امروز : دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 22
۲۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172168
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۲:۴۴
تعداد بازدید: 557
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، "ریچارد وایتس" کارشناس باشگاه بین المللی مباحثاتی «والدای» روسیه در گفتگو با خبرگزاری ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، "ریچارد وایتس" کارشناس باشگاه بین المللی مباحثاتی «والدای» روسیه در گفتگو با خبرگزاری «نووستی» تاکید کرد، دولت ایران بعید است حاضر به دادن امتیازی به آمریکا در مورد توافق هسته‌ای شود، البته به عقیده وی، نتیجه نهایی روند اوضاع به مواضع روسیه، چین و کشورهای اروپایی بستگی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که چهاردهمین نشست مباحثات بین المللی باشگاه «والدای» (19-16 اکتبر) با موضوعیت «تخریب خلاق: امکان ایجاد نظم جهانی جدید» با حضور "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه، در بندر سوچی آغاز به کار کرد.

لاوروف روز دوشنبه در نشستی پشت دربهای بسته به همراه کارشناسان بین المللی شرکت کننده در این مباحثات، به بررسی مسئله نظم جهانی، اوضاع پیرامون کره شمالی و همچنین ایران پرداخت. این نشست با سخنرانی لاوروف آغاز شد و وزیر خارجه روسیه به طور کلی به مسئله نظم جهانی، جهانی سازی، روابط روسیه و غرب، روابط روسیه با همسایگانش، مشکل کره شمالی و اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای با ایران، پرداخته و از موضع گیری برخی کشورها در رابطه با این موضوعات، انتقاد کرد.  

ریچارد وایتس در گفتگو با خبرنگار نووستی چنین ابراز عقیده کرد: «بسیار بعید است مقامات تهران در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امتیازی به آمریکا بدهند، ولی اگر سایر کشورهای شرکت کننده در این برنامه هم با گسترش محدودیتها، از جمله جریان مالی، فناوری و دیگر منابع به ایران که امکانات این کشور را تقویت خواهد کرد، موافقت کنند، تنها در این صورت، اوضاع به نفع آمریکا تغییر خواهد کرد، وگرنه برجام، برخلاف خواست واشنگتن، به قوت خویش باقی می ماند.»  

به گقته این کارشناس، بدین ترتیب نتیجه نهایی روند اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای با ایران به موضع گیریهای بعدی روسیه، چین و بخصوص کشورهای اروپایی بستگی خواهد داشت. وی افزود: «اگر آنها همچنان از  ایران حمایت کرده و روی ادامه اجرای برجام تاکید کنند، کاخ سفید در اقدامات خود علیه ایران، تنها خواهد ماند.»

"دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا پیش از این در سخنانی از تایید گزارش کنگره این کشور در مورد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای خودداری کرد، وی یادآور شد که کاخ سفید به همراه کنگره روی «نقصهای جدی» این توافقنامه کار خواهد کرد. ترامپ همچنین وعده داد که آمریکا تحریمهای جدیدی را علیه تهران اعمال خواهد کرد.

ابتکارعمل ترامپ اکنون به کنگره آمریکا ارائه شده و وضعیت آن طی دو ماه آینده روشن خواهد شد.

"مهران کامروا" مدیر مرکز تحقیقات بین المللی و منطقه ای دانشگاه آمریکایی «جورج تاون» در قطر نیز معتقد است، احتمال دارد کنگره آمریکا تحریمهایی علیه ایران اعمال کند، ولی آنها موثر واقع نخواهند شد.  

این کارشناس مسائل ایران در حاشیه نشست «والدای» گفت: «من فکر می کنم ترامپ و کنگره بسیار مایل باشند تا تحریمهای جدیدی علیه ایران اعمال کنند، هرچند اکثر تحریمهای قبلی هنوز لغو نشده اند. البته این تحریم‌ها یکجانبه و تنها از سوی آمریکا خواهند بود، ولی در هر صورت کار بانکهای بین المللی برای همکاری با طرف ایرانی را دشوار خواهد کرد.»

کامروا افزود: «در رابطه با تاثیر این تحریمها باید بگویم که من اعتقادی ندارم که این اقدام آمریکا هم بتواند تاثیر زیادی بر ایران داشته باشد و سیاست تهران در خاورمیانه، بخصوص حمایت آن از حزب الله لبنان را کاهش دهد یا باعث گردد که برنامه موشکی ایران گسترش پیدا نکند. در مجموع، همانطور که تاکنون نشان داده شده، تحریمهای آمریکا نمی تواند اهداف کلی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی را تغییر دهد.»

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها