امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 22
۲۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172499
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۸
تعداد بازدید: 281
به گزارش دفتر منطقه‌ای پیروان مــوعــود، «عطامحمد نور» والی «بلخ» و رئیس اجرایی حزب «جمعیت اسلامی افغانستان» ...

به گزارش دفتر منطقه‌ای پیروان مــوعــود، «عطامحمد نور» والی «بلخ» و رئیس اجرایی حزب «جمعیت اسلامی افغانستان» اظهار داشت: «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان قدرت را در سه نهاد دفتر ریاست جمهوری، دفتر مشاور امنیت ملی و دفتر وزارت دارایی محدود کرده است.

وی در یادداشتی در «دیپلمات» نوشت اشرف غنی اجرای اصلاحات مهم سیاسی درج شده در توافقنامه حکومت وحدت ملی را به تاخیر انداخته است و با استفاده از سیاست «تفرقه‌انداز و حکومت کن» به اختلافات قومی دامن می‌زند.

رئیس اجرایی حزب جمعیت در ادامه نیز رئیس جمهور افغانستان را به «سرکوب وحشیانه» جنبش‌های «تبسم»، «روشنایی» و «رستاخیز تغییر» متهم کرد.

وی در ادامه نیز با ارائه پنج پیشنهاد به دولت ترامپ تصریح کرد که در صورت عملی نشدن این پیشنهادها خطر آن وجود دارد که افغانستان بار دیگر به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل شود:

1. اصلاح سیستم سیاسی و اداری نامطلوب و ایجاد یک سیستم نظارت و تعادل برای بهبود حکومت‌داری خوب و حاکمیت قانون.

2. اصلاح نهادهای انتخاباتی برای اطمینان از برگزاری انتخابات به طور آزاد و منصفانه تا ضمن قابل قبول بودن نتایج آن برای مردم، انتقال صلح‌آمیز قدرت نیز تضمین شود.

3. غیر متمرکزسازی نظام و اعطای قدرت بیشتر به مردم، افزایش بهره‌وری اداری و کاهش میزان سهم قدرت تا انتخابات ریاست جمهوری دیگر مسابقه‌ای برای همه چیز در برابر هیچ چیز نباشد.

4. ایجاد مالکیت محلی با افراد علاقه‌مند به توسعه، دولت و امنیت از طریق گوش دادن به نظر آن‌ها و افزایش مسئولیت‌پذیری مقامات.

5. سرمایه‌گذاری در نهادهای دموکراتیکی که فراتر از دوران یک رهبر خاص و یا رئیس جمهور باشد.

عطامحمد نور در پایان تاکید کرد شرکای بین‌المللی افغانستان به ویژه آمریکا باید به جای حمایت از یک شخص و یا گروه کوچک با منافع کوچک گروهی، از اصلاحات در افغانستان حمایت کنند.

وی تصریح کرد درصورت عدم ایجاد اصلاحات نه مردم افغانستان و شرکای بین‌المللی این کشور قادر به جلوگیری از تبدیل دوباره افغانستان به پناهگاه تروریست‌ها نخواهند بود.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها