امروز : دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 21
۰۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172269
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ساعت ۱۱:۵۲
تعداد بازدید: 455
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود به نقل از خبرگزاری آناتولی، ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در مصاحبه با فرانس 24 تاکید ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود به نقل از خبرگزاری آناتولی، ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در مصاحبه با فرانس 24 تاکید کرد: باید درباره حادثه در جریان رزمایش اخیر ناتو در نروژ، تحقیقات دقیقی صورت گیرد.

گفتنی است در رزمایش اخیر ناتو در نروژ، نام های کمال آتاترک پایه گذار ترکیه مدرن و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عنوان دشمن و هدف مورد استفاده قرار گرفته و این اقدام با واکنش شدید آنکارا روبرو شده است.

وی ضمن اشاره به این حادثه و تصمیم ترکیه برای خارج کردن نیروهای خود از رزمایش ناتو در نروژ، گفت: مشارکت ترکیه در ناتو به بیش از 50 سال قبل بازمی گردد. این یک حادثه بوده ولی بی شک ما متحد مستحکم و قوی ناتو هستیم و در بسیاری از مانورها شرکت داشته ایم.

ترکیه در اعتراض به این حادثه، نیروهای نظامی خود را از مانور تریدنت ژاولین خارج کرده است. تصاویر آتاترک و اردوغان نیز در فهرست رهبران دشمن و متخاصم در جریان این مانور که با کمک سامانه های رایانه‌ای برگزار شده، به نمایش درآمده است.

وی در ادامه افزود: بی شک این کاملا غیرقابل قبول است که هر کشوری این کار را انجام دهد، به خصوص علیه پایه گذار ترکیه مدرن و رئیس جمهور فعلی ترکیه، این غیرقابل قبول است که انتظار داشته باشیم ترکیه هیچ واکنشی نسبت به آن نشان ندهد. بی شک، باید درباره این حادثه تحقیقات بسیار بسیار دقیقی انجام شود.

کالین گفت: ترکیه عذرخواهی رسمی را در یافت کرده که این خوب است ولی یک نفر باید توضیح دهد که چگونه در سیستمی مثل ناتو چنین اتفاقی می تواند رخ دهد.

روابط آمریکا و ترکیه

سخنگوی رئیس جمهور ترکیه درباره روابط آمریکا و ترکیه نیز که اخیرا به شدت متشنج شده است، اظهار داشت: دو مساله هنوز در روابط آنکارا و واشنگتن حل نشده باقی مانده است: حمایت آمریکا از کردهای پ ک ک- پی وای دی در سوریه و استرداد فتح الله گولن رهبر سازمان تروریستی "اف ئی تی او".

وی افزود: این سازمان تروریستی با استفاده از سیستم آمریکا یک حمله را علیه ترکیه از طریق پرونده ضراب یا پرونده هالک بانک انجام داده است. ما هرگز خواستار چیزی نبوده ایم که خارج از چارچوب حقوقی باشد. ما خواستار استرداد گولن به ترکیه هستیم که این درخواست مطابق با پیمان استرداد مجرمان و تبهکاران است که در دهه 1960 میلادی آمریکا آن را امضا کرده است. آمریکا تاکنون هیچ توضیح قانع کننده ای ارائه نکرده است. ما خواستار استرداد گولن هستیم تا وی را در ترکیه محاکمه کنیم.

کالین در پایان درباره روابط پ ک ک و پی وای دی با آمریکا نیز گفت: توافق بین پ ک ک، پی وای دی با تروریست های داعش برای خروج از شهر رقه سوریه یک توافق وحشتناک بوده و نشانگر نادرست بودن حمایت از یک سازمان تروریستی علیه یک سازمان تروریستی دیگر است. ترکیه اکنون از آمریکا انتظار دارد تا رابطه خود با کردهای پ ک ک پی وای دی را قطع کند چرا که ماموریت پایان یافته است. اگر آمریکا این نوع حمایت ها را از سایر گروه ها مثل ارتش آزاد سوریه یا ترکمن ها یا گروه های عرب به عمل آورده بود، آنها شاید موثرترین نیروها علیه داعش بودند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها