امروز : یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ - 2018 September 23
۱۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172457
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 374
به گزارش گروه دفاتر خارجی پیروان مــوعــود، صلاح الدین بهاءالدین دبیرکل اتحاد اسلامی کردستان، خروج رسمی وزرای این حزب را از کابینه اقلیم کردستان ...

به گزارش گروه دفاتر خارجی پیروان مــوعــود، صلاح الدین بهاءالدین دبیرکل اتحاد اسلامی کردستان، خروج رسمی وزرای این حزب را از کابینه اقلیم کردستان اعلام کرد. این حزب پیشتر سلسله شروطی را به حکومت اقلیم پیشنهاد کرده بود، اما ناتوانی حکومت در انجام اصلاحات ریشه‌ای در نهایت به خروج وزرای اتحاد اسلامی کردستان انجامید، همان راهی که چندی پیش احزاب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان هم آن را آزموده بودند.

کابینه اقلیم کردستان عراق متشکل از 21 وزیر است که اینک با خروج وزرای اتحاد اسلامی کردستان، تنها 11 وزارتخانه دارای وزیر هستند. در چنین شرایطی کابینه تحت امر نچیروان بارزانی به مرز انحلال رسیده است اگرچه احزاب حاکم اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق چنین امری را رد، و اعلام کرده‌اند که حکومت فعلی تا برگزاری انتخابات آتی پارلمانی اقلیم به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وزارتخانه‌های پیشمرگ، دارایی، برق، بازرگانی، کشاورزی و منابع آبی، اوقاف و امور دینی، حمل‌ونقل و سازمان‌های محیط زیست، تولید و مناطق مورد منازعه وزراء و مسئولین خود را بر کرسی‌های مربوط نمی‌‌بینند.

از سوی دیگر همزمان با تحولات سیاسی در اقلیم کردستان، موضوع دریافت دو میلیون دلار ملابختیار رئیس شورای اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان به موضوع مهم رسانه‌های مختلف این منطقه از عراق تبدیل شده است. هنوز انگیزه دریافت چنین مبلغی به‌صورت دقیق مشخص نشده است.

رسانه رسمی اتحادیه میهنی کردستان به موضوع دریافت این مبلغ اعتراف و اعلام کرد ملابختیار آن را از نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان تحویل گرفته است.

دفتر دارایی و حسابداری اتحادیه میهنی کردستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است دریافت این مبلغ با درخواست رسمی نهادهای مرتبط در این حزب بوده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: این اولین باری نیست که ملابختیار با هدف رفع مشکلات اتحادیه میهنی مبالغی را از حکومت اقلیم کردستان دریافت می‌کند.

پرداخت این مبلغ توسط حکومت اقلیم کردستان به یک مقام حزبی و در شرایطی که اقلیم با بحران اقتصادی فزاینده‌ای روبه‌رو است موجی از انتقادات مردمی را به‌دنبال داشته است.

عضو پارلمان اقلیم کردستان در واکنش به این اقدام حکومت محلی اعلام کرده است که از نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم به دادگاه شکایت خواهد کرد.

علی محمد صالح عضو پارلمان محلی اقلیم از جنبش تغییر اعلام کرده است پرداخت این مبلغ از سوی نخست وزیر اقلیم کردستان به یک مقام حزبی در حالی است که بخش زیادی از نیروهای پیشمرگ سه ماه از حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

این عضو پارلمان اقلیم کردستان با بیان اینکه از نچیروان بارزانی به‌دلیل این تخلف آشکار شکایت خواهد کرد، افزود اگر قانون ملاک است وی در دادگاه از خود دفاع کند.

انتهای پیام/.*

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها