امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۰۶:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17213
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 112
به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: مارک لیال گرانت، سفیر انگلیس در سازمان ملل اعلام کرد که شورای امنیت دیروز سه‌شنبه موافقت خود را با استقرار ...

به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: مارک لیال گرانت، سفیر انگلیس در سازمان ملل اعلام کرد که شورای امنیت دیروز سه‌شنبه موافقت خود را با استقرار نیروهای صلحبان بین‌المللی موسوم به مینوسما در مالی از یکم ماه ژوئیه اعلام کرد.

این دیپلمات انگلیسی که ریاست شورای امنیت را در ماه ژوئن برعهده دارد گفت: اعضای شورای امنیت به اتفاق آرا با استقرار نیروهای صلحبان بین‌المللی در مالی از یکم جولای موافقت کردند.

نیروهای سازمان ملل قرار است جایگزین نیروهای آفریقایی در مالی مستقر شوند، این نیروها تلاش خواهند کرد به ویژه از طریق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور که برای پایان ماه جولای پیش بینی شده است، در شهرهای مهم شمال مالی ثبات را برقرار کنند.

قطعنامه پایان ماه آوریل شورای امنیت ایجاد این نیرو را در مالی را در مرحله اولیه برای یک سال امکان پذیر کرده است و اکثریت نیروهای آفریقایی که در حال حاضر بالغ بر شش هزار و 148 نفر می‌شوند، در نیروهای سازمان ملل ادغام خواهند شد و تا سی و یکم دسامبر این نیروها قرار است به ظرفیت عملیاتی کامل دست یابند.

سفیر انگلیس گفت: پانزده عضو شورای امنیت به تزلزل اوضاع امنیتی در مالی و مشکلات انسانی، فنی و چالش بزرگی که انتخابات 28 جولای این کشور با آن روبه رو است معترف هستند.

عقب نشینی نظامیان فرانسوی از مالی متوقف شده است

از سوی دیگر ژرار اروه سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز با اشاره به اینکه عقب نشینی نیروهای فرانسوی از مالی متوقف شده است، گفت: سه هزار سرباز فرانسوی در مالی مستقر هستند و عقب نشینی از پایان تابستان از سر گرفته می‌شود تا اینکه تا پایان سال 2013 شمار این نیروها در مالی تنها به هزار سرباز برسد.

اروه لادسو رئیس عملیات صلحبانی سازمان ملل متحد نیز دیروز سه شنبه اعلام کرد ماموریت این سازمان در مالی که از یکم ماه جولای آغاز خواهد شد، با چالش‌های جدیدی مواجه خواهد شد.

وی به «تهدیدهایی نامتقارن» از جمله حملات یا عملیات چریکی احتمالی گروه‌های تندرو که توسط نیروهای فرانسوی از شمال مالی رانده شدند، یاد کرد.

وی گفت که در صورت بروز چنین حملاتی نیروهای فرانسوی می توانند به کمک نیروهای سازمان ملل بشتابند و به عملیات ضد تروریستی ادامه دهند.

سازمان ملل در حال حاضر با پاریس مصالحه‌ای فنی را در این زمینه نهایی می‌کند تا در صورت نیاز سربازان فرانسوی به نیروهای صلحبان سازمان ملل کمک کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها