امروز : یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ - 2018 September 23
۱۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172456
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 372
به گزارش دفتر منطقه‌ای پیروان مــوعــود، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان توافق کردند تجهیزات ...

به گزارش دفتر منطقه‌ای پیروان مــوعــود، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان توافق کردند تجهیزات و تدارکات نظامیان آمریکایی و ناتو از این کشور به افغانستان انتقال یابند.

ترامپ در نشست خبری مشترک با نظربایف اظهار داشت همکاری استراتژیک دو کشور سبب پیشرفت استراتژی‌ آمریکا در جنوب آسیا شده است.

وی در این کنفرانس گفت: از رئیس جمهور قزاقستان به خاطر حمایت کامل از استراتژی آمریکا در جنوب آسیا به ویژه در افغانستان تشکر می‌کنم. این کشور حمایت‌های مهم تدارکاتی نیروهای ما را فراهم خواهد کرد.

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان نیز در این کنفرانس اظهارداشت: قزاقستان پس از حملات 11 سپتامبر با آمریکا همکاری کرده است و اکنون در افغانستان نیز به این همکاری‌ها ادامه خواهد داد.

آمریکا در حالی با قزاقستان توافق کرده است که در پی افزایش تنش‌های آمریکا و پاکستان در مبارزه با تروریسم، احتمال مسدود شدن مسیر تدارکاتی نیروهای خارجی مطرح شده بود.

«کوین فوکنر» سخنگوی ماموریت حمایت قاطع نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به «رادیو آزادی» گفته بود که در وضعیت اضطراری نیروهای خارجی برای ادامه ماموریت خود در افغانستان از گزینه‌های مختلفی استفاده خواهد کرد.

روزنامه «نیشن» پاکستان نیز نوشت: اسلام‌آباد گفت‌وگوهایی را درباره بستن مسیر انتقال تجهیزات نیروهای آمریکایی به افغانستان آغاز کرده‌ است.

با این حال، «جیمزماتیس» وزیر دفاع آمریکا در نشست خبری در واشنگتن تاکید کرد که ما از بسته شدن مسیر پاکستان نگرانی نداریم.

در گذشته اسلام‌آباد همواره آمریکا را به بستن مسیر ترانزیت تدارکات ناتو از طریق پاکستان تهدید کرده است اما به نظر می‌رسد که پس از اتصال افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی در نتیجه تلاش دولت کابل، آمریکا نیز دیگر هراسی از بسته شدن مسیر پاکستان ندارد.

«زلمی خلیلزاد» مشاور دولت ترامپ معتقد است که انتقال تدارکات ناتو از طریق خاک پاکستان که منافع اقتصادی و مزایای سیاسی برای این کشور دارد یکی از عوامل تداوم جنگ در افغانستان است.

انتهای پیام/.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها