهدیدات امنیتی منطقه» باعث شده است تا بازیگران منطقه ای به همراه اسرائیل به یک نقطه مشترکی در این باره برسند. در ادامه سرمقاله آمده است:«ادغام حماس و فتح احتمالا منجر به ظهور رهبران جوان اعتدال گرا در عرصه فلسطین شده، حماس منابع مالی را از دست داده و این جنبش ابتکار عمل در شلیک راکت به اسرائیل را از دست خواهد داد؛ زیرا باید با دولت مرکزی فلسطین در این خصوص هماهنگ شود. همچنین حماس مجبور خواهد بود با سیاست های منطقه ای و بین المللی تشکیلات خودگردان همراهی کند.»

روزنامه چپگرای  هاآرتص

روزنامه هاآرتص چاپ اراضی اشغالی نیز دریکی از سرمقاله های خود با عنوان «اخبار خوش از غزه» می نویسد که نزاع حماس و فتح به ضرر منافع اسرائیل بوده و صلح بین آنها می تواند امنیت را برای یهودیان به ارمغان بیاورد. «آموس هارل»، از روزنامه نگاران روزنامه هاآرتص معتقد است که آشتی ملی فلسطینیان نشان دهنده ضعف و پریشانی حماس است و این موضوع به نفع اسرائیل است.

در سرمقاله ای دیگر در روزنامه هاآرتص با عنوان«آیا حماس واقعا مقاومت مسلحانه خود را کنار خواهد گذاشت» آمده است: «مقاومت» کلیدواژه هویت و مشروعیت حماس و همچنین اصلی ترین وجه تمایز حماس از فتح است؛ از اینرو این جنبش نه تنها مقاومت را کنار نخواهد گذاشت بلکه مقوله مقاومت مسلحانه را به سراسر کرانه باختری سرایت خواهد داد.»

 نتیجه گیری

در مجموع به نظر می رسد صهیونیست ها نیز اطمینان کافی نسبت به آینده آشتی ملی ندارند و موانعی همچون خلع سلاح حماس و برسمیت شناسی دولت یهودی از سوی حماس و پیش شرط های ابومازن و نتانیاهو را از جمله موانع بالقوه در تکمیل پرونده آشتی ملی می دانند. همچنین از آنجائیکه جنبش حماس با تحویل دادن دولت و رها شدن از معضلات دولتداری ممکن است بیش از پیش به تقویت بنیه نظامی خود اقدام ورزد؛ از اینرو صهیونیست ها در شرایط بیم و امید، مذاکرات را دنبال می کنند. از طرفی حماس در قیاس با چند سال گذشته به دلایلی همچون بی خانمانی سیاسی در خاورمیانه، مشکلات اقتصادی در پی دور شدن از ایران و فشارهای کشورهای عربی سازشکار، در موضع نسبتا ضعف قرار دارد و بدین ترتیب صهیونیست ها نمی توانند از موقعیت بدست آمده براحتی عبور کنند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار