امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17241
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 106
«خلیل آک سوی» نماینده مجلس ترکیه از حزب صلح و دموکراسی که به عنوان شاخه سیاسی گروه جدایی طلب پ‌.ک.ک فعالیت می کند، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ...

«خلیل آک سوی» نماینده مجلس ترکیه از حزب صلح و دموکراسی که به عنوان شاخه سیاسی گروه جدایی طلب پ‌.ک.ک فعالیت می کند، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استانبول به تشریح روند صلح بین دولت آنکارا و کردهای مخالف دولت و به خصوص پ‌.ک‌.ک و متعاقب آن حوادث و اتفاقات پارک گزی میدان تقسیم استانبول پرداخت.

آک سوی تصریح کرد: در حالی که صحبت از روند صلح می‌شود، نخست وزیر اردوغان نباید عبدالله اوجالان رهبر پ‌.ک‌.ک را سرکرده تروریست ها خطاب کند، زیرا این خطاب هرگز بوی برادری و مساوات و آزادی و دوستی و حل مسئله نمی‌دهد و اگر اردوغان دست از این گونه رفتارها برندارد درهای صلح به روی وی بسته می شود.

این نماینده کُرد تبار مجلس ترکیه همچنین تاکید کرد چنانچه روند صلح به بن بست برسد، تنها جای امن برای کردها همان کوهستان‌ها خواهد بود و وی نیز به جمع این عده خواهد پیوست.

آک سوی از احزاب مخالف دولت هم خواست تا برای متوقف نشدن روند صلح از این روند حمایت کنند. وی همچنین اظهارداشت که به عقیده وی وقایع پارک گزی میدان تقسیم تحت تاثیر روند صلح دولت آنکارا با پ‌.ک‌.ک آغاز شد.

عقب نشینی به کوهها در صورت توقف روند صلح

آک سوی درباره روند صلح گفت: ما به عنوان حزب صلح و دمکراسی خواهان استمرار روند صلحی هستیم که با مذاکره بین دولت آنکارا و عبدالله اوجالان آغاز شده است. عدم استمرار این روند به معنای ادامه کشتارها در ترکیه و خاورمیانه است. اگر این روند متوقف شود، مردم کرد اولین هدف خواهند بود، حتی سیاستمداران کرد را به زندان خواهند انداخت.
 
وی افزود: در این صورت من هم به کوهستان می روم، زیرا آنجا امن‌ترین جا برای ماست. اردوغان هم با اوجالان بر سر یک میز نشسته و مسائل مملکت را گفتگو می کند، هم در نشست‌ها به اوجالان دشنام داده و او را سرکرده تروریست ها می نامد. من این منطق را درک نمی کنم. اردوغان همین اشتباه را در مورد اتحادیه اروپا هم می کند. زبانی که اردوغان بکار می برد هرگز بوی برادری و مساوات و آزادی و دوستی و حل مسئله نمی دهد و اگر اردوغان دست از این گونه رفتارها برندارد درهای صلح به روی وی بسته می شود.

برخورد اشتباه اردوغان با سران احزاب مخالف دولت

آک سوی در ادامه تشریح اشتباهات اردوغان تاکید کرد: اینک اردوغان حزب حرکت ناسیونالیست و حزب جمهوریخواه خلق را به دلیل همین روند صلح مورد حمله قرار می دهد. اگر اردوغان به این رفتار خود ادامه دهد، در واقع دچار همان خطایی می شود که این احزاب شدند. در ضمن هم ذهنیت اردوغان و هم اطرافیانش باید تغییر کند. اما من فکر می کنم در این روند صلح این ذهنیت ها خیلی تغییر نکرده است.

مسئولیت روند صلح بر دوش حزب عدالت و توسعه است

این نماینده مجلس ترکیه در خصوص مسئولیت روند صلح نیز تصریح کرد: در این روند عبدالله اوجالان و پ‌.ک‌.ک به مسئولیت های خود عمل کردند، اما تنها حسن نیت آنها کافی نیست. هرکس که به دمکراسی معتقد است باید از این روند حمایت کند. همه احزاب مخالف می توانند حمایت کنند، در غیر این صورت همگی بازنده خواهیم بود. ولی بهرحال قبل از همه حزب حاکم عدالت و توسعه باید به مسئولیت خود عمل کند.

وقایع پارک گزی تحت تاثیر روند صلح بود

آک سوی در بخش دیگری از اظهارات خود به وقایع پارک گزی میدان تقسیم اشاره کرد و گفت: روند صلح با پ‌.ک‌.ک عرصه های زیادی را تحت تاثیر قرار داد. انسان ها در مورد مطالبات دمکراتیک خود امیدوار شدند. در ابتدا اعتراضات با سی نفر شروع شد، ولی رفته رفته تعدادشان زیاد شد. انباشت خشم و نفرت یازده ساله مردم علیه زورگویی های حزب عدالت و توسعه به یکباره منفجر شد. همه یکی شدند و صدای شان بلند شد. چونکه حزب عدالت و توسعه کم کم به زندگی روزمره انسان ها هم دخالت می کرد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها