امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1723
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۴۹
تعداد بازدید: 391
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، درحالی که مسئولان سعودی هرسال با هزینه‌های بسیار هنگفت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، درحالی که مسئولان سعودی هرسال با هزینه‌های بسیار هنگفت کارناوالی را با نام جشنواره "الجنادریه" برای زنده نگه داشته آداب و رسوم خود با رقص و موسیقی تحت عنوان حفظ "میراث فرهنگی" به راه می‌اندازند، عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ مدعی شد: تخریب هر کدام از آثار در حرمین شریفین نه تنها مانعی ندارد، بلکه ضروری است.

وی از آثار تاریخی و اسلامی به عنوان "اشیاء" نام برد و افزود: از میان برداشتن این اشیا برای توسعه ضروری است و اشکالی در آن وجود ندارد.

صدور مجوز رسمی برای تخریب آخرین آثار باقیمانده اسلامی در مکه و مدینه درحالی است که مسئولان این کشور سال‌ها است به بهانه حفظ آنچه که "میراث فرهنگی" عربستان سعودی می‌نامند هرسال جشنواره‌ای را با رقص و آواز برگزار می‌کنند. جشنواره‌ای که همواره به دلیل درگیری میان پلیس دینی و نیروهای گارد ملی با حاشیه‌های فراوانی همراه می‌شود.

مسئولان عربستانی از 10 سال پیش تخریب آثار اسلامی و تاریخی مکه مکرمه را آغاز ‌کردند؛ به عنوان مثال خانه محل تولد حضرت محمد (ص) را تبدیل به کتابخانه عمومی کردند؛ و خانه همسر ایشان خدیجه (س) را تخریب کرده و به جای آن سرویس های عمومی ساختند و میادین جنگی دوران صدر اسلام از جمله محل وقوع جنگ بدر نیز به پارکینگ تبدیل شده است.

مسئولان سعودی تخریب آثار اسلامی و تاریخی را با ادعای "لزوم توسعه صنعت گردشگری دینی" توجیه می‌کنند؛ چرا که این صنعت درآمدهای بسیار کلانی را برای آنها به همراه داشته که هر سال بر میزان آن افزوده می‌شود .

بر اساس گزارش‌ها در عربستان 95 درصد بناهایی که عمر آنها به صدها سال پیش باز می‌گردد، طی دو دهه گذشته تخریب شده است. این در حالی است که مقامات سعودی مدعی هستند این تغییرات بخشی از پروژه نوسازی شهر و به نفع حجاج است.

مقامات سعودی علاوه بر مکه، برای "توسعه" مدینه منوره به‌ویژه مسجد پیامبر اعظم (ص) و آرامگاه مطهر ایشان نیز برنامه دارند.

 کارشناسان دینی جهان اسلام معتقدند می‌توان با حفظ آثار تاریخی - دینی، توسعه مسجدالنبی و مسجدالحرام را به خوبی اجرایی کرد.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها