امروز : چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ - 2018 September 26
۱۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172123
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۲:۵۳
تعداد بازدید: 504
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود به نقل از رویترز، کشورهای اروپایی در حال آماده کردن بسته‌ای از تدابیر هستند که امیدوارند با اجرای آن ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود به نقل از رویترز، کشورهای اروپایی در حال آماده کردن بسته‌ای از تدابیر هستند که امیدوارند با اجرای آن توافق هسته‌ای با ایران حفظ شود، حتی اگر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این توافق را تایید نکند.

این بسته شامل یک بیانیه مستحکم و قوی در حمایت از توافق هسته‌ای ایران با قدرت های جهانی است، به همراه تلاش‌های دیپلمات‌های اروپایی برای لابی با کنگره و افزایش فشار بر ایران. این مطلب را مقام های رسمی اروپایی اعلام کرده اند.

ولی مقام های ارشد آلمانی، فرانسوی و بریتانیایی بر این باورند که بدون حمایت قاطع آمریکا از این توافق، تنها باید منتظر زمان نهایی از بین رفتن توافق هسته‌ای بود و این مساله پیامدهای جدی برای امنیت خاورمیانه خواهد داشت.

در شرایطی که تنش ها بر سر فعالیت های اتمی کره شمالی به شدت بالا گرفته است، هرگونه اقدام آمریکا برای لطمه زدن به توافق هسته‌ای با ایران؛ از سوی اروپا یک حمایت مطلق ارزیابی می شود.

پایتخت های اروپایی پیام های جدی و آشکاری را برای کاخ سفید و کنگره آمریکا ارسال کرده اند. طی هفته های گذشته، سفرای اروپایی با ده ها نماینده آمریکایی دیدار کرده اند. روز سه شنبه نیز ترزا می نخست وزیر بریتانیا با ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران رایزنی کرده است.

ولی علی رغم همه این تلاش ها و تحولات، پیش بینی می شود که ترامپ طی روزهای آینده توافق هسته‌ای ایران را تایید نخوهد کرد. ترامپ احتمالا قصد دارد سپاه پاسداران را نیز یک سازمان تروریستی معرفی کند.

یک دیپلمات فرانسوی در این باره گفت: اگر احساس این باشد که آمریکا دیگر از توافق حمایت نمی کند، آنگاه واقعیت سیاسی این است که توافق در خطر جدی قرار خواهد گرفت و اجرای آن بسیار دشوار خواهد بود.

مقام های اروپایی اعلام کرده اند که برای یک استراتژی سه گانه در صورت چنین اتفاقی آماده خواهند بود.

نخست آنکه، برلین، لندن و پاریس بیانیه مشترکی را منتشر خواهند کرد و بر پایبندی خود به توافق هسته‌ای تاکید می کنند.

دوم، تلاش های خود را برای رایزنی و لابی با کنگره آمریکا افزایش خواهند داد، چرا که به نظر می رسد کنگره مایل به حفظ توافق هسته‌ای است.

سوم آنکه، آنها تدابیری را برای افزایش فشار بر ایران به خاطر برنامه موشک بالستیک و فعالیت های بی ثبات کننده در خاورمیانه اتخاذ خواهند کرد.

دیپلمات ها تاکید کردند که این بسته هنوز نهایی نشده است. با اقدام سوم، اروپایی ها امیدوارند تا پلی را با واشنگتن ایجاد کنند و برجام را دست نخورده باقی نگه دارند. ولی یک دیپلمات آلمانی می گوید: فشار بیش از حد به تهران می تواند موجب متلاشی شدن توافق شود.

یک دیپلمات ارشد اروپایی نیز گفت: همه می دانیم که برجام یک توافق کامل نبود، ولی با زیر سئوال بردن منافع آن، تنها ما زیان خواهیم کرد.

مقام های اروپایی به شدت نگران آن هستند که لغو توافق هسته‌ای با ایران، احتمال هرگونه مذاکره با کره شمالی را نیز از بین ببرد.

به اعتقاد برخی تحلیلگران سیاسی، لغو توافق هسته‌ای با ایران، خطر جنگ را به شدت افزایش خواهد داد. از سوی دیگر عدم تایید توافق هسته‌ای از سوی ترامپ می تواند موجب بدتر شدن روابط آمریکا و اروپا شود، به خصوص اگر آمریکا بخواهد شرکت های اروپایی را به خاطر همکاری تجاری با ایران مجازات کند.

دیوید اوسالیوان سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن در این باره گفت: اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بروکسل از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های فرامرزی حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها