امروز : سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - 2018 October 22
۰۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172273
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ساعت ۱۱:۵۲
تعداد بازدید: 455
به گزارش دفتر منطقهای پیروان مــوعــود حسام کیان مقدم با ارسال یادداشتی نوشت:گزارش‌ها حاکیست طبق این لایحه افرادی که رد صلاحیت شدهاند ...

به گزارش دفتر منطقهای پیروان مــوعــود حسام کیان مقدم با ارسال یادداشتی نوشت:گزارش‌ها حاکیست طبق این لایحه افرادی که رد صلاحیت شدهاند نمیتوانند ریاست یک حزب رسمی را در پاکستان به عهده داشته باشند.

پیشنهاد این لایحه در اصل زورآزمایی مجدد احزاب موافق و مخالف نواز شریف در پارلمان پاکستان است، زیرا تمام احزاب اپوزیسیون موافق تصویب چنین لایحهای هستند و تمام احزاب موافق دولت مخالف تصویب آن.

قرار است ساعت چهار امروز جلسه پارلمان تشکیل شده و درباره رد یا تصویب این لایحه تصمیم گرفته شود.

هر چند با توجه به آرایش فعلی پارلمان که در آن 209 نفر از نمایندگان موافق دولت پاکستان و تنها 132 نفر متعلق به احزاب اپوزیسیون هستند تصویب چنین لایحهای دور از انتظار است.

ولی در هر حال پیشنهاد آن از سوی حزب مردم بیانگر تغییر دیدگاه آن نسبت به حزب نواز در آستانه انتخابات است، آنچه مسلم است و باید پذیرفت این است که در حال حاضر حزب مردم که همیشه یکی از قطبهای مهم تکیه زدن بر کرسی قدرت در پاکستان بود اینک به طور محسوسی از رقیب نو ظهورش یعنی «تحریک انصاف» عقب افتاده است.

آصف علی زرداری و دیگر سران حزب مردم به شدت در تلاش هستند تا آب رفته از جوی را بازگردانده و باز هم به اقتدار سابق خود دست پیدا کنند.

در همین راستا نگاهی به سخنان ماه‌های اخیر حزب مردم نشان می‌دهد که آنها به شدت در تلاش هستند تا جایگاه سیاسی گذشته خود را به دست آورند.

جلسات متعدد، سفرهای فراوان، و اظهارنظرهایی که در مدت پنج ساله حکومت نواز شریف خبری از آنها نبود همه در ماه‌های اخیر به شدت رویت میشود.

البته این کافی نخواهد بود و احتمال اینکه در انتخابات پیش رو برای نخستین بار شاهد این باشیم که حزبی غیر از مسلم لیگ (شاخه نواز شریف) یا حزب مردم بر کرسی قدرت تکیه زند نیز بسیار بالاست.

فرضیه‌ای دیگری که باید به صورت جدی به آن پرداخت این است که عمران خان نیز برای پیروزی در انتخابات که کار سادهای پیش رو ندارد و تلاش او برای تشکیل ائتلاف با سران احزاب مختلف نشان از سختی کار دارد.

در برخی مناطق، احزاب شیعی نظیر مجلس وحدت مسلمین با عمران خان همراه شدهاند و در برخی دیگر از مناطق احزابی نظیر جمعیت علمای اسلام شاخه سمیع الحق که تحت بیعت طالبان است، واین یعنی اینکه اگر تشکیل دولت آینده به دست عمران خان افتد، وی کار بسیار سختی پیش رو دارد.

او اینک متحدانی را گرد هم جمع کرده است که افکار و نظریات و عقایدی کاملا متفاوت دارند و این ممکن است برای وی نقطه ضعفی جدی و یا نقطه قوتی مطمئن باشد.

اوضاع فعلی احتمال اینکه دولت آینده پاکستان ائتلافی باشد ( نه متعلق به یک حزب خاص) را بیشتر و بیشتر می‌کند.

مردم پاکستان نیز دیگر از وعده‌های مکرری که مسئولین حزب مردم و حزب نواز پیش از انتخابات داده و از حل مشکل بیکاری و کمبود انرژی و... خبر می‌دهند به تنگ آمده و به دنبال یک نوآوری در فکر و اندیشه و حرکت هستند.

این شرایط بیش از همه به سود عمران خان است که اینک خود را از کرسی نخست وزیری پاکستان چندان دور نمی‌بیند.

انتهای پیام/.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها