امروز : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 21
۰۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172462
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 354
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود به نقل از "اس ار اف" سوئیس، "فیلیپ ولتی"، سفیر سابق سوئیس در ایران و رئیس فعلی اتاق ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود به نقل از "اس ار اف" سوئیس، "فیلیپ ولتی"، سفیر سابق سوئیس در ایران و رئیس فعلی اتاق بازرگانی ایران-سوئیس در سخنانی تصریح کرد که حدود دو سال بعد از انعقاد توافق اتمی بین ایران و غرب که امیدهای زیادی را به وجود آورد حالا دلسردی های زیادی ایجاد شده است.

البته بعد از پایان تحریم ها برخی  درها به روی شرکای تجاری بالقوه ایران از خارج گشوده شد؛ همچنین اقتصاد سوئیس و به ویژه صنایع پیشرفته و صنعت ماشین سازی از این وضعیت (لغو تحریم ها) سود برده است اما این مبادلات تجاری کافی نیست.

سفیر سابق سوئیس در ایران در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که یک مسئله بزرگ این است که ایالات متحده هنوز هم مانند سابق  تجارت با ایران را برای شهروندان و شرکت های خود ممنوع می داند. این رویکرد همچنین بر همه کشورهای دیگر تاثیر گذار است؛  از جمله بانک های سوئیس از تامین مالی سرمایه گذاری ها در ایران از ترس عواقب آن در مبادلات تجاری با آمریکا رویگردان هستند. بازار آمریکا هزاران بار برای بانک های سوئیس جذاب تر از بازار ایران است.

ولتی در بخش دیگری از سخنانش درباره  چشم انداز کوتاه مدت روابط اقتصادی با ایران ابراز خوش بینی نکرده و گفت: رئیس جمهور آمریکا تهدید می کند که توافق هسته ای با ایران را در سه ماه آینده لغو می کند. این یک سیگنال بسیار بد حتی زمانی است  که دیگر شرکای این توافق با این  موضع ایالات متحده هم عقیده نباشند.

وی غیر قابل پیش بینی شدن آمریکا تحت ریاست جمهوری ترامپ را مورد انتقاد قرار داده و گفت:  این غیر قابل پیش بینی بودن و عدم اطمینان، سمی برای روابط اقتصادی و ثبات در منطقه است.

ولتی سیاست خاورمیانه ای ترامپ را یک رمز و را دانسته و گفت: این مسئله واضح شده است که آمریکا امروز طرفدار موضع عربستان سعودی است و به این ترتیب آمریکا خود را در منطقه منزوی کرده است. موضع گیری های عربستان سعودی حتی در نظر دیگر کشورهای عربی یک موضع بسیار یکجانبه است. 

این دیپلمات سوئیسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد که اگر آمریکا بخواهد ایران را منزوی کند و نظام جمهوری اسلامی در این کشور را ساقط کند ناامید می شود. ایران یک کشور قدرتمند و پایدار است. به هر حال هیچ کشور منزوی در جهان خوب کار نمی کند.

وی این رویکرد را بهتر دانست که با توافق هسته ای تلاش شود ایران دوباره به اقتصاد جهانی بازگردانده شود. از آنجایی که دولت آمریکا این مسئله را به صورت کاملا متفاوت می بیند ارتباط آن با ایران برای مدت زمان طولانی سرد باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/   

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها