امروز : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 21
۰۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172501
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۸
تعداد بازدید: 290
به گزارش پیروان مــوعــود، انعقاد قرارداد خرید سلاح از آمریکا در سفر ترامپ به عربستان فاز نخست تقویت بنیه نظامی سعودی‌ها به‌شمار ...

به گزارش پیروان مــوعــود، انعقاد قرارداد خرید سلاح از آمریکا در سفر ترامپ به عربستان فاز نخست تقویت بنیه نظامی سعودی‌ها به‌شمار می‌رود. تحولات داخلی عربستان به‌ویژه در بعد سیاسی و نزاع بر سر قدرت لزوم ایجاد تغییرات و تحولاتی در رأس نهادهای نظامی این کشور را فراهم ساخت.

جنگ یمن و به‌ویژه سیر روند فرسایشی آن برای ریاض مهمترین عامل انگیزشی ولیعهد جوان در دو مقوله‌ انعقاد سنگین‌ترین قرارداد نظامی منطقه و نیز تغییرات در فرماندهان عالی‌رتبه نظامی محسوب می‌شود.

شاید نتوان رابطه‌ تغییرات مذکور را با سلسله اصلاحات اجتماعی و فرهنگی این کشور که با ولیعهدی بن‌سلمان آغاز شده، منتفی دانست. به‌نظر می‌رسد فرماندهان جدید و باانگیزه گام نخست را در اثبات صلابت و لیاقت خود و نیز در جلب رضایت حاکمیت این کشور با اقتدار برداشته و شاهد فشار بر انصارالله در جبهه درگیری باشیم. نباید چنین تصور کرد که تقویت نهادهای نظامی و گماردن فرماندهان جدید در معادله تحولات جبهه یمن و حتی در منطقه مانند سوریه بی‌تأثیر باشد، اما در رابطه با کمیت و کیفیت این تأثیر باید منتظر بود که صحنه میدانی در بعد نظامی و سیاسی چگونه پیش خواهد رفت و منافع عربستان در منطقه تا چه‌حدی محقق و یا تهدید خواهد شد.

حذف عواملی که به‌عنوان مانع احتمالی در به‌قدرت رسیدن بن‌سلمان به‌شمار می‌روند تحلیل دیگری است که در رمزگشایی از تغییرات مدیریت نظامی سعودی‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، در این راستا نگاهی به سیر تغییرات در میان پست‌هایی که در اختیار شاهزاده‌ها بود و سپس محاکمه آنان به‌اتهام فساد مالی و نیز در رأس نیروهای نظامی و پیش از اینها اعمال اصلاحات اجتماعی به‌ویژه در بعد حقوق بشر و حقوق زن و آنچه مقامات سعودی بدان نام آزادی نهاده‌اند حکایت از آن دارد که این تحولات به سایر ارکان قدرتی و حاکمیتی عربستان نیز سرایت خواهد کرد و در آینده شاهد تغییرات بیشتری خواهیم بود.

شاید علت آن را علاوه بر آنچه ذکر شد، در این نکته جست‌وجو کرد که ساختار سنتی حکومت پادشاهی قابلیت انطباق با شرایط جدید منطقه و محیط بین‌الملل را نداشته و حاکمیت را بر آن داشته که برای تضمین بقای خود ناگزیر از اعمال چنین تغییراتی باشد.

بازنگری در دکترین نظامی و تغییرات بنیادین آن در سایه ناکامی در مواجهه با جبهه مقاومت نه امر احتمالی بلکه کاملاً یقینی است، هرچند شاهد اعلام در سطح رسانه‌ها نباشیم اما این موضوع در دستور کار تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران سعودی قرار خواهد گرفت زیرا بر اساس برآورد کلی ریاض از اوضاع منطقه، تحولات در راستای تحقق منافع عربستان رقم نمی‌خورد.

علی ساجد ــ کارشناس مسائل غرب آسیا

انتهای پیام/*

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها