امروز : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 11
۲۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172481
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۱
تعداد بازدید: 250
مصیب نعیمی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پیروان مــوعــود، در خصوص برگزاری اجلاس بازسازی عراق در کویت که روز ...

مصیب نعیمی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پیروان مــوعــود، در خصوص برگزاری اجلاس بازسازی عراق در کویت که روز چهارشنبه برگزار شد با اشاره به شاکله غربی این اجلاس گفت: سناریو نویسی این اجلاس نیز با غربی‌ها بود. آنها اهدافی را از برگزاری این نشست دنبال می‌کردند که ترمیم ناکامیشان در اشغال عراق و ترک اجباری آن و نیز جبران ناکامی در مبارزه با داعش را در بر می‌گرفت؛ زیرا این ائتلاف بین‌المللی عملاً نقش موثری در جلوگیری از پیش روی و مقابله با این جریان تکفیری تروریستی نداشت.

وی ادامه داد: از گردانندگان این اجلاس هم که جزو عوامل غرب و آمریکا بودند، غیر از حرکت در این مسیر انتظاری نمی‌رفت؛ اما نکته قابل تامل سخنرانی حیدر العبادی نخست وزیر عراق بود که تلاش داشت با یک چهره سیاسی متفاوت ظاهر شده و سعی کرد واقعیات میدانی عراق را کتمان کرده و برای دلخوشی برگزار کنندگان این نشست حقایق را وارونه جلوه دهد که این موضوع نه برای ما، حتی برای جامعه عراق نیز تعجب آور بود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه عبادی زمانی نخست وزیر عراق شد که بخشی از این کشور تحت اشغال داعش بود و تکفیری‌هایی که موصل را اشغال کردند تحت حمایت همین کشورهایی بودند که امروز نشست بازسازی عراق را ترتیب می‌دهند و در آن شرکت می‌کنند، یادآور شد: عبادی همه این موارد را نادیده گرفت.

نعیمی در خصوص اعلام کمک‌هایی که به عراق در این نشست شده است نیز گفت: مشخص بود که این اعلامات یک پروپاگاندا است. آنها برای کمک‌های اعلامی خود دو پیش شرط تعیین کرده بودند؛ اولاً این پروژه‌ها را شرکت‌های خودشان انجام دهند که نشان می‌دهد به دولت عراق اعتمادی ندارند و دوم اینکه این پروژه‌ها بیشتر در مسیر توسعه انسانی هزینه زود و اولویتشان آموزش و پرورش بوده است.

وی افزود: دبیر کل سازمان ملل، رئیس بانک جهانی و نماینده اتحادیه اروپا اولویت کمک‌های خود را در حوزه آموزشی خواندند. آنها بازسازی در بعد فیزیکی را اولویت اول ندانسته و بازسازی نیروی انسانی به سبک خودشان را صدر برنامه‌هایشان می‌دانند.

مدیر مسئول الوفاق، حضور ایران در این اجلاس را به احترام میزبان خوانده و گفت: بیش از این انتظاری از ایران نبود و قرار نبود اقدام بزرگی در این اجلاس انجام گیرد زیرا ایران به طور عملی در حوزه‌های مختلف مشغول کمک به بازسازی عراق در دوران پسا داعش است.

نعیمی درباره ارزیابی خود از این اجلاس نیز اظهار داشت: این اجلاس یک جشنواره تبلیغاتی بود که نتایج آن عاید عراق نخواهد شد، همانطور که پیش از این نیز اجلاس‌هایی در همین سطوح درباره لبنان و غزه برگزار شد، اما نتیجه‌ای برای این کشورها نداشت.

وی افزود: برگزار کنندگان اجلاس بدنبال اهدافی بودند که در میدان به دست نیاوردند و حالا در بخش سیاسی دنبال می‌کنند.

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه ملت عراق نیز اجازه رسیدن به این اهداف را به برگزار کنندگان اجلاس کویت نخواهد داد، گفت: جامعه عراق نقش کلیدی و منحصر به فرد ایران در آزاد سازی این کشور را فراموش نخواهد کرد. عبادی بارها اعلام کرده که در زمان سقوط موصل با واشنگتن تماس گرفته و درخواست کمک فوری کرد، اما آنها کمک را منوط به تصویب کنگره کردند که حداقل 3 ماه زمان می‌برد، در حالیکه ایران بلافاصله به درخواست وی پاسخ مثبت داده و این کشور را از سقوط نجات داد؛ اما نخست وزیر عراق در اجلاس کویت این واقعیت را نادیده گرفت که این موضوع حتی برای حاضران در نشست نیز تعجب آور بود.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها