امروز : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 21
۰۴:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172491
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ساعت ۲۳:۰۲
تعداد بازدید: 294
به گزارش گروه دفاتر خارجی پیروان مــوعــود،‌«خالد العبود» در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعــود در دمشق اظهار داشت : نتایج ...

به گزارش گروه دفاتر خارجی پیروان مــوعــود،‌«خالد العبود» در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعــود در دمشق اظهار داشت : نتایج کنفرانس سوچی ضربه محکمی به تحرکات دی‌میستورا بود که تلاش می‌کرد در جلسات بعدی انجام دهد، دولت سوریه و همپیمانان آن دستاوردهایی در صحنه میدانی کسب کردند که روسیه می‌تواند در صحنه سیاسی از آن استفاده کند.

وی درباره ارزیابی خود از کنفرانس سوچی و میزان موفقیتی که در زمینه سیاسی کسب کرد،‌در مقایسه با کنفرانس‌های دیگری که درباره سوریه برگزار شده است، خاطر نشان کرد: هنگامی که از کنفرانس سوچی سخن می‌گوییم من بر اساس جایگاه و موقعیت سیاسی خود حرف نمی‌زنم، بلکه از جایگاه دیگری که مربوط به پیگیری و تحلیل است، حرف می‌زنم، سوچی یک سکوی سیاسی جدیدی بود که اگر واقعیت‌های میدانی که به شکست بازوهای دشمن منجر شد،‌نبود، چنین نشستی برگزار نمی‌شد.

العبود افزود : این سئوال را مطرح می‌کنم، اگر این طرف‌هایی که در سوچی شرکت کردند، نشستی که سرود ملی سوریه زیر پرچم جمهوری عربی سوریه نواخته شد، اگر این طرف‌ها یک یا دو سال قبل دعوت می‌شدند، آیا این کاری را که اخیرا در سوچی انجام دادند، انجام می‌دادند، من با قاطعیت پاسخ می‌دهم که خیر این کار را نمی‌کردند، مسئله‌ای که اکنون تغییر کرده است، ناشی از نتایج درگیری‌های میدانی است که به نفع سوریه و همپیمانانش تغییر کرده یعنی دولت سوریه به سمت پیروزی پیشروی می‌کند.

وی گفت : روسیه سازمان ملل را وادار کرد تا بیانیه سوچی را به عنوان یک دستاورد سیاسی مدنظر قرار دهد، سازمان ملل مجبور شد نتایج سوچی را به سبب عناوینی که درباره آن توافق به دست آمد و وزن سیاسی که این کنفرانس از نظر شرکت‌کنندگان نشان داد، بپذیرد.

العبود خاطر نشان کرد کنفرانس سوچی ضمن مقابله با سکوی ژنو، بر حل سیاسی تاثیرگذار خواهد گذاشت، چرا که عناوین سابقی که در نشست‌های ژنو مطرح می‌شد، دیگر شایسته مطرح شدن نیست،‌و دیگر قادر نیست بیانگر لحظه‌ای باشد که در آن به سر می‌بریم، زیرا سوچی با وحدت و یکپارچگی سوریه و نقش نیروهای سیاسی و قانون اساسی و با وحدت و بقای ارتش سوریه به عنوان تنها بیان‌کننده قدرت و حاکمیت دولت ارتباط دارد، تمام این مسائل را سوچی ثابت کرد که ضربه بسیار محکمی به عناوینی بود که دی‌میستورا تلاش می‌کند در مکان‌های دیگر آن را به پیش ببرد.

نماینده پارلمان سوریه درباره خروج برخی از اعضای هیئت معارضان مورد حمایت ترکیه از کنفرانس سوچی و اینکه آیا به دستور حامیان خود دست به این کار زدند؟تاکید کرد این معارضان تنها ابزارهایی هستند که در سیاست همانند میدان مورد استفاده قرار می‌گیرند،‌هنگامی که از آنها خواسته شود شرکت کنند، شرکت می‌کنند و هنگامی که از آنها خواسته شود از نشست خارج شوند، خارج خواهند شد.

وی افزود معارضان مورد حمایت ترکیه از نشست سوچی خارج شدند، این معارضان اگر می‌ماندند، چه ارزش و جایگاهی داشتند، ولی اگر هیئت ملی سوری خارج می‌شد، چه پیش می‌آمد، هرگز نمی‌توانست کنفرانس لقب بگیرد، در نتیجه این معارضان که خارج شدند از همان لحظه نخست، ابزار و مزدوری بیش نبوده و همچنان همانند ابزار عمل خواهند کرد.

العبود درباره پیامی که دولت سوریه خواست از طریق حضور بیش از 1500 شخصیت سوری در سوچی ارسال کند، اظهار داشت میان حضور برای گفت‌وگو و شرکت کردن به خاطر مشروعیت گفت‌وگو فرق وجود دارد، جهت اطلاع باید بگویم که 52 درصد افرادی که قرار بود به سوچی بروند، حذف شدند، با این حال همین حجم از شرکت‌کنندگان به بحث و بررسی‌ها مشروعیت خواهد بخشید.
انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها