امروز : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 March 19
۰۸:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172483
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۱
تعداد بازدید: 270
"عبدالغنی خنجر" سخنگوی جنبش حق بحرین در میزگردی که به مناسبت سالگرد انقلاب 14 فوریه بحرین در باشگاه خبرنگاران پویا برگزار شد، با اشاره به ...

"عبدالغنی خنجر" سخنگوی جنبش حق بحرین در میزگردی که به مناسبت سالگرد انقلاب 14 فوریه بحرین در باشگاه خبرنگاران پویا برگزار شد، با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد انقلاب بحرین در بین تحولات موسوم به بهار عربی یا آنچه می توان آن را «بیداری اسلامی» نامید، گفت: آرمان ها و خواسته های برحق مردم بحرین به دور از انقلاب معکوس همچنان پابرجا مانده است.

انقلاب بی سابقه در بحرین

وی افزود: انقلاب مردم بحرین در تاریخ این کشور بی سابقه است و در زمانی رخ داد که به گفته رسانه های عربی، بهار عربی یا همان بیداری اسلامی شکل گرفت و ویژگی استثنایی انقلاب بحرین این است که زمانی رخ داد که انقلاب های عربی از تونس آغاز شد و سرنگونی زین العابدین بن علی رئیس جمهور این کشور را در پی داشت و بعد به مصر انتقال یافت و موجب سرنگونی حسنی مبارک رئیس جمهور این کشور شد و از آنجا موج ناآرامی و اعتراض های مردم به لیبی رسید.

خنجر تصریح کرد: اما وجه تمایز انقلاب بحرین از سایر انقلاب ها که از تونس آغاز شد و تا لیبی امتداد یافت، این است که تنها انقلابی بود که درخواست های خود را حفظ کرد و پس از آن انقلاب معکوس رخ نداد.

انقلابیون بحرین بر خواسته های خود پابرجا هستند

وی در توضیح این مطلب گفت: انقلاب معکوس به این معنی است که برخی اشخاص غیرانقلابی بر انقلاب موج سواری کرده و انقلاب را به نفع خود تغییر می دهند حال آنکه انقلاب بحرین اهداف خود راحفظ کرده و مردم همچنان بر خواسته های خود پابرجا هستند.

سخنگوی جنبش حق ادامه داد: اکنون منطقه با اوضاع بسیار پیچیده ای روبه رو است از جمله وجود ناوگان پنجم آمریکا در بحرین که برای آمریکا بسیار حائز اهمیت است، زیرا وجود آن به مثابه مانعی در برابر  تحقق هر گونه دموکراسی است به این معنی که حتی اگر فرض کنیم آل خلیفه در صدد تغییر برآید، نمی تواند آن را تحقق بخشد و دلیل آن نفوذ اجنبی به ویژه ناوگان پنجم آمریکا در کشور است و امروز نیز پایگاه انگلیس به آن اضافه شده است که اوضاع را کاملا پیچیده ساخته است.

چشم اندازی برای راه حل رضایت بخش بحرینی ها دیده نمی شود

وی تصریح کرد: بنابراین راه حلی که برای بحرینی ها رضایت بخش بوده و خواسته های آنان را تحقق بخشد و تمام اشکال سلطه جویی را پایان بخشد، بسیار دشوار به نظر می رسد مگر اینکه تغییراتی در سراسر منطقه خلیج فارس رخ دهد اما اکنون وضعیت موجود موجب پیچیده تر شدن اوضاع بحرین شده است.

خنجر اظهار داشت: ارتباط انقلاب بحرین با تحولات منطقه ای ناشی از پیچیدگی موضوع بحرین است به این معنی که کشمکش طولانی مدت ایران و محور مقاومت در منطقه با محور صهیونیستی- آمریکایی- سعودی در جریان است و در این میان  آمریکا و عربستان و به طور کلی غرب بحرین را از نظر  جغرافیایی و سیاسی ضامن منافع خود می دانند اما به عقیده آنان انقلاب مردم بحرین جزئی از محور مقاومت شامل ایران، عراق، لبنان و حزب الله و نیز گروه‌های مقاومت فلسطین و بشار اسد رئیس جمهور سوریه است و در واقع بحرین را بخشی از این محور دانستن موجب پیچیده شدن موضوع شده است.

وی تاکید کرد: انقلاب بحرین، انقلابی بزرگ است که همچنان ادامه دارد و پیچیدگی های منطقه پیش بینی آینده را دشوار می کند با این حال  یکی از سناریوهای احتمالی این است که سراسر منطقه از جمله عربستان، کویت، امارات متحده عربی و  قطر در آینده دستخوش تغییر خواهند شد.

خنجر سپس این سوال را مطرح کرد: آیا این تغییر به نفع ملت های منطقه خواهد بود یا خیر؟ در پاسخ باید گفت این به نتایج کشمکش بین محور مقاومت از یک سو و محور صهیونیستی- آمریکایی از سوی دیگر  بستگی دارد.

وی افزود: به نظر می رسد، محور مقاومت بر محور مقابل پیشی گرفته است، به این ترتیب که در سوریه نظام بشار اسد سرنگون نشد و عراق نیز به طور کامل از داعش آزاد شد ه است و عربستان نتوانست ملت یمن را به زانو در آورد.

احتمال تغییر بزرگ در سراسر منطقه قوت گرفته است

به عقیده وی با در نظر گرفتن این تحولات در صورت ادامه روند امور به همین شکل و چنانچه ملت بحرین با وجود سرکوب به انقلاب  خود ادامه دهد و در صورت ادامه موفقیت های محور مقاومت بی تردید تغییر بزرگی در بحرین و سراسر منطقه رخ خواهد داد.

خنجر در بخش دیگری از این گفت وگو اظهار داشت: حقوق بشر به عنوان یک موضوع حائز اهمیت است اما اکنون از آن غفلت شده است در حالی که رقابت شدیدی در منطقه جریان دارد و عربستان به راحتی کودکان یمن را به قتل می رساند بدون اینکه سازمان ملل کاری انجام دهد.

حاتم بخشی آل خلیفه برای بهبود بخشیدن به وجهه سیاه خود

با اینهمه تلاش زیادی به ویژه از سوی فعالان حقوق بشر صورت گرفت که موجب شد آل خلیفه تا حدودی تحت فشار قرار بگیرد به این معنی که محکومیت اقدامات آل خلیفه در سطح بین المللی موجب اعمال فشار بر مسئولان و رهبران بحرین  شده است تا جایی که نمی تواند وجهه خود را بهبود بخشد و تعامل آن با انقلابیون و سرکوب آنان به مثابه لکه ننگی برپیشانی  پادشاه و فرزندش است از همین رو آل خلیفه با پرداخت پول هایی به شرکت های خارجی در صدد بهبود بخشیدن به وجهه خود است.

خنجر تاکید کرد: نهادهای دست اندکار حقوق بشرمی توانند نظام آل خلیفه را تحت فشار قرار دهند و با طرح موضوع موارد زیاد نقض حقوق بشر از جمله شکنجه زندانیان این نظام را در تنگنا قرار دهند اما نمی توان زیاد به این اقدمات امید بست.

دلیل اتهام زنی به ایران در ارتباط با انقلاب مردمی بحرین چیست؟

سخنگوی جنبش حق بحرین در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص متهم شدن ایران به دخالت در انقلاب بحرین اظهار داشت:  ایران دشمن نیروهای سلطه جو در منطقه خلیج فارس و عامل نگرانی فراوان اسرائیل است، زیرا حامی حزب الله بوده  و موضع آن در قبال قضیه فلسطین روشن است و در پرتو این شرایط شاهد عادی سازی روابط شمار زیادی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی دشمنی واضحی با ایران دیده شده است که دلیل آن سرنگونی نظام شاهنشاهی در ایران است، افزود: دشمنی کشورهای عربی با ایران موضوعی دیرینه است و تمام کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در جنگ صدام علیه ایران از عراق حمایت کردند.

خنجر تصریح کرد: به نظر می رسد با متهم کردن ایران به دخالت در انقلاب بحرین و رخدادهای داخلی این کشور سه هدف دنبال می شود:

اول: جلب حمایت و دلسوزی کشورهای غربی برای نظام آل خلیفه با این دستاویز که ایران به دنبال ایجاد ناآرامی در کشورهای همسایه است و باید آن را تحت فشار قرار داد.

دوم: صادر کردن مسائل داخلی به خارج؛ به این معنی که اینگونه  القا شود که در داخل بحرین هیچ مشکلی وجود ندارد و این ایران است که این ناآرامی ها را در داخل بحرین به وجود آورده است.

سوم: استفاده از عامل طایفه ای برای ایجاد فتنه انگیزی در بحرین با این عنوان که ایران به عنوان یک کشور شیعه به شیعیان بحرین کمک می کند.

به گفته وی هدف از این اقدام تحقق چند هدف است از جمله اینکه اهل تسنن بحرین که اقلیت هستند به وحشت افتاده و در کنار نظام قرار بگیرند نه همراه انقلاب و علاوه بر این زمینه حمایت تمام کشورهای اهل تسنن منطقه از بحرین فراهم شود و به این ترتیب نظام آل خلیفه بتواند از امارات، کویت و عربستان کمک مالی بگیرد.

خنجر در ادامه با تاکید بر اینکه انقلاب بحرین، کاملا ملی است و کسی نمی تواند آن را به داشتن اهداف خارجی متهم کند، افزود: طایفه گرایی در منطقه پس از سقوط صدام به میزان زیادی شیوع پیدا کرد.

وی در توضیح این موضوع اندکی به عقب بازگشته و اظهار داشت: انقلابیون بحرین سنی و شیعی هستند و در دهه پنجاه هیئت اتحاد ملی سنی و شیعی را شاهد بودیم  اما از زمان سقوط صدام اقدامات طایفه ای در منطقه به طور کامل گسترش یافت با این دستاویز که شیعه در عراق اهل تسنن را تحت فشار و ظلم قرار می دهد.

خنجر تصریح کرد: بحرین یکی از کشورهایی است که دو طایفه اصلی دارد؛ اکثریت شیعه  و اقلیت سنی و حکومت آن سنی است و از سال 2011  تا کنون هیچ گونه نهادهای مختلط شیعه و سنی  دیده نشده است البته در این مورد می توان جمعیت سکولار الوعد را استثنا کرد که آن نیز مذهبی نیست.

وی ادامه داد: امروز نمی توان گفت که دسته بندی طایفه ای در بحرین وجود ندارد، بلکه این دسته بندی به وضوح دیده می شود به این معنی که هر چند اهل تسنن نیز مانند شیعیان خواسته هایی دارند و در تمام مسائل با نظام حاکم موافق نیستند، اما از امنیت و جایگاه دولتی برخوردارند حال آنکه شیعیان بحرین که اکثریت هستند به حاشیه رانده شده و از تبعیض طایفه ای رنج می برند و این موجب دسته بندی بین این دو شده است در حالی که همگی اهداف ملی داشته و دارای خواسته های مشترک بوده اند.

خنجر گفت: اهل تسنن نیز تا حدودی به حاشیه رانده شده اند و خواسته های آنان از دولت مربوط به مسائل معیشتی، بیکاری و مشکل مسکن  است بدون اینکه از لزوم فراهم کردن مشارکت مردم در تصمیم گیری ها صحبت کنند.

انقلابیون بحرینی شیعه و سنی هستند

وی افزود: آل خلیفه مدعی است که انقلابیون فقط از شیعیان هستند اما در این مورد باید توجه داشت که  در  روزهای نخست انقلاب 14 فوریه، شیعه و سنی با هم بودند و همگی  در میدان لؤلؤ تجمع کردند و اولین کسی که دستگیر شد یک جوان از اهل تسنن بود و پس از آن شیعه و سنی یکصدا درخواست آزادی او را مطرح کردند اما نظام از  اینکه شیعه و سنی کنار هم هستند احساس خطر کرده در نتیجه در صدد دسته بندی و تقسیم آنان برآمد.

بنابراین به تشکیل تجمع دیگری در مسجد احمد الفاتح متوسل شد. الفاتح  کسی است که با زور وارد بحرین شد  و بسیاری از مردم را که شیعه مذهب بودند  به قتل رساند.

در این مورد باید در نظر داشت که  فاتح یعنی ورود مسلمانان به یک کشوری غیر اسلامی در نتیجه انتخاب این اسم سمبلیک بوده و از طریق آن شیعیان هدف قرار گرفتند.

به هرحال آل خلیفه در راستای هدف مورد نظر یا همان جدایی شعیه و سنی  تجمع دیگری در نزدیکی تجمع میدان  لؤلؤ ترتیب داده و به معترضان اعلام کرد خواسته هایشان را پاسخ می دهد.

آل خلیفه با تاکید بر اینکه تجمع در لؤلؤ شیعی و در مسجد الفاتح سنی است و پخش مستقیم تجمع  در مسجد الفاتح از تلویزیون به ترویج طایفه گرایی پرداخت حال آنکه شعار تجمع کنندگان در میدان لؤلؤ از اتحاد شعیه و سنی حکایت داشت.

تلاش آل خلیفه برای فتنه‌انگیزی مذهبی

خنجر در ادامه این مصاحبه گفت: پیش از ورود نیروهای موسوم به «سپر جزیره» به بحرین، عربستان  در صدد شعله ور کردن فتتنه طایفه ای برآمد و پس از ورود نیروهای مزبور اینگونه القا شد که هدف آنان نجات اهل تسنن از خطر شیعیان است که این یعنی  جنگ روانی و ایجاد ترس بین اهل تسنن.

وی با اشاره به اینکه  البته ابراهیم شریف یک سنی لیبرالیسم پنج سال دستگیر شد و یک ماه بعد از آزادی دوباره دستگیر شد، گفت: حکومت بحرین مذهبی نیست که آن را شیعی و یا سنی بدانیم بلکه لیبرال و به دنبال حفظ قدرت است و تفاوتی ندارد که سنی یا شیعی در برابر آن بایستد زیرا مخالفان را سرکوب کرده و به قتل می رساند.  

خنجر تصریح کرد: در بحرین اکثریت مردم شیعه هستند از همین رو آل خلیفه همین وضعیت را دستاویز قرار داده و اعلام کرد مخالفان شیعه هستند تا از این طریق همدردی و حمایت کشورهای اطراف از جمله عربستان را جلب کرده  حفظ قدرت خود  را تضین کند.

وی سپس با قدردانی از تهیه مستند "شهید بعدی کیست؟" در مورد انقلاب بحرین گفت: جنگ و کشمکش فقط در میدان نیست بلکه نوعی کشمکش دیگر نیز وجود دارد که چه بسا قوی تر از جنگ در میدان باشد که همان تهیه عکس و فیلم و نیز فعالیت در صفحات اجتماعی و مونتاژ است و بسیار حائز اهمیت است چرا که شاید بیش از فریاد در داخل میدان تاثیرگذار باشد. امیدواریم فیلم «من شهید دوم هستم» از این نوع باشد و این تلاش ها هنری در ارتباط با ترسیم درد و رنج دیگران و حقوق بشر ادامه یابد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها