امروز : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 21
۰۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172472
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۱
تعداد بازدید: 273
«جعفر حق پناه»، کارشناس مسائل ترکیه و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعــود، در خصوص امکان شکل­ ...

«جعفر حق پناه»، کارشناس مسائل ترکیه و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعــود، در خصوص امکان شکل­ گیری تنش جدید میان آنکارا و واشنگتن در منبج، با اشاره به اینکه افکار عمومی ترکیه گرایش­‌های آمریکا ستیزی پیدا کرده‌اند، بیان داشت: واشنگتن و آنکارا علی­رغم اختلافات می­‌توانند دست به موازنه سازی بزنند.

وی با توجه به راهبرد واشنگتن در مواجهه با بحران­‌های منطقه­‌ای گفت: اگر از منظر استراتژی خاورمیانه‌ای آمریکا نگریسته شود، واشنگتن به‌ عنوان نمونه در مورد بحرانی که در سوریه پیش آمده است، درصدد مداخله پرهزینه برای مدیریت بحران‌های منطقه‌ای نیست.

کارشناس مسائل ترکیه با تأکید بر جایگاه کنونی آنکارا در بین متحدان آمریکا اشاره داشت: واشنگتن سعی دارد با متحدان منطقه‌ای خود نوعی موازنه سازی انجام دهد و ترکیه در این میان جزء متحدان دست دوم شده است. عربستان و اسرائیل متحدان اصلی آمریکا محسوب می­‌شوند.

وی با اشاره به دیدگاه عمومی به واشنگتن در ترکیه تأکید داشت: اصولاً آمریکا با رژیم‌های دیکتاتوری بهتر همکاری می‌کند. ترکیه یک کشور دموکراتیک است که افکار عمومی نقش مهمی در این کشور دارد. افکار عمومی ترکیه نیز گرایش­‌های آمریکا ستیزی پیدا کرده‌اند.

حق پناه با توجه به تنش­‌های کنونی آمریکا و ترکیه به دنبال اختلافات طرفین گفت: علی‌رغم اینکه بین آنکارا و واشنگتن اتحاد استراتژیک برقرار است؛ اما در بسیاری از جنبه‌ها نیز ممکن است رقابت و اختلاف‌نظرهای جدی وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اهمیت حزب اتحاد دموکراتیک و یگان­های مدافع خلق برای واشنگتن اشاره داشت: نمونه‌ای از اختلافات ترکیه و آمریکا در سوریه مشخص است. کردها برای آمریکا تنها نیروی سکولار قابل اعتماد هستند که روی زمین قدرت دارند و در شکل‌­دهی به معادلات سوریه جدید پس از داعش می‌توانند نقش‌آفرین باشند.

کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به نگاه آنکارا به مشکل امنیتی خود در نزدیکی مرزهای جنوب شرقی این کشور تأکید داشت: نیروهای دموکراتیک سوریه برای ترکیه یک تهدید به‌حساب می‌آیند؛ لذا چالش کنونی بین آنکارا و واشنگتن جدی است.

وی با توجه به تلاش آمریکا و ترکیه برای رسیدن به راه‌حل مشترک گفت: آن­ها سعی می­‌کنند از طریق اتحاد با یکدیگر در مقابل محور ایران- روسیه دست به موازنه سازی بزنند. در نهایت چالش‌هایی که بین ترکیه و آمریکا به وجود می‌آید، ممکن است قابل مدیریت باشد و این مسئله بسیار حاد نخواهد بود.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها